Nagyjából 2,3 milliárd dollár és euró értékben érkezett készpénzt Oroszországba azt követően, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió az orosz hadsereg ukrajnai agressziója után, 2022 márciusában betiltotta fizetőeszköze bankóinak exportálását – írta a Reuters vámadatbázisokból nyert információk alapján. A korábban még nem publikált adat arra utal, hogy Oroszország meglehetősen sikeres a készpénzforgalmi tiltás megkerülésében. Emellett látható, hogy az oroszok továbbra is jó viszonyt ápolnak a két nyugati fizetőeszközzel. A moszkvai vezetés mindent elkövet, hogy kiiktassa az ország pénzügyi vérkeringéséből a dollárt és az eurót.
A Reuters információi szerint a két fő valutaexportőr Törökország és az Egyesült Arab Emírségek. Ezek az országok nem vezetettek be szankciókat, amik korlátoznák cégeik orosz partnerekkel folytatott üzleteit. Láthatóan az sem ijesztette meg őket túlságosan, hogy a washingtoni kormány tavaly decemberben szankciókkal fenyegette meg azokat a pénzintézeteket, amelyek segítenek Oroszországnak megkerülni a nyugati szankciókat. Az orosz kereskedelemben a kínai jüan lett a leggyakrabban használt valuta, megelőzve a dollárt. Eközben Dmitrij Polevoj, az oroszországi Astra Asset Management vagyonkezelő cég vezető szakértője arról számolt be, hogy az oroszok kedvelik a zöldhasú valutát. A magánemberek még mindig megbízható pénzeszköznek tartják.
Egyes üzletemberek számíthattak a háború okozta korlátozásokra – derült ki az agresszió 2022. február végi elindítását megelőző valutaforgalmi adatoktól. Ezek szerint 2021 novembere és 2022 februárja között 18,9 milliárd dollár és euró értékben érkezett bankjegy Oroszországba, míg az ezt megelőző négy hónapban csak 17 milliárdnyi bankót importáltak az oroszok. Az orosz jegybank a háború kitörése után gyorsan korlátozta a magánszemélyek valutafelvételét, hogy támaszt adjon a meggyengült rubelnek. A Reuters birtokába került adatok szerint 2022 februárja és 2023 vége között 98 millió dollár és euró értékű bankjegy hagyta el Oroszországot. Ezt és a 2,3 milliárdos importot szembe állatva jókora pozitív szaldót kapunk. A nagy kérdés már csak az, hogy mivel fizetnek az orosz vásárlók. A válasz egyszerű: főként arannyal, illetve emellett más nemesfémekkel. A bankók több mint negyedét bankok vitték be Oroszországba.