Andrea Nahles, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke és frakcióvezetője 2019. május 26-án (MTI/EPA/Hayoung Jeon) |
Nem túl jó a tőzsdei hangulat ma sem, a német DAX ugyan 0,2 százalékos pluszban van, akárcsak az EuroStoxx 50 eurozónás index, de esik Párizs, Amszterdam, Varsó, Sanghaj. A BUX index negyed százalékos pluszban van, a Richter viszi fel főleg, de az OTP is szerény emelkedést mutat.
A Mol süllyed, a forint kissé erősödik (324,30 az euró). A héten sokféle lényeges hír és adat érkezhet, többek között inflációs számok, azután az EKB tart kamatdöntést, a Fed pedig közzéteszi úgynevezett Bézs-könyvét.
1. Trump, Trump és megint Trump
A politikai hírek nem túl fényesek. Donald Trump megérkezett Londonba, és nyíltan a megállapodás nélküli Brexit és a szélsőjobb mellett kampányol. Lopez Obrador mexikói elnök a hétvégén kilátásba helyezte, hogy országa szigorítana a migrációs szabályokon. Ezzel igyekezvén kifogni a szelet Donald Trump amerikai elnök vitorlájából, aki a napokban vámokat vetett ki a mexikói termékekre.
Trump a hétvégén is jól megsértette a mexikóiakat egy Twitter-üzenetben (Az általa használt “abuser” szó több értelmű, bármilyen visszaélések elkövetőjétől a szexuális bűnözőkig.) A kínaiak viszont azt mondták, nem hajlandóak engedményekre a vámháborúban.
További árfolyamok itt láthatók
2. Inog a német koalíció
A hétvégén lemondott Andrea Nahles, a kormányzó koalícióban levő szociáldemokrata SPD elnöke. Ez az egész koalíció létét megkérdőjelezi. Az Európai Parlament választáson az SPD megint csúnyán leszerepelt, a Zöldek megerősödtek, akik most új választásokat követelnek.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung online verziója szerint az SPD-t egy háromtagú bizottság vezetheti majd. Átszervezik parlamenti frakciójukat is. Ennek fényében némileg meglepő, hogy a német DAX pluszban van, és az euró ára sem igazán változik. A tőzsdei befektetők rendszerint nem szeretik a politikai bizonytalanságot.
3. Borúlátó óriások
A Morgan Stanley és a Goldman Sachs, a világ legnagyobb befektetési bankjai közül kettő is aggodalmát fejezte ki, hogy a kereskedelmi háború könnyen recessziót okozhat az USA-ban – írta a Bloomberg. A Morgan Stanley szerint ez kilenc hónap múlva következhet be, ha az USA 25 százalékos vámot vet ki további 300 milliárd dollár értékű kínai termékre, és a kínaiak válaszlépéseket tesznek.
A Goldman pedig azt mondja, egy recesszió valószínűsége az év második felében 25-ről 40 százalékra nőtt ez utóbbi egy hónapban. (Erről itt is írtunk.)
4. Jön a kriptó-Facebook?
Az amerikai árutőzsdei hatóság, a CFTC nagyon korai szakaszban levő tárgyalásokat folytat a Facebook céggel arról, hogy a Facebook által tervezett kriptodeviza (Globalcoin) az ellenőrzése alá esik-e – tudósított a Financial Times. A hétvégén pedig a hatodik legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza, az EOS fejlesztői jelentették be, hogy blokklánc-alapú közösségimédia-szolgáltatást indítanak Voice (“hang”) néven.
5. Merre tovább, Zwack?
Adóteher alatt is nőhet a Zwack? – teszi fel a kérdést a KBC Equitas elemzése. “Jelentős nyomot hagy a Zwack eredményein az év elején életbe lépő adóváltozás, ennek ellenére a részvény árfolyama rendületlenül stabil, a befektetők továbbra is bíznak a cégben” – írják. Frissített modelljük alapján még “enyhén növekedett is a részvény fair értéke egy év alatt, így nagyjából reális áron foroghat jelenleg a papír”. Bár nagy növekedési potenciál nem látszik, “a kedvező osztalékhozam miatt vonzó lehet a részvény”.
(Lezárult egy gyorsjelentési időszak, ilyenkor a részvényelemzők általában újra értékelik az elemzett társaságokat. Erről ma itt írtunk.)