Az égbe ment valuta
A svájci frank égbe menetele, pontosabban túlzott erősödése évek óta az egyik fő téma. Ennek logikus vonzata, hogy az erősödő valuta bankjegyei, érméi is irreálisan nagyra nőhetnek külföldi szemmel. Így lényegében a svájci frank lett az a valuta, amelyben a világ legnagyobb értékű bankjegye és érméje található. A legnagyobb bankjegy az ezerfrankos, értéke szerény 280 ezer forint most, a legnagyobb érme az 5 frankos, értéke 1400 forint.
Jóllehet a frank sokat emelkedett, és így a svájci árszínvonal is igen magas lett (vagyis a frank túlértékelt), még ha a helyén lenne az árfolyam, akkor is túl nagyok lennének ezek az értékek. Az ezerfrankos nyilvánvalóan értelmetlen, tényleg csak arra jó, hogy valaki a párnacihába dugja, vagy hogy a bűnözők könnyedén bonyolíthassák ügyleteiket. A hamisítására ugyanakkor kevésbé szánják magukat a bűnözők, mert rendkívül nehéz rásózni valakire. Az átlagember el sem fogad ilyet, mindenki más pedig hosszas ellenőrzésnek veti alá a gigantikus értékű bankjegyet.
Nem félünk tőle
Nem úgy az érmét. Kinek jut eszébe egy érménél attól rettegni, hogy az hamis? És ha véletlenül az, nem akkora érték, hogy bárkit is nagy veszteség érne, érme hegyeket pedig nem szoktunk egyben elfogadni. Így aztán az 5 frankost a svájci polgárok és a turisták békésen forgalmazzák, veszik rajta a drága sört és kolbászt, a hamisítóknak ugyanakkor tetszik az 1400 forintos avagy 5 dolláros érték, meg az, hogy könnyedén lehet vele fizetni.
Nagy vagyont persze nehéz vele keresni, hisz ha mondjuk frank milliomos akarna valaki lenni belőle, 200 ezer érmét kéne piacra dobni, ami elég nehézkes. Ha viszont nem telhetetlen a gyártó, akár szolid megélhetést is biztosít neki az üzletág, persze akármeddig nem megy a dolog, hisz folyamatosan ellenőrzik a kibocsátott érméket, és ha hamisra lelnek, keresni kezdik azok forrását a hatóságok.
A közkedvelt hamisítványok
A Bloomberg szerint 2014-ben 14 ezer hamis érmét vontak ki a forgalomból, tavaly 7600-at. A korábbi években rendszerint 1000 darab körüli volt ez a szám. A hatóságok szerint a legtöbb Olaszországból érkezik, egy esetben egy olasz autóban 5000 hamis érmét találtak, amikor be akart lépni a határon.
Mindazonáltal nem a svájci 5 frankos a leghamisítottabb érme, a nagy felfutás után is csak a forgalomban lévő mennyiség egy ezreléke hamis, míg pl. az angol egy fontos esetében ez a szám 2,6 százalék. Az érintett jegybankok oda is figyelnek a problémára: jellegzetesebb, színesebb, fényesebb érméket nyomtatnak, melyek hamisítása nehézkesebb. Ez viszont kétségkívül növeli az érmegyártás költségeit.
Mekkora a legnagyobb érme?
Amúgy is érdekes kérdés, hogy hol van az érmék és bankjegyek ésszerű határvonala egy valutánál. Az egyik szélsőség a svájci frank, ahol ilyen nagy érték lehet egy érme, a másik szélsőség a gyorsan elinflálódó valuták, ahol egyszerűen nincs idő érmére cserélni az elértéktelenedett bankjegyeket, így az érmék kiszorulnak a forgalomból.
A legjellegzetesebb eset a három nagy, egymáshoz értékben is közelálló világvaluta, a dollár, az euró és a font. Mindháromnál az 5-ös a legkisebb bankjegy (bár a dollárnál még előfordul a 2-es is, egyre ritkább). A legnagyobb érme így a 2-es, értéke nagyjából háromszorosa a mi 200 forintosunkénak.
A három nagy valutát használó területeken viszonylag magas az árszínvonal a világ többi részéhez képest, így a máshol jellemzően alacsonyabb értékű a legkisebb bankjegy, jó példa erre a mi forintunk, ahol az 500-as kevesebb, mint két eurót ér.