17:50
A jegybanki bejelentést egyfajta verbális intervenciónak tartják az elemzők. A forint erősödése mindenesetre szinte töretlen, az euórval szemben 286 forint közelébe került a hazai deviza.
A svájci frankkal szemben is egyre jobban áll a forint, megközelítette a 235-ös szintet.
15:55
Simor András jegybankelnök a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón bejelentette: a jegybank a devizatartalék terhére kész a bankok rendelkezésére bocsátani a végtörlesztéshez szükséges devizamennyiséget. A hírre azonnal erősödni kezdett a forint, kiárazódni kezdett annak kockázata, hogy a bankok hirtelen jelentős devizavásárlóként jelennek meg a bankközi piacon.
14:15
Nap közben többször is oda-vissza pattant az euró árfolyama a 290-292 sávban, a jegybank kamatdöntését a gyengébb oldalon várta a forint. Az alapkamat 6 százalékon tartásáról szóló bejelentést viszont erősödéssel nyugtázta a magyar deviza.
10:00
Erőre kapott a forint: a délelőtti kereskedésben az euró árfolyama már benézett a 290-es szint alá is. Az eddigiek alapján úgy tűnik, hogy a technikai szempontból kulcsfontosságú árfolyamszint hétfői átlépése után egyelőre nem a következő ellenállásnak tekinthető 292 felé tart az euró. Devizapiaci elemzők szerint ha nem torpan meg a forint gyengülése a jelenlegi szinteknél, akkor a 300-as euróárfolyamig kevés akadály állhat a magyar deviza útjába.
08:35
Kissé gyengült a forint a főbb devizákhoz képest kedd reggelre a nemzetközi bankközi piacon, az eurót 291, a svájci frankot 241 forint körül jegyezték. Hétfőn estére még erősödött a magyar fizetőeszköz a napközben elszenvedett veszteség után, amit az idézett elő, hogy az euróövezeti stabilitási aggodalmak elmélyülésével gyengült az euró a dollárhoz képest.
Az euró kedd reggelre 291,48 forintot ért a nemzetközi bankközi forgalomban, hétfőn este 290,89 forint volt az árfolyam. A svájci frank 241,55 forint volt kedd reggel, míg hétfőn este 240,98 forint. Az euró-frank keresztárfolyam továbbra is stabilan az 1,2-es szinten van, bár a reggeli kereskedésben az európai valuta gyengült a CHF-el szemben. A dollárt 214,06 forinton jegyezték a hétfő esti 213,20 forintot követően, miközben egy japán jen 2,79 forint volt kedden, előző nap este 2,77 forint.
Kereskedők elmondták, hogy a forint árfolyamát - amint eddig - a következőkben is elsősorban a nemzetközi hangulat, a kockázatvállalási hajlandóság alakulása fogja megszabni, és ez most nem túl jó az európai adósságválság elmélyülésének tükrében. És bár úgy tűnik, hogy Görögország és a trojka tárgyalásai alapvetően pozitív hangulatban telnek - a hitelezők megvannak elégedve a görög megszorítócsomag tartalmával, a tempón azonban gyorsítanának -, ettől még igaz, hogy Görögország 8 milliárd eurónyira van az államcsődtől, ha ugyanis nem kapja meg a mentőcsomag következő részletét, nem tud majd a jövő hónapra nyugdíjakat és közalkalmazotti béreket utalni. A befektetők idegessége érthető, pláne, hogy hajnalban teljesen váratlanul az S&P leminősítette Olaszországot.
Gyengélkedhetnek a tőzsdék is
Kedden is folytatódhat a hétfőn ismét megindult gyengülés az európai tőzsdéken. A piacokat erősen nyomasztja, hogy a Standard and Poor´s váratlanul leértékelte Olaszország szuverén adósbesorolását akkor, amikor a befektetők éppen elég idegesek a görögországi adósságprobléma rendezetlensége miatt.
A kereskedés kezdete előtt két órával piaci elemzők arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 0,6 százalékkal, a frankfurti DAX-30 0,3 százalékkal, a párizsi CAC-40 0,1 százalékkal csökken nyitáskor.
Hétfőn a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 2,52 százalékos napi csökkenéssel 892,46 ponton zárt. Az FTSE-100 2,03 százalékos romlással 5.259,56 ponton végzett. A DAX-30 2,83 százalékos mínusszal 5.415,91 ponton zárt. Párizsban a CAC-40 3,00 százalékkal 2.940,00 pontra esett.
MTI, Privátbankár