Jellemzően pocsék hetük volt legutóbb a tőzsdéknek világszerte, hétfőn viszont úgy tűnik, az alacsonyabb árakat ismét vásárlásra használják a befektetők.
Az ázsiai tőzsdéken szépen emelkedtek hétfőn az indexek, 1-1,5 százalékos pluszokat láthattunk Shanghaitól Tokióig. A múlt héten padlóra került árakon Európában is elkezdtek komolyabban vásárolni a befektetők, a nyitásban 0,7 - 0,8 százalékos emelkedést mutattak a vezető nyugat-európai indexek, és bár még jópár óra van az amerikai nyitásig, a határidős indexek itt is szép emelkedést vetítenek előre.
Az emelkedés hátterében minden jel szerint tényleg az áll, hogy a múlt héten túl nagyot estek világszerte a tőzsdei árfolyamok. A Covid-19 delta variánsa miatt növekvő aggodalom övezi a globális gazdaság kilátásait - a héten érkező európai és amerikai beszerzésimenedzser-indexek (BMI) alakulását ezért most kiemelt figyelemmel követik a piacokon. A jelenlegi, sok szempontból példátlan világgazdasági helyzet kilátásait a szokásosnál nehezebb a múltbeli teljesítményt mutató makroadatok, mutatók segítségével előrejelezni, a BMI azonban a vállalatok menedzsmentjének friss, aktuális és a jövőre vonatkozó várakozásait összegzik - ez alapján talán jobban megbecsülhető, milyen teljesítményt hozhat a globális gazdaság a közeljövőben.
Lesz nagy növekedés - csak nem akkora, mint várták?
Hétfőn a németországi, a brit és az euróövezeti BMI-t teszik, tették közzé; ezek közül a német feldolgozóipari adat továbbra is masszív növekedést vetít előre (62,7 pont lett, miközben már az 50 pont fölötti adat is a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére utalna). Ez jó hír - csakhogy az érték héthónapos mélypontot jelent, ahogy a szolgáltatószektor 61,5 pontos eredménye is csökkenést mutat az előző hónaphoz képest. Egyértelműen pozitívak tehát a kilátások, folytatódik a kilábalás, ráadásul nem is lassú tempóban - az érzések mégis vegyesek, mert az ütem lassult, és valamelyest el is maradt az elemzői várakozásoktól.
Ezzel együtt a szakértők még mindig gyorsuló GDP-emelkedést várnak Németországban, amelynek fő hajtóereje a szolgáltatások bővülése lesz. A feldolgozóiparban továbbra is vannak ellátási fennakadások, a gyártási költségek pedig jelentősen emelkednek.
A folyamatok hasonlóak az egész eurózónában: a szolgáltatásoknál 59,7 pontot, a feldolgozóiparban 59,2 pontot jelentett az IHS hétfőn az övezetre, mindkét adat valamivel alacsonyabb az előző havi adatnál és az elemzői várakozásoknál (a feldolgozóiparban 6 havi mélypontot jelentettek), miközben azért továbbra is a gazdaság bővüléséről árulkodnak.
A BMI-adatok közzététele után a nyugat-európai tőzsdeindexek a reggeli nyereség egy részét elvesztették, de még mindig 0,2 - 0,5 százalékos emelkedésben járnak délelőtt a mutatók.
Budapesten a Mol kezdett felzárkózásba
Budapesten is szép, fél százalékot meghaladó emelkedéssel nyitott a vezető tőzsdeindex, ebből bő fél százalék az első óra után is megmaradt. A pénteki nemzeti ünnep miatt zárva volt a börzénk, így a pénteki emelkedést is ma "kell" behozni a magyar tőzsdének, így az emelkedés is élénkebb.
A vezető részvények közül csak a Magyar Telekom veszített csütörtöki záróértékéhez képest egy fél százalékot a nyitásban, aztán bő egy óra alatt ezt is ledolgozta; a legjobban a Mol teljesít, nyeresége meghaladja az 1 százalékot, miután az olajpapír célárát az HSBC 3000 forintról 3500 forintra emelte. A KBC Equitas hírlevele felhívja a figyelmet arra is: az HSBC jelenleg a legoptimistább a Molra, míg a konszenzus 2700 forint a részvényre. A mai kiemelkedő emelkedésben az is szerepet játszik, hogy a legutóbbi kereskedési napot a bluechipek közül épp a Mol zárta a leggyengébben.
Friss tőzsdei árfolyamokat itt talál >>
Újabb lélektani határhoz érkezett a forint
A forint fontos technikai szinthez érkezett, amíg mi az ünnepi felvonulást próbáltuk feldolgozni pénteken: az euró árfolyama benézett a 350 forintos szint alá, ami kéthavi csúcsot jelent - így egyre magabiztosabban várhatja a jövő keddi kamatdöntést a Random Capital friss hírlevele szerint. A szerdai bizonytalanság, amit a Fed kommunikációja okozott, már múlóban, a piacok ismét emelkedő pályára álltak, ami kedvez a kockázatosabb piacoknak, így a forint árfolyamának is - írják. Hétfőn délelőtt szűk sávban, a 350-es szint közvetlen közelében ingadozik a jegyzés:
Ami a hét további részét illeti: holnap kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank, az általános várakozás szerint ismét 30 bázispontos emelés készül. Emellett konferenciát tart az amerikai Fed is Jackson Hole-ban, a hét második felében. Régóta nyíltan beszélnek már arról, hogy megkezdődik a monetáris szigorítás, visszafogják a pénznyomtatást - az ezzel kapcsolatos információ-morzsákra érzékenyen reagálhatnak majd a befektetők, így a forint további pályája is eldőlhet a napokban.
Itt követheti a forint árfolyamának alakulását >>
Több hónapnyi mélyrepülés után újra 50 ezer dollár fölött a bitcoin
Érdemes még kitérni a kriptoeszközök piacára is, miután a bitcoin dollárban kifejezett árfolyama május közepe óta először haladta meg az 50 ezer dolláros szintet.
A bitcoinnal párhuzamosan emelkednek más kriptodevizák is, az ethereum jegyzése is 3300 dollár fölött jár. A Random Capital arról ír: A kriptovaluta-elemző Lark Davis szerint a brutális ütemben növekvő DeFi (decentralized finance) alaposan megnövelheti a keresletet az ethereum iránt. Emellett komoly tömegeket vonzó ereje lehet, hogy számottevően lecsökkent az eddig brutálisan magas tranzakciós díj az ETH-láncon, és így még inkább elterjedhet az egyébként kiváló technikai aspektusokkal rendelkező kriptopénz - véli a brókercég.