6p
A koronavírus európai megjelenése komoly pánikot okozott a nyugat-európai és az amerikai tőzsdéken is. Két éve nem volt olyan zuhanás a Wall Streeten, mint hétfőn. Az első ijedtség után a keddi nyitás némi megnyugvást mutatott.

Igazi vérfürdő volt a részvénypiacokon hétfőn, mindenhol óriási mínuszokkal zártak az irányadó mutatók. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1400,03 pontos, 3,06 százalékos csökkenéssel, 44 381,32 ponton zárt hétfőn, valamennyi vezető részvény gyengült a pénteki záráshoz képest. A német DAX index 4,3, a francia CAC 40 4,2, az olasz tőzsde pedig 6,1 százalékos mínuszban fejezte be a napot.

A legnagyobb vesztesek Európában a légitársaságok, a Lufthansa például közel 8 százalékot, a Wizz Air és a Ryanair 12 százalékot, az easyjet pedig közel 15 százalékot esett. Észak-Amerikában a tőzsdeindexek hasonlóan komoly zuhanást mutattak. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 1029,5 ponttal, 3,55 százalékkal, 27 962,91 pontra zuhant. Az S&P 500-as mutatója 111,8 ponttal, 3,35 százalékkal gyengült, és 3225,95 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 355,31 pontot, 3,71 százalékot vesztett értékéből, és 9221,28 ponton zárt.

Kedden kisebb pozitív korrekcióval indult mindenhol a kereskedés, de a kockázatok továbbra is fennállnak. Ahogy Észak-Olaszországban egyik napról a másikra jelentősen nőtt a megbetegedések száma, valamint a halálos áldozatok száma is emelkedett, úgy bárhol megjelenthet a betegség, felszítva a félelmeket a tőzsdéken.
Lássuk a legfontosabb piacmozgató információkat.

1; Kínában lecsengőben a járvány, máshol viszont romlott a helyzet
Nagyrészt az új típusú koronavírus-járvány kiindulópontjának számító, közép-kínai Vuhan városra korlátozódott a vírus terjedése a kínai egészségügyi hatóságok kedden közölt adatai szerint. A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság hétfő éjfélig 508 új fertőzöttről számolt be, közülük 464-et jelentettek Vuhanból, és mindössze kilencet a városnak helyet adó Hupej tartományon kívülről. A fertőzöttek száma ezzel Kínában 77 658-re emelkedett. Hétfő éjfélig további 71 ember veszítette életét a vírus okozta betegség következtében, a járvány ezzel immár 2663 életet követelt az ország szárazföldi részén. A gyógyultak száma ugyaneddig 27 ezer fölé emelkedett. A jelenleg kezelés alatt álló fertőzöttek száma Kína-szerte 48 ezer alá csökkent, közülük 9126 páciens állapota súlyos. További 2824 fertőzésgyanús esetet tartanak számon az országban.
Máshol viszont problémás a helyzet, hiszen például Dél-Koreában egyre több fertőzött van. Minket legérzékenyebben ugyanakkor az olaszországi helyzet érint, ahol már heten veszítették életüket, ebből hatan az északnyugat-olaszországi Lombardia tartományban a koronavírus okozta fertőzés nyomán, mindannyian idős, más betegségben is szenvedő emberek voltak - jelentette az Ansa olasz hírügynökség hétfőn. A fertőzöttek száma meghaladja a 200-t, ebből több mint 170 személyt Lombardiában, több mint 30-t Venetóban tartanak számon. Emellett újabb országok, így újabb országokban (Afganisztán, Irak, Bahrein és Omán) is jelentettek hétfőn megbetegedéseket.

2; Komoly hatása lesz a járványnak az olasz gazdaságra
Vélhetően rendkívül erős hatása lesz a koronavírus-járványnak az olasz gazdaságra, de nem lehet előre látni, hogy mennyire lesznek súlyosak a következmények - mondta hétfő este újságíróknak Rómában Giuseppe Conte olasz miniszterelnök. Kifejtette: e pillanatban még nem lehet megjósolni, milyen negatív hatással lesz a gazdaságra a járvány, hiszen még nem ismerni a vírus terjedése elleni intézkedések hatékonyságát. "Nem látjuk előre, milyen irányban terjed a kór" - fűzte hozzá.
Donald Trump amerikai elnök 2,5 milliárd dollárt kért a kongresszustól a koronavírus elleni harcra - jelentette be hétfőn este a Fehér Ház. Közleményében Rachel Semmel, a Fehér Ház gazdálkodási és költségvetési hivatalának szóvivőnője közölte, hogy az összegből egymilliárd dollárt fordítanak a vírus elleni vakcina kifejlesztésére, a további összeget pedig műszerek és egyéb orvosi berendezések vásárlására költik. Az Indiában tárgyaló Donald Trump hétfőn az egyik Twitter-bejegyzésében - reagálva az egyes tőzsdei részvények értékének a koronavírus terjedésével indokolt zuhanására - azt írta: a koronavírus ellenőrzését "nagyon is kézben tartjuk az Egyesült Államokban". Hozzáfűzte még, hogy szerinte "a tőzsde éppen most kezd nagyon is jónak látszani".

3; Már nem meglepetés a német gazdaság gyengélkedése
A negyedik negyedévben stagnált a német gazdaság teljesítménye az előző negyedévihez képest a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált második, az első becslést megerősítő jelentése alapján.
2019 negyedik negyedévében az előző negyedévhez képest ár, szezonális és naptári kiigazítással nem változott (0,0 százalék) a német bruttó hazai termék (GDP). Az egy évvel korábbihoz képest árkiigazítással 0,3 százalékkal, ár és naptári kiigazítással 0,4 százalékkal nőtt a német GDP 2019 negyedik negyedévében. A 2019-es első negyedévben 0,5 százalékkal nőtt negyedéves bázison a német GDP, a második negyedévben 0,2 százalékkal csökkent, a harmadikban pedig 0,2 százalékkal nőtt. Éves bázison az első negyedévben 0,9 százalékkal nőtt, a második negyedévben 0,1 százalékkal csökkent, a harmadik negyedében 1,1 százalékkal nőtt a német GDP. Az egész éves a GDP-növekedés 0,6 százalék lett.

4; Egyre több cég tér vissza a normális üzemmódba
Hétfőn két óriásvállalat is arról számolt be, hogy lassan visszatérnek a járvány előtti működési módba. Újraindult ugyanis a termelés a Volkswagen legtöbb kínai gyárában hétfőn. A VW eredetileg azt tervezte, hogy a koronavírus-járvány terjedése miatt két héttel meghosszabbítja a holdújévi munkaszünetet február 17-éig, amit menet közben további egy héttel kitolt. A Volkswagen-csoportnak - a világ vezető járműgyártójának - januári eladásai éves szinten 11,3 százalékkal estek Kínában, amely a világ legnagyobb járműpiaca. A VW-csoport, amelyhez olyan márkák tartoznak, mint a névadó Volkswagen vagy az Audi, a Porsche és a Skoda, januárban 343 ezer 400 járművet értékesített Kínában és Hongkongban. Kína a VW-csoport legnagyobb piaca.
Az Apple is azt közölte, hogy a korábban bezárt üzleteinek a többségét ismét megnyitotta, 42 kiskereskedelmi üzlete közül 29 ismét fogadja a vásárlókat. Azt viszont korábban közölte a társaság, hogy az első negyedéves eredménye el fog maradni a korábban tervezettől, a járvány miatt ugyanis számottevően eshet a kínai forgalma.

5; Az egyik legértékesebb fintech cég lett a Revolut
500 millió dolláros befektetést kapott negyedik körös befektetés keretében a Revolut. Ezzel a vállalat értéke 5,5 milliárd amerikai dollárra nőtt, amellyel a világ egyik legértékesebb fintech cégévé válik. A tőkét a Revolut arra fogja használni, hogy megerősítse termékfejlesztési tevékenységét már meglévő piacain, bevezesse banki tevékenységeit Európában, valamint növelje szolgáltatásainak mindennapi használatát a felhasználók körében.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27870 27660 28050 -0,46% 0 0 5 860 463 040 HUF 2025-07-04 17:09:12
MOL 3016 2984 3018 -0,13% 0 0 613 841 250 HUF 2025-07-04 17:05:12
MTELEKOM 1768 1756 1780 -0,45% 0 0 160 290 776 HUF 2025-07-04 17:05:27
RICHTER 10180 10180 10290 -0,39% 0 0 944 902 950 HUF 2025-07-04 17:07:59
OPUS 593 586 593 +1,02% 0 0 69 759 679 HUF 2025-07-04 17:05:06
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel zártak az öböl menti tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 16:58
Az OPEC+ kitermelésnövelése és az amerikai vámdöntés előtt.
Részvény / Deviza / Áru Elon Musk örömébe máris üröm vegyült pártalapítása miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 14:29
Musk pártalapítása miatt elhalasztja Tesla ETF-jének bevezetését az Azoria.
Részvény / Deviza / Áru Rali a budapesti parketten: közel az álomhatár
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 08:14
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a héten 1,65 százalékkal emelkedett, a forgalom nőtt, a vezető részvények többsége erősödött.
Részvény / Deviza / Áru Vígan dobálhatják a levegőbe a kalapjukat a benzinkútra betévedők
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 15:20
Ismét növelték az olaj világpiaci kínálatát, méghozzá a korábbiaknál nagyobb léptékben, ami a mostani szintek közelében tarthatja a hazai üzemanyagárakat.
Részvény / Deviza / Áru Fontos bejelentést tett az egyik vezető hazai tőzsdei cég
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 10:51
A 4iG Csoport stratégiai egyeztetést folytatott Észak-Macedónia védelmi modernizációjáról.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt a forinttal?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:03
Továbbra is meglepően stabil a fizetőeszközünk a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 18:31
Volt egy kis erősödés, 400 alatt az euró. Pezsgőt azért nem bontunk.     
Részvény / Deviza / Áru Csúnyán zárta a hetet a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 309,73 pontos, 0,31 százalékos csökkenéssel, 99 589,80 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Tovább csorog lefele a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 15:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,66 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Csökkent a BUX péntek délelőtt
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,66 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG