A Budapesti Értéktőzsde februárban költözött új székhelyére, a Bank Centerbe. 110 év után költözött vissza a tőzsde a Szabadság térre. |
Kovács Árpád szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elkötelezett a növekedés bővítése, ezen belül is a vállalati hitelezés mellett. Ebbe a trendbe illeszkedik az értéktőzsde megvétele is.
Arra a kérdésre, van-e potenciál vállalati oldalról a tőzsdei kibocsátásban, azt válaszolta, minden attól függ, sikerül-e elfogadható szinten fenntartani a gazdasági növekedést, és a magyar cégek miként képesek a fejlődésre.
A bankhitelek mellett a tőzsdei belépés kiegészíthető forrás lehet, vagyis nem pusztán presztízsszempontból éri meg a tőzsdézés. Az, hogy visszatérhet a kilencvenes évek aranykora a magyar parkettre, a gazdaság állapota mellett attól is függ, hogy milyen lesz a szabályozási környezet - mondta Kovács Árpád a Magyar Hírlapnak.
Új időszámítás
A jegybank tulajdonába került tőzsde szerdai közgyűlésén megválasztották az intézmény új vezetését. A tőzsde részvényesei az igazgatóság elnökének Nagy Mártont, a felügyelőbizottság elnökének Dr. Gerhardt Ferencet nevezték ki. A BÉT vezérigazgatói pozícióját január 1-től Végh Richárd tölti be. További részleteket itt olvashat >>>>
A legégetőbb feladatok
Végh Richárd szerint nem a keresleti, hanem a kínálati oldallal van gond a magyar részvénypiacon, ezért új kibocsátókat kell a tőzsdére hozni - mondta a Magyar Időknek. Végh az újság csütörtöki számában publikált interjúban kifejtette: az első hónapok legfontosabb feladata, hogy a piaci szereplőkkel is egyeztetve kidolgozzák a tőzsde fejlesztését célzó stratégiát. Úgy vélekedett, megfelelő ösztönzők bevezetésével elérhető, hogy éves szinten legalább öt új kibocsátó jelenjen meg a parketten.
Jöjjenek a kicsik
A nagyvállalatok, állami cégek mellett szeretnének aktívan foglalkozni a kis- és közepes vállalatokkal (kkv). Ehhez egy kkv-piac létrehozását tervezik speciális keretrendszerrel, ahol speciálisan az ilyen méretű cégek számára alakítják ki a szabályozói környezetet megfelelő transzparencia és védelmi mechanizmusok mellett.
Két hónapon belül kiderül, kik azok a kisrészvényesek, akik felajánlják részvényeiket az MNB-nek, és ezáltal milyen mértékben változik a jegybank tulajdonhányada. Ha olyan érdeklődő lenne, aki láthatóan elkötelezett a magyar piac iránt, és szeretne részesedést szerezni a BÉT-ben, az MNB megfontolja, és akár még bővülhet is a tulajdonosok köre - mondta Végh Richárd.