Kevés kézzelfogható eredménnyel zárult az európai gazdasági és pénzügyminiszterek hétvégi találkozója, így a nemzetközi befektetési hangulat korántsem nevezhető rózsásnak. Ennek megfelelően mind az ázsiai, mind pedig a nyugat-európai tőzsdéken a pénteki záróérték alatt álltak, állnak a tőzsdeindexek. Ázsiában a hongkongi Hang Seng index 2,3 százalékotr veszített értékéből a zárásra, a kínai Shanghai Composite 1,5 százalékot ereszkedett. A szöuli index 1 százalékot gyengült, Tokióban vélhetőleg csak a szünnap miatt maradt el az esés.
A helyzet az európai nyitásnál hasonlít az ázsiai záráshoz: Londonban a FTSE 1,3 százalékos mínuszban indított, a DAX vesztesége meghaladja a 2 százalékot, hasonlóan a párizsi CAC-hoz.
Európa mellett a tengerentúlra is figyel a piac: Barack Obama ma délután ismerteti a kongresszusi szuperbipttsággal azokat a javaslatait, melyek az államháztartási kiadások csökkentésére irányulnak. A javaslat vélhetően a gazdag amerikaiak adóterhének növelését fogja tartalmazni. Részletek >>
A BÉT-en a 2012-es költségvetés tervezetének pénteki bejelentése nyomán támadt negatív hangulat ronthatja az átlagosnál jobban a papírok teljesítményét, a rögzített árfolyamon történő végtörlesztés lehetősége pedig a bankpapírok árfolyamát nyomhatja tovább. A két hazai érintett már így is nagyon olcsó: ezt támasztja alá az OTP házatájáról származó hír, hogy új 5 százalék fölötti nagytulajdonos jelent meg a társaságnál, valamint az FHB bejelentése arról, hogy a társaság szeptember 16-án 512,59 forintos átlagárfolyamon 51 000 sajátrészvényt vásárolt.
A BUX 296 pontos csökkenéssel, 16482 ponton nyitott, azaz a pénteki záróértékhez képest 1,77 százalékkal gyengült. Délelőtt háromnegyed 10-re tovább híztak a veszteségek.
Eközben a devizapiacon sem szerepel jól a magyar versenyző: a forint hétfő reggel minden főbb devizával szemben gyengült. Délelőtt 10 órakor az eurót 288 forinton jegyezték, a svájci frankért 238,5 forintot kellett adni a bankközin.
Privátbankár