7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az euró egy időre 380 forint fölé is felment ma, a magyar részvények közül azonban több is a pozitív tartományban mozog. Európában eddig a mínuszok dominálnak, az USA is eséssel nyithat. Elmaradt a várakozásoktól a Tesla jelentése, olcsónak tartják a Volkswagent, leszálló ágban látszik mozogni a bitcoin.

Az európai tőzsdék ismét mínuszban, a német index 0,7, a francia 0,4, a brit 0,2 százalékkal megy lejjebb. Az amerikai indexek pedig eléggé jelentős, egy százalék körüli mínuszt mutatnak a határidős piacon, ami nem túl jó jel a mai napra nézve. A piacokat foglalkoztatja a rengeteg amerikai gyorsjelentés, a ma jövő foglalkoztatási adat és a HSBC egy nagyrészvényes által szorgalmazott feldarabolása.

Itthon a BUX index a tegnapi alulteljesítés után ma 0,4 százalékkal emelkedett, a Mol húzza elsősorban 0,8 százalékos drágulással. Az OTP és a Telekom csak 0,1 százalékkal ugyan, de javít, a Richter 0,4 százalékkal esik. Nagyot esett a Duna House, 3,7 százalékkal.

Árfolyam

Az euró egy időre 380 forint fölé is felment ma, most 379,0, ami 30-40 filléres drágulás a tegnap estihez képest. Az olaj közel két százalékkal esik, az európai földgáz kis mértékben drágul. Újabb, az árstopokhoz hasonló piacidegen intézkedéseket vet be a kormány az infláció megfékezése érdekében, lásd:

Szétverték a forintot

“Szétverték a forintot”, “megütötték a forintot”, “nem tud magához térni a forint a tegnapi ütésből” – írja az Equilor Befektetési Zrt. hírleveleiben. Tegnap az MNB alelnökének reggeli nyilatkozatát követően nagymértékű forintgyengülés indult.

Az MACD indikátor mellett az RSI is vételi jelzést adott.

Az euró-forint átlépte a 377,20-as szintet, a következő ellenállási zóna 380-382 között található. A dollár-forintnál 350-nél adódhat az első fontosabb ellenállási szint.

Jó OTP- és Telekom-hírek

Elfogadták a Magyar Telekom osztalékot a tegnapi közgyűlésen, részvényenként 30,6 forint lesz. Felhatalmazták az igazgatóságot a sajátrészvény-vásárlásokra is, maximum 14,6 milliárd forintért – írta az Equilor. Több elemző változtatott az OTP értékelésén:

  • A Morgan Stanley 12 300 forintról 12 500 forintra emelte az OTP célárfolyamát, az ajánlás továbbra is egyenlő súlyozás.
  • A lengyel PKO 9776 forintról 10 729 forintra emelte a bankpapír célárát, az ajánlást pedig eladásról tartásra változtatta.
  • A Citi 2021 májusában felfüggesztette az OTP követését, de most folytatják, vételi ajánlással.

Nem volt jó a Tesla jelentése

A vártnál magasabb lett az IBM és a TSMC informatikai cégek eredménye. Csalódást okozott viszont a részvényeseknek a tegnap közzétett Tesla-gyorsjelentés – írja a KBC Equitas. Bevétel- és profitsoron nem mutatkozott nagy elmaradás a várthoz képest, de a cég csak gyengébb profitmarzsok mellett tudott gyártani. A negyedév 11,4 százalékos marzsa jelentős visszaesés a tavalyi 19,2 százalékhoz képest.

A Tesla árcsökkentései igencsak betettek a cég működési profitmarzsának.

A menedzsment azonban hangsúlyozta, hogy az egész éves eladási számokat tartani fogják, benne a korábban kitűzött 50 százalékos növekedési ütemmel. Így várhatóan 1,8 millió Tesla-modellt értékesíthetnek az év végéig.

Csakhogy a kereslet kérdéses, mivel az előző negyedévben is nagyjából 18 ezer legyártott autót nem sikerült eladni – teszi hozzá a brókercég.

Olcsó-e a Volkswagen?

Fejlett piacokon ritka és fundamentálisan indokolatlan jelenséget vél felfedezni a Volkswagen-sztoriban a Hold Alapkezelő. Szerintük a Volkswagen elsőbbségi részvénye a versenytársakhoz képest olcsó, bár a vállalat jövőbeli eredményét az elektromosautó-piacra történő átállás fogja meghatározni. Következtetéseik szerint:

  • A nagy autógyártók közül a Volkswagen forog a legalacsonyabb szorzószámokon.
  • Fundamentálisan indokolatlan az elsőbbségi részvényeinek diszkontja.
  • Az részvényárfolyamok által implikált jövőbeli várakozások pesszimisták, amelyek felülteljesítése korántsem lehetetlen.
  • A Volkswagen eszközei külön-külön jelentősen többet érnek, mint a cég kapitalizációja.
  • A Porsche AG részesedése révén a Volkswagennek rövid távon jelentős forrásbevonási lehetőségei vannak.

Milyen volt a BUX – hosszú távon?

Egyes időszakokban a BUX index felülteljesítette az amerikai vagy az európai részvénypiacokat, máskor nem. Megnéztük hosszú távon, tíz és húsz év alatt. Öt mutatót használtunk: a BUX-ot, az amerikai S&P 500 indexet, a német DAX-ot és a két európai mutató dollárosított értékét.

BUX, DAX és S&P 500 tíz évre. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
BUX, DAX és S&P 500 tíz évre. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A tíz éves grafikonon az látszik, hogy a német és magyar mutató durván lemaradt az amerikaitól. A BUX pedig forintban még túl tudta ugyan szárnyalni a német DAX-ot, de közös nevezőre hozva – dollárban számítva – már jelentősen lemaradt tőle. Az alapvetően erősödő pályán levő dollár miatt pedig mindkettőjük lemaradása csak nőtt az amerikai piachoz képest.

A forinthozam keveset mond

A húszéves charton a BUX már forintban sem teljesíti felül a német mutató eurós értékét, de dollárban még inkább lemaradó. Persze lehet, hogy a következő években, már csak a piacok ciklikus természeténél fogva is, az európai vagy a magyar részvénypiac felülteljesíti majd az amerikait.

BUX, DAX és S&P 500 húsz évre. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
BUX, DAX és S&P 500 húsz évre. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Nyilván nem célszerű forinthozamot hasonlítani össze dolláros vagy eurós hozammal, amikor a forint inflációja évi 24-25, a devizánk éves leértékelődése 4-7 százalékos. (Nem lenne más a sorrend akkor sem, ha euróban számoltunk volna.)

Leszálló ágban a bitcoin?

A múlt heti magasságokból napok óta esnek a vezető kriptovaluták. Ma a bitcoin másfél százalékkal 28 800 közelébe, az ether két százalékkal 1950-re ment le. Egy hét alatt a bitcoin 3,6 százalékos mínuszban, a sikeres rendszerfrissítést végrehajtó Ethereum érméje viszont még így is 1,6 százalékos pluszban áll.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Tévhitek a kriptovilágban

A kriptovilágban terjedő tévhiteket oszlatja a világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance a sajtóközleménye. Többek között azt, hogy a kriptovalutákat főleg bűnözők használják. Ez szerintük nagyrészt a témával kapcsolatos korai médiavisszhangra és a Silk Roaddal kapcsolatos sajtóhírekre vezethető vissza. A Silk Road online feketepiac azonban 2011 és 2013 között működött a dark weben.

A valóság ezzel szemben az, hogy a kriptót elsősorban hétköznapi emberek használják, és számos mindennapi tranzakció legitim eszköze. Csak a Binance-nek több mint 120 millió regisztrált felhasználója van.

Az elképzelés, amely szerint a kriptovaluta-szektor elsősorban a tiltott tevékenységek melegágya, erősen torz. Valójában a kriptotranzakciók és -befektetések túlnyomó többsége legitim és valós. A blokklánc-technológia új lehetőségeket nyitott a pénzügyi innováció előtt, a kriptovaluták térnyerése pedig csak az egyik aspektusa ennek a gyorsan fejlődő környezetnek – teszik hozzá.

Román kötvényeket vegyenek?

Érdemes kicsit elmerülni a román kötvénypiac rejtelmeiben – írja az Aegon Alapkezelő Total Return blogja. A múltban a befektetők fekete bárányként tekintettek ezekre a kötvényekre. A régióban ugyanis akkor egyedüliként 8-10 százalékos folyó fizetési mérleg hiányt és hasonló államháztartási hiányt produkált rendszeresen az ország. Azóta azonban sokat változott a világ és Románia is.

Nem is csoda, hogy a külföldi befektetők is ráharapnak a román kötvényekre.

Ma a román kötvények vannak legközelebb a piaci mutatók által számolt fair value-hoz. Míg a lengyel-magyar kötvényeknek lényegesen magasabb hozamot kellene biztosítaniuk, addig a román tízéves hozam ezen mutató alapján is tud még mérséklődni az év végéig. A román hozamgörbe a magyartól és a lengyeltől eltérően egészségesen emelkedő.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27740 27990 +0,18% 0 0 4 482 366 980 HUF 2025-07-11 17:06:55
MOL 3030 3012 3030 0,00% 0 0 1 304 371 794 HUF 2025-07-11 17:05:26
MTELEKOM 1782 1766 1782 +0,34% 0 0 338 535 800 HUF 2025-07-11 17:05:33
RICHTER 10200 10170 10340 -0,87% 0 0 1 074 288 620 HUF 2025-07-11 17:05:46
OPUS 599 595 599 -0,17% 0 0 72 318 652 HUF 2025-07-11 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már nagyon a hétvégét érezte a forint – ennyire jutott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:45
A magyar devizát elhagyta ereje a pénteki kereskedésben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Hírek nélkül a Magyar Telekom tudott a legtöbbet erősödni
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 76,36 pontos, 0,08 százalékos csökkenéssel, 99 921,45 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Amerika is minuszban nyitott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 15:59
Csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Eltűnt a parkett a BUX alól
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 14:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,84 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Szemétből kincs: eluralták az amerikai értéktőzsdét a mémrészvények?
Sasvári Péter | 2025. július 11. 14:29
A mémcoinok után itt vannak a mémrészvények! Egyes befektetők figyelme a biztonságos hozamokat produkáló cégek (mint például a „magnificent seven”) helyett szándékosan a volatilis, sőt, sokszor konkrétan alulteljesítő cégek részvényei felé fordult. Ezeket nevezik – a mémcoinok után – mémrészvényeknek. De mi a logika emögött, és mennyire veszélyes ez a spekulatív trend?  
Részvény / Deviza / Áru Felszedték a parkettet Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:38
A kezdeti jó hangulat elilant a tőzsdén, fél 12-kor bukóban volt a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Bizakodhat, akinek magyar részvénye van
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:13
Míg az ázsiai piacok vegyesen mozogtak, addig a BUX az előző napi záróértékénél magasabban nyitott.
Részvény / Deviza / Áru Trump csúcsra lökte az első számú kriptodevizát
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:09
Rekordszinten a bitcoin jegyzése.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:48
Gyengült a forint jegyzése reggel.
Részvény / Deviza / Áru Végre jó hír érkezett Trump háza tájáról
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 06:23
Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG