Az év első 3 napján lezajlott a klasszikus, sokszor látott január-effektus, melynek lényege, hogy a befektetési alapok szabad pénzeikkel elárasztják a tőzsdéket, és jól bevásárolnak. Egy megfigyelés szerint gyakran az egész év is olyan lesz a piacokon, mint a január, különösen a hónap első napjai, de ez az elmúlt években egyáltalán nem jött be. Többször volt heves esés januárban (tavaly igen kiadós, amint a grafikon mutatja), de aztán az év mégis emelkedő lett.
S&P 500. Tavaly lefelé indult, majd szép éve lett |
Ennek magyarázata vélhetően a szokatlan és rendkívül hosszan elnyúló extrém laza monetáris politika a fejlett országok jegybankjainál, amely végső soron a tőzsdére irányította a pénzt mindeddig. Idén azonban az amerikai Fed várhatóan több kamatemelést is végrehajt, a helyzet változni kezd, a piacok reakciója persze kiszámíthatatlan. Mindenesetre nem fogadnánk rá, hogy a mostani évkezdet alapján az egész évünk emelkedő lesz.
Az amerikai indexek tegnap fél százalék körül emelkedtek, továbbra is jól áll a pénzügyi szektor, amely Trump megválasztása óta szakadatlanul emelkedik. Ázsiában különösen a Fülöp-szigetek indexe ralizott nagyot, közel 3 százalékot. A folyamat napok óta tart, oka feltehetően az, hogy az új és szélsőséges elnök, Duterte uralomra jutása óta sokat esett a piac, és most ennek korrekciója zajlik. Jól ment még Szingapúr és Hongkong, egy százalék fölötti emelkedéssel.
PSEI, a Fülöp-szigetek tőzsdeindexe |
Európa ma megpihent, alig van mozgás. Itthon a BUX viszont folytatja az emelkedést: 32 770 ponton ért el újabb történelmi csúcsot. Ma a Richter hajtja a gyakorlatilag 4 komponensű indexet: a gyógyszerpapír egy százalékkal, 6285 forintig emelkedik.
A forint érdemben nem változott, 308,60 az euróhoz képest, a lengyel zloty viszont tovább javul: már csak 4,37-et kell adni egy euróért. A török líra eurónként 3,77-nél eddigi mélypontja közelében tartózkodik.
Szárnyal az arany: immár 1175 dollárnál jár a december 1125 körüli mélypontot követően. Az olajár megállt: a WTI 53, a Brent 56 dollár.