Az Altera régi részvényesei mától kezdve 8 újat kaptak, és ilyenkor az ár rendszerint a részvényfelosztás arányában változik, azaz a nyolcadára csökken. A részvényfelosztást, avagy feldarabolást rendszerint akkor alkalmazzák, ha egy részvény már nagyon megdrágult (Amerikában ez rendszerint 100 dollár fölötti árat jelent).
Régebben nálunk is csak ilyen esetben kerül erre sor: a nagyoknál, mint az OTP, a Mol és a Richter egyaránt bőven 5 számjegyű árnál, lényegében a 100 dollárt elérő vagy azt meghaladó szinten. Kétségtelenül előfordul, hogy a felaprózott részvény ára valamivel kevesebbet esik, mint az indokolt lenne, leginkább azért, mert a nominálisan olcsóbb részvényt a befektetők egy része vonzóbbnak találja akkor is, ha semmi más nem változott, másrészt a befektetők megszoktak egy adott árlépésközt a régi papírnál, sokszor az újban is abban gondolkoznak, márpedig ez százalékosan sokkal nagyobb elmozdulást jelent.
Ezt a lehetőséget egyre több cég is meglovagolja, és a részvényfelosztás mellett döntenek akkor is, ha ezt az árfolyam egyáltalán nem indokolja. Így volt ez az Alteránál is: az ezer forint (4 dollár, 3 euró) körüli ár igazán nem volt sok, de miután a BÉT-en jó ideje szinte bármire szárnyalnak a kispapírok, remek lehetőségnek tarthatták az egyúttal nevet váltó társaságnál is ezt a megoldást, és be is jött. A papír 20 százalékos limittel emelkedik 195 forintig, és ott még rengetegen vennének, csak hát az a fránya limit nem engedi.
Az Alteo is emelkedik 12 százalékot 760 forintig, nem lennénk meglepve, ha egyszerűen az Altera-Alteo névhasonlóság hajtaná, lehet, hogy volt, aki nem tudott a felaprózásról és összetéveszti őket.
A többi, mostanában népszerű spekulatív papír ma gyengélkedik: az Est Media 8 százalékkal 113 forintig, a Kartonpack 4 százalékkal 18 600 forintig, a Plotinus 7 százalékkal 27 600 forintig. Ami a blue chipeket illeti, csak az OTP mozdul, de az sem sokat: fél százalékkal esik 11 440 forintig. A nemzetközi tőzsdéken is meglepő eseménytelenség van.
Brent olaj, egy hónapos csúcs |
Az olaj emelkedik: a WTI 55,60 dollárig, a Brent 63,40-ig. A forint 317,70 eurónként, a legerősebb, 315-ös értékhez képest visszaesett, a tavalyi második félévhez képest viszont megtartotta erejét.
Euró/forint |