A Parlament ködben. (Kép forrása: MTI Fotó, Mohai Balázs) |
A közvéleménykutatások alapján jelenleg a Fidesz győzelmét látják a legvalószínűbb forgatókönyvnek a befektetők, és ez így meg is felelne nekik - általában is igaz, hogy a piacok a stabilitást, a folytonosságot szeretik, a bizonytalanságot viszont egyáltalán nem. A folytonosság a Bloomberg szerint most azt jelentené, hogy egyszerű parlamenti többség birtokában továbbra is folytatódna az óvatos költségvetési politika, a gazdasági növekedés és persze a politikailag jól fekvő oligarchák pénzzel kitömése is. Egy ilyen forgatókönyv esetén komolyabb piaci reakcióra nem kell számítani a szakértők szerint az eredményhirdetés után.
Ha viszont megint összejönne a kétharmad a Fidesz-KDNP-nek, azt már sokkal kevésbé szeretnék a befektetők: Orbán egy újabb biankó csekket kapna a demokratikus intézmények további háttérbe szorításához. Rövid távon az is piaci turbulenciát okozhatna, ha az ellenzéki pártok felülemelkednének nézeteltéréseiken, és leváltanák a kormányt - legalábbis a lap által megkérdezett portfóliómenedzserek és elemzők így látják.
Ha nyer a Fidesz, de nem kétharmaddal
Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő portfóliómenedzsere, aki 70 milliárd forint értékű befektetést kezel, úgy látja: az egyszerű (tehát nem kétharmados) Fidesz-többség a legvalószínűbb forgatókönyv. Ha ez bekövetkezik, akkor a politikailag jól fekvő vállalkozók tovább növelhetik befolyásukat, az állam pedig tovább sodródhat egyfajta államkapitalista modell felé. Miközben dől az országba az uniós forrás, a belső fogyasztás is komolyan élénkül, emelkednek a vállalati beruházások is - a következő 2-3 évben Zsiday szerint így rendben lesz a magyar gazdaság.
Szabó Viktor, az Aberdeen Alapkezelő portfóliómendzsere úgy látja: a mostani gazdasági modell abban az értelemben jól működik, hogy segített a kormánynak elérni gazdasági prioritásait és létrehozott egy új gazdasági elitet. Szabó szerint a Fidesznek nem kell kétharmad ahhoz, hogy véghezvigye, ami még hiányzik - például további gazdasági szektorok nemzeti tulajdonba vételét.
Tilmann Kolb, a UBS Wealth Management elemzője sem vár komolyabb változást a gazdaságpolitikában a választások utánra az alapforgatókönyv szerint. A növekedési számok jól működő gazdaságról árulkodnak, a szakértő a folytatásra is a költségvetési hiány kordában tartását, a külső sérülékenység további csökkentésére számít. A kormány most más területekre koncentrál, például a bevándorlás kérdésére. A Fidesz győzelme a magyar befektetési eszközök árazására pozitív hatással lenne Kolb szerint.
Magdalena Polan, a Legal & General feltörerkvő piaci közgazdásza is arra hívja fel a figyelmet: a piacok általánosságban a folytonosságot kedveli. Mindazonáltal a jelenlegi kormány intézkedései sok vitát váltottak ki, ami még mindig meglátszik az eszközök árazásában. A hozamgörbe például még mindig igen meredek, az MNB minden erőfeszítése ellenére. A Magyarországra irányuló közvetlen külföldi tőkebefektetés szintje is alacsony. Ha a kormány (egyszerű többséget szerezve) marad, jó eséllyel folytatja a meglévő intézkedéseit, így a piaci reakció nem lesz jelentős.
Ha kétharmadot szerez a Fidesz
Zsiday Viktor szerint ez a legveszélyesebb forgaókönyv, mert arra sarkallhatja Orbánt, hogy a demokratikus intzmények maradékait is felszámolja. Ez pedig olyan válaszokat válthat ki, amely sérüléseket okozhat a magyar gazdaságnak is.
Magdalena Polan szerint is negatív piaci reakciót szülhet egy újabb Fidesz-kétharmad: gyengülne a forint, a hosszú távú kötvényhozamok pedig tovább emelkednének. Egy ilyen forgatókönyv a monetáris politika irányával, a bankokkal meglévő viszonnyal kapcsolatban is kétségeket ébresztene, ahogy a jogi környezet kiszámíthatatlanabbá válása miatt is aggódnának a befektetők, ahogy ez a legutóbbi kétharmados időszak alatt is így volt.
És ha az ellenzék nyer?
Zsiday szerint ez a legkevésbé valószínű forgatókönyv, mindenképp földrengést okozna - inkább politikai, mint gazdasági értelemben. Mindenekelőtt azt jelentené, hogy Orbán szövetségeseit eltávolítják a korábban függetlenként működő intézmények éléről, és Romániához hasonlóan korrupcióellenes hivatalt állítanának fel.
Szabó Viktor szerint egy meglepetésszerű Fidesz-vereség rövid távon jelentős bizonytalanságot szülne, mivel nem világos, hogy az ellenzéki pártok képesek lennének-e stabil koalíciót alkotni. Az előrehozott választások esélye is nőne. Ellenzéki győzelem esetén a korrupció elleni harc, az intézmények függetlenségének helyreállítása, számos tisztviselő (például a legfőbb ügyész) leváltása nagyobb prioritást kapna, mint a gazdasági intézkedések. Nincs égető szükség a gazdaságpolitika átalakítására a választások után; hosszabb távon egy kevésbé központosított és kevésbé korrupt kabinet javíthatná a növekedési kilátásokat és a fenntarthatóságot.
A UBS szakembere, Tilmann Kolb szerint elképesztően nehéz megbecsülni, hogy egy ellenzéki győzelem mit jelentene a gazdaság számára - az ellenzéket egyben tartó erő ugyanis a Fidesz-ellenesség, nem pedig valamiféle közös program. Egy váratlan győzelem bizonytalanságokhoz vezetne a kormányalakítással kapcsolatban, mind a kulcsszereplőket, mind az intézkedéseket illetően, ami miatt a befektetők elfordulhatnak a magyar eszközöktől.
Magdalena Polan is az ellenzéki győzelem esetén fellépő bizonytalanságra hívja fel a figyelmet, még akkor is, ha egyébként a piacok a populizmus visszaszorulására és egy simább magyar-EU viszonyra is számítanának egy ellenzéki győzelem esetén. A szakember szerint az új kormány miatt fellépő bizonytalanság forintgyengüléshez és a magyar kötvények eladásához vezetne, miután a jegybank kevésbé lenne aktív szereplője a kötvénypiacnak - írja a Bloomberg.
Nagyon egy irányba állnak a befektetők - csattanás is lehet a vége
A Bloomberg összeállítása alapján tehát azt mondhatjuk, a befektetők eléggé egy irányba állnak, a számukra legpozitívabb forgatókönyvet árazzák - láttunk már ilyet a közelmúltban, elég csak a Brexit-népszavazásra gondolni. Érdemes emiatt fokozott óvatossággal pozíciókat felvenni a héten, esetleg a kiegyensúlyozni a portfóliót olyan befektetésekkel, amelyek a váratlanabb forgatókönyvek teljesülése esetén mérsékelhetik a veszteségeket.