Bejátszik a Brent
A Brent spot kőolaj ára a héten 57-60 dollár között változott, heti átlagban 3,5 dollárral, 5 százalékkal csökkent az olajár. Az árak a héten hétfőn és pénteken csökkentek jelentősebben. Az árcsökkenést az elemzők a görög válság eszkalálódásával magyarázzák, valamint azzal, hogy Szaúd-Arábia a kitermelés további növelését jelentette be.
Pénteken a statisztikai jelentés szerint ezen a héten már csak néggyel csökkent az amerikai aktív olajfúrások száma, de a két legkedvezőbb kitermelési területen már emelkedett a fúrások száma, valamint az amerikai olajtermelés is tovább nőtt.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga egy dollárral lett olcsóbb az előző hetinél, a spot ár most nagyon eltávolodott a határidős ártól. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség tovább csökkent, a hét utolsó napján 3,4 dollárral volt drágább a Brent, mint a WTI.
Enyhül a feszültség
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a június 15 - június 19-e közötti időszakban 1,1 százalékkal csökkent, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 0,5-0,1 százalékos volt az árcsökkenés.
A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 2,3 százalékkal csökkent, az észak-európai piacokon 0,8-1,0 százalékos volt az árcsökkenés.
A heti folyamatok azt jelzik, hogy a földközi-tengeri térség piacára egyre több áru érkezik, így fokozatosan mérséklődik a jelentős arab, ázsiai és dél-amerikai benzinigény okozta feszültség. A benzin és a gázolaj áralakulása a héten többé-kevésbé követte az olajár változását, a gázolajnál az európai kereslet stagnál, de a földközi-tengeri piacon az afrikai és arab kereslet elviszi a kínálatot.
Nem volt sok szerepe a forintnak
A forint árfolyama a június 15 - június 19-i héten 275,9 Ft/dollár körül ingadozott, összességében egy forinttal kellett kevesebbet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. Az árfolyamváltozást az eurónak a dollárhoz viszonyított erősödése okozta elsősorban, mivel a forint árfolyama az euróhoz viszonyítva gyakorlatilag stagnált.
Mindenhol csökkenés lesz
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 1,5 százalékos csökkenést jeleznek a változások, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított változások 0,8-0,5 százalékos árcsökkenést mutatnak.
A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított változások 2,7 százalékos csökkenést jeleztek, az észak-európai piacokon 1,1-1,4 százalékos változást mutatnak az árak forintban mértve. Ezen a héten a forint árfolyam dollárhoz viszonyított erősödése felerősítette az árak dollárban mért csökkenését.
A legkisebb is számít
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a benzin esetében 0-2 forint közötti árcsökkentés indokolható, a dízelnél 3-4 forintos csökkentés lehetséges. A benzin ára így 395-397 forint/liter körül alakulhat, a gázolaj ára várhatóan 375-377 Ft/liter között változhat. Az elmúlt egy év során a benzin ára 5,5, a gázolaj ára 10 százalékkal csökkent.