(Fotó: 123rf.com) |
Miután csütörtökön Mario Draghi EKB-elnök márciusra a kötvényvásárlási program esetleges felülvizsgálatát helyezte kilátásba, meglódultak a tőzsdék. Pénteken azután a davosi fórumon is megerősítette elszántságát az infláció elleni harcra, ami hasonlót jelent, könnyítéseket és pénzesőt. Ez megadta az alaphangulatot az európai tőzsdéknek, amelyek az egész napot szép pluszban töltötték, és 2-3 százalékos emelkedéssel zártak.
Az olaj ára is határozottabban emelkedett végre, köszönhetően az Európát és Észak-Amerikát is elérő hidegebb időnek. A Brent és a WTI 6-7 százalékos pluszban, 31,50 dollár körül is járt, pedig két nappal korábban még 28 dollár alá is bebuktak, komoly recessziós aggodalmakat keltve. Az áremelkedés most javította a tőzsdék hangulatát és az olajcégek árfolyamát is.
A Mol volt elöl
A BUX index is a német vagy a brit indexhez hasonló, két százalékos emelkedéssel zárt, aminek fő motorja a Mol volt. Az olajárakra sem érzéketlen társaság részvénye 3,7 százalékkal 13 775 forintra emelkedett, az OTP 1,6, a Richter 1,8 százalékkal ment fel. A Magyar Telekom kissé, fél százalékkal lefelé csúszott.
A Draghi-nyilatkozatok másik folyománya az euró gyengülése volt szinte minden más devizához képest. Az euró/dollár 0,6 százalékkal 1,08 közelébe süllyedt, nálunk pedig a nap nagy részében a szerdainál mintegy két forinttal kevesebbet, 312,50 forintot kellett adni érte. Este hatra azonban tovább csorgott le az árfolyam, és már csak 311,80 forinton jegyezték a devizát.
Volt azért eső részvény is
Az emelkedő olajjal együtt erősödtek az úgynevezett nyersanyag-devizák is, mint a rubel, a brazil reál vagy a dél-afrikai rand, de a zloty is növelte értékét.
Az amerikai részvénypiac is szép emelkedéssel nyitott, főleg az olaj drágulása miatt, az S&P 500 1,2, a Nasdaq 1,7 százalékos pluszban volt háromnegyed hatkor. Európában sem, az USA-ban sem volt könnyű eső részvényt találni, a technológiai cégekről az autógyártókig, a bankoktól a nyersanyagcégekig, légitársaságokig minden felfelé tartott. A kevés kivétel közé tartozott a Glencore, az American Express és a General Electric. A hitelkártyacég nyereségének visszaesése miatt esett keményen, több mint 12 százalékot.