A reggeli nyitáskor volt egy kis pánik, amikor új mélységet nézett meg a forint árfolyama 330,60 körül az euróhoz képest, de aztán visszatért 329,60-ra. Elvileg bármikor megindulhat magától is egy korrekció, mondjuk, ha a shortosok úgy döntenek, hogy zárni kezdenek, de lehet, hogy az MNB monetáris politikájának szigorítása szükséges a fordulathoz.
Euró/forint Friss árfolyamok >>> |
Mindeközben a cseh korona és a zloty is gyengélkedik, de sokkal kevésbé, mint a forint. Ez arra utal, hogy általános tőkekivonás zajlik a térségben (ahogy sok más kisebb piacon is), ugyanakkor a forint helyzete sokkal rosszabb, de hát értelmezhetetlenül alacsony hozam is már csak nálunk van a térségben.
Meglepő módon az arany is lejtmenetben van, 1250 dollárig süllyedt. Lehet, persze, hogy ez csak a dollár erősödése miatt van, az aranypiacon esetleg aktívabbak az európai és különösen a kínai résztvevők, így az árfolyam inkább az euróhoz és a jenhez képest alakul.
Arany |
Az olajár ugyanakkor meglepően magas, különösen az amerikai WTI, amely hosszú ideig 10-11 dollárral lejjebb volt, mint a Brent, most pedig csak 4,5 dollárral van alatta, 74 dolláron, míg maga a WTI 78,50. Nehéz az okot elképzelni, talán sokan shortolták az amerikai olajat, de az is lehet, hogy a csővezeték hiánya riasztotta meg a befektetőket.
Ázsiában egy jó nagy nyakleves kaptak a tőzsdék: Japán és Dél-Korea egyaránt két százalék fölötti veszteséget szenvedett, a legfontosabb kínai index is 2,5 százalékkal került lejjebb 2775 pontig. Európában jellemzően fél és egy százalék közötti mínuszok mutatkoznak, de már pénteken Amerikában is elromlott a hangulat: a magasan nyitó indexek napi mélyponton zártak.
A hazai börze is gyengélkedik, a BUX 0,77 százalékot esik 35 835 pontig. A Mol és a Richter vezeti a lejtmenetet közel másfél százalékkal, előbbivel 2684 forinton, utóbbival 5075 forinton kereskednek. Az OTP kisebb mértékben, bő fél százalékkal gyengül 10 150 forintig.