Fotó: EPA / David Chang |
Ahogy arról beszámoltunk, hétfőn rekord mértékben zuhantak az amerikai tőzsdeindexek. A piaci mozgások intenzitása, a volatilitás pedig továbbra is extrém erős. Varga Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint kis túlzással teljes káosz uralkodik a piacokon, kedden 5 százalék közeli emelkedéssel zártak az amerikai részvényindexek, szerdán viszont 3 százalék feletti mínuszt mutatnak a határidős piaci mozgások.
A pesszimista amerikai határidős indexek ellenére Európában pozitív nyitást láthattunk, igaz ebben az is közrejátszik, hogy a kontinensen napi mélypontjuk körül zártak az irányadó indexek. Így szerdán a londoni tőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 1,99 százalékos, a frankfurti DAX-index 1,19 százalékos, a párizsi CAC-40 pedig 1,70 százalékos pluszban indította a kereskedést. A Bux is erősen kezdett, az első óra végén 39000 pont felett is járt a mutató, később azonban visszacsúszott, és 11 óra előtt már csak 38600-on állt. A vezető részvények közül az OTP stagnál, míg a Mol és a Richter 1,5, illetve 2,5 százalékos pluszban áll.
A befektetők továbbra is a koronavírussal kapcsolatos híreket figyelik, illetve az arra adott jegybanki és kormányzati intézkedések hatását mérlegelik. Lássuk melyek a szerdai nap legfontosabb fejleményei.
1. Európában tombol a járvány
Kínában minimálisra csökkent az új esetek száma, már csak 29 új fertőzést diagnosztizáltak, és egyre többen épülnek fel a koronavírus okozta betegségből. Ezzel szemben a világ más tájain viszont gyorsult a járvány terjedése. Olaszországban már 10 ezernél több esetet tartanak nyilván. Meghaladta az 1500-at az esetszám Franciaországban, Spanyolországban és Németországban is. Ráadásul elkezdett gyorsulni a járvány terjedése az Egyesült Államokban is, ahol meghaladta az ezret az azonosított fertőzöttek száma.
2. Rendkívüli kamatcsökkentés az Egyesült Királyságban
Rendkívüli kamatcsökkentést és új közvetett finanszírozási programot jelentett be szerdán a Bank of England az új típusú koronavírus okozta járvány negatív gazdasági hatásainak enyhítésére. A brit jegybank monetáris tanácsa egyhangú döntéssel 0,50 százalékponttal, az eddigi 0,75 százalékról 0,25 százalékra csökkentette alapkamatát. A Bank of England alapkamata a szerda reggel bejelentett lépéssel visszatért arra a történelmi mélypontra, amelyre a monetáris tanács nem sokkal a brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott. Emellett 435 milliárd fontra (168 ezer milliárd forintra) emelte a mennyiségi enyhítésre fordítható állampapír-vásárlási keretet az addig kihelyezett 375 milliárd fontról, és külön tízmilliárd fontos eszközvásárlási programot hirdetett vállalati kötvényekre. Ezt a keretet a monetáris tanács a szerdán bejelentett soron kívüli kamatcsökkentés mellett változatlanul hagyta, meghirdetett viszont egy közvetett finanszírozási programot, elsősorban a brit kis- és középvállalati szektor hitelellátásának támogatására.
3. Vuhanba lassan visszatér a normális működés
Egyes vállalatok ismét megkezdhetik a tevékenységüket a közép-kínai Vuhanban, amelyet január 23-án helyeztek vesztegzár alá az új típusú koronavírus terjedésének megfékezésére. A CGTN kínai nemzetközi hírcsatorna tudósítása szerint Hupej tartomány vezetése szerdán bejelentette, hogy a tartomány székhelyén, Vuhanban az egészségügyi cikkeket és mezőgazdasági termékeket előállító vállalatok, valamint a közszolgáltatásokkal foglalkozó, vagy a belföldi, illetve nemzetközi kereskedelemben kulcsszerepet betöltő cégek ismét megkezdhetik a működésüket. A tartományi kormányzat közleménye azonban arra is kitért, hogy a tömegközlekedésre vonatkozó korlátozások továbbra is érvényben maradnak, és egyelőre az iskolákat sem nyitják ki.
4. Erős évet zárt az Adidas, de most kemény időszak jön
A vártnál gyengébben sikerült az Adidas német sportcikkgyártó konszern tavalyi negyedik negyedéve, ráadásul az új koronavírus által okozott járvány súlyos, akár egymilliárd eurós bevételkiesést eredményezhet az idei első negyedévben.
A szerdán nyilvánosságra hozott gyorsjelentés adatai szerint a bajorországi központú vállalat a december 31-én befejeződött három hónapban 5 milliárd 838 millió euró árbevételre tett szert, ami éves összevetésben 11,5 százalékos emelkedést jelent. Az Adidas bevételei Európában 15,2 százalékkal, Észak-Amerikában 13,7 százalékkal, a legnagyobb forgalommal bíró ázsiai-csendes-óceáni térségben pedig 15,9 százalékkal nőttek október-decemberben.
A vállalat működési nyeresége 89,5 százalékkal, 245 millió euróra, nettó nyeresége pedig 54,2 százalékkal 166 millió euróra emelkedett. A folyamatos tevékenységből származó profit 93,9 százalékkal, 181 millió euróra nőtt, a részvényesekre jutó tiszta haszon pedig 54,0 százalékkal, 167 millió euróra, részvényenként 92 eurócentre nőtt. Elemzők 5,88 milliárd dolláros bevétel mellett 288 millió euró működési nyereséget vártak.
5. Jelentős gazdaságélénkítő programot ígér Trump
Az amerikai kormányzat fiskális lépésekkel próbálja élénkíteni a járvány terjedése miatt lassuló gazdaságot. A CNBC amerikai hírtelevízió fehér házi forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Donald Trump amerikai elnök egyebek között nulla százalékra csökkentené a munkabéreket terhelő személyi jövedelemadó kulcsát az idei év hátralévő részére.