Bátorítóak az amerikai munkaerőpiacon az elmúlt időszakban bekövetkezett változások, de a recesszió ütötte sebek még nem gyógyultak be teljesen - mondta az amerikai jegybankrendszer (Fed) elnöke pénteken az egyesült államokbeli Jackson Hole-ban. Ezzel az MTI szerint feltehetően arra utalt, hogy indokolt a Fed laza monetáris politikájának a folytatása.
Ez azt jelenti, hogy a gazdaságélénkítő célú eszközvásárlások – az úgynevezett "mennyiségi enyhítés", QE – októberi kifutása után még szükség lesz a csaknem hat éve történelmi mélyponton lévő, zéró közeli amerikai alapkamat fenntartására. Ez akár optimizmust is okozhatott volna a piacokon, mert az alacsony kamat rendszerint jót tesz a részvénypiacoknak, de nem igazán volt reakció, vagy ha igen, ellentétes.
A Fed-elnöknek a Wyoming állambeli hegyi üdülőhelyen kezdődött nemzetközi konferencián elmondott beszédét feszülten várták a piacok szerte a világon. Az amerikai részvényindexek azonban maradtak szerény mínuszban, a Bloomberg szerint a kötvények is alig változtak. A dollár viszont erősödni kezdett az euróhoz képest, 1,3280 környékéről 1,3230 környékére esett a keresztárfolyam. Ezen a szinten utoljára tavaly szeptemberben volt.
Itthon a reggeli biztató kezdés után egész nap borongós volt a részvénypiaci klíma, amint egyébként a többi európai tőzsdén is. Az OTP, nem tudni mennyiben az orosz-ukrán feszültségek és mennyiben a hazai devizahiteles-szappanopera miatt, a nap első felében órákig csak lefelé csorgott, majd délután lényegében lent a gödörben pattogott. A 4028 forintos záróár 3,17 százalékos esést jelent.
A Mol és a Richter 1-2 ezrelékes pluszban végzett, 11 900, illetve 3940 forinton, a Magyar Telekom pedig egy forinttal 375 forintra esett. A forint erősödött, hiszen míg csütörtökön inkább a 314 forintos szintet kerülgette az euró, addig péntek késő délután 313,10 volt az árfolyam, sőt korábban 313 alá is benézett.