Változtattak e a tavalyi tapasztalatok alapján a versenykiíráson?
DCS: Nem kellett hozzányúlnunk a versenyszabályokhoz, ami azt mutatja, hogy sikerült már első alkalommal is olyan kereteket felállítanunk, amelyek kellő szabadságot adtak a befektetőknek stratégiáik megvalósításához és a versenyzők esélyei is azonosak függetlenül attól, hogy mekkora tőkével indultak.
Mik a leglényegesebb indulási feltételek?
DCS: Természetesen alap az induló tőke, amelynek nálunk igen alacsony a limitje, mindössze 100 ezer forint. De természetesen ennél nagyobb összeggel is versenyezhetnek, hiszen az egyik online globális kereskedési platformunkon kell az egy hónapos kereskedést megvalósítaniuk a résztvevőknek, amelyen hihetetlenül széles a termékkínálat. Tehát az összeg csak attól függ, milyen stratégiával, befektetési elképzeléssel rendelkezik a befektető. A másik lényeges momentum, hogy a versenyzőnek erre az időszakra számlát kell nyitnia cégünknél, és ez biztosítja a lehetőséget az indulásra. A verseny alatt mindössze annyit várunk el a résztvevőktől, hogy minimum 9 tranzakciót vállaljanak a 4 hét alatt. A legfontosabb pedig, hogy december 6-áig százalékos arányban minél nagyobb hozamot érjenek el a tőkéjükre vetítve, hiszen ez dönti el a versenyt.
Mi a tétje, a díja a versenynek?
DCS: Az idén igencsak kézzelfogható a fődíjunk, aki a legnagyobb nyereséget éri el a befektetésén, az nettó 1 millió forintot kap. A második legeredményesebb befektető 500 ezer, míg a harmadik 250 ezer forintot nyer. Tőke tehát az idén tőkét vonz a Tőzsdekirályban.
Mire számítanak, mennyien indulnak és milyen eredményt érnek majd el?
DCS: Néhány száz résztvevőre számítunk, már tavaly is látszott, hogy egyre többen vállalják a befektetői közösséghez tartozást, azt, hogy megmutassák befektetői stílusukat, kipróbálják magukat úgy is, hogy nemcsak a saját maguk elvárása legyen a motivációjuk. Az eredményesség sok mindentől függ, de a tavalyi eredmények alapján valószínűleg a konzervatívabbak 20-50 százalék között, míg a nagyon bátrak akár 100-200 százalék fölött is produkálhatnak. Mindenesetre izgalmas teljesítményekre számítunk mezőnytől.
Mi volt tavaly a tapasztalatuk, mennyire voltak a piacon aktívak, akik az élbolyban végeztek?
DCS: A nagyobb nyereséget elérők általában 20-nál többet kötöttek az egy hónap alatt, de ez attól is függött, hogy hány termékre kereskedtek. A konzervatívabbak 10-15 kötés között mozogtak havi szinten, de az első 15-ben lévők erősebb tempót diktáltak.
Mire számítanak, milyen termékek lesznek a versenyben a legkedveltebbek?
DCS: Tavaly a legtöbb versenyző a legismertebb devizapárokat választotta, illetve a DAX-ot és persze az aranyat. Ezért valószínűleg a Dollár/Yen, vagy Euró/Dollár idén is népszerű lesz, de talán bátrabbak is akadnak majd. Ráadásul időközben az aranynak lecsökkent a volatilitása, és ezért elképzelhető, hogy novemberben például az egzotikus devizákkal és tőzsdeindexekkel lehet majd nagyot keresni. Gondoljuk csak meg, az USA gazdaságpolitikai bizonytalansága 2014 elejéig elhúzódni látszik, ezért a dollár és az amerikai vonatkozású indexek és keresztárfolyamok árfolyammozgása beszűkülhet, míg pl. az ausztrál dollár vagy új-zélandi dollár volatilitása izgalmasabb lehet az év végén.
A verseny alatt más a befektetők kockázatvállalása, mint a hétköznapokon?
DCS: A skála igen széles e téren is, de általában az élmezőnyben lévők az átlagosnál magasabb kockázatot vállalnak a siker érdekében. Ez természetes is, hiszen a verseny időszaka erőteljesebb hangulatú, és ez arra is jó, hogy a kevésbé bátrabbak látva versenytársaik stratégiáját, pozícióvállalásait, egy-egy lépésben kipróbálja magát akár új területen is. Úgy gondoljuk, azok a magánbefektetők, akik vállalnak egy ilyen éles megmérettetést, mindenképpen nyernek, lehet hogy megváltozik befektetői magatartásuk, stratégiájuk, új tapasztalatokat, inspirációt szerezhetnek. A verseny alatt jól elkülönülnek a kiegyensúlyozott stratégiájú és mérsékeltebb kockázatvállalású illetve azok a befektetők, aki hajlandóak akár mindent egy lapra feltenni, nekik általában szélsőségesen változnak a hozamaik is.
Az online világában kialakul szurkolói tábor?
DCS: Tapasztalataink ezt mutatják. Tavaly is érezhető volt a visszajelzésekből és a közösségi felületeken, hogy
sokan szurkolnak egy-egy népszerű résztvevőnek. Egy ilyen éles, valódi verseny vonzza az érdeklődőket, akik hamar közösséggé alakulnak, kiválasztják kedvenceiket, szurkolnak vagy éppen ellen szurkolnak . A Tőzsdekirály honlapunkon folyamatosan látható majd az élboly, 10-15 versenyző állása, akik persze a versenyre választott névvel szerepelnek, és annyit árulnak el magukról, amennyit akarnak, de így is remek időszak elé nézünk. Tavaly például az élbolyban volt, és ott is végzett egy hölgy versenyző, akinek erős szurkolói tábora alakult ki. Szóval igazi közösségi élmény egy ilyen verseny. (x)
Az Országos Tőzsdeversenyről az alábbi linken találhatnak bővebb információt: www.tozsdekiraly.com