Az európai tőzsdék ismét mínuszban, a német index 0,7, a francia 0,4, a brit 0,2 százalékkal megy lejjebb. Az amerikai indexek pedig eléggé jelentős, egy százalék körüli mínuszt mutatnak a határidős piacon, ami nem túl jó jel a mai napra nézve. A piacokat foglalkoztatja a rengeteg amerikai gyorsjelentés, a ma jövő foglalkoztatási adat és a HSBC egy nagyrészvényes által szorgalmazott feldarabolása.
Itthon a BUX index a tegnapi alulteljesítés után ma 0,4 százalékkal emelkedett, a Mol húzza elsősorban 0,8 százalékos drágulással. Az OTP és a Telekom csak 0,1 százalékkal ugyan, de javít, a Richter 0,4 százalékkal esik. Nagyot esett a Duna House, 3,7 százalékkal.
Az euró egy időre 380 forint fölé is felment ma, most 379,0, ami 30-40 filléres drágulás a tegnap estihez képest. Az olaj közel két százalékkal esik, az európai földgáz kis mértékben drágul. Újabb, az árstopokhoz hasonló piacidegen intézkedéseket vet be a kormány az infláció megfékezése érdekében, lásd:
Szétverték a forintot
“Szétverték a forintot”, “megütötték a forintot”, “nem tud magához térni a forint a tegnapi ütésből” – írja az Equilor Befektetési Zrt. hírleveleiben. Tegnap az MNB alelnökének reggeli nyilatkozatát követően nagymértékű forintgyengülés indult.
Az MACD indikátor mellett az RSI is vételi jelzést adott.
Az euró-forint átlépte a 377,20-as szintet, a következő ellenállási zóna 380-382 között található. A dollár-forintnál 350-nél adódhat az első fontosabb ellenállási szint.
Jó OTP- és Telekom-hírek
Elfogadták a Magyar Telekom osztalékot a tegnapi közgyűlésen, részvényenként 30,6 forint lesz. Felhatalmazták az igazgatóságot a sajátrészvény-vásárlásokra is, maximum 14,6 milliárd forintért – írta az Equilor. Több elemző változtatott az OTP értékelésén:
- A Morgan Stanley 12 300 forintról 12 500 forintra emelte az OTP célárfolyamát, az ajánlás továbbra is “egyenlő súlyozás”.
- A lengyel PKO 9776 forintról 10 729 forintra emelte a bankpapír célárát, az ajánlást pedig eladásról tartásra változtatta.
- A Citi 2021 májusában felfüggesztette az OTP követését, de most folytatják, vételi ajánlással.
Nem volt jó a Tesla jelentése
A vártnál magasabb lett az IBM és a TSMC informatikai cégek eredménye. Csalódást okozott viszont a részvényeseknek a tegnap közzétett Tesla-gyorsjelentés – írja a KBC Equitas. Bevétel- és profitsoron nem mutatkozott nagy elmaradás a várthoz képest, de a cég csak gyengébb profitmarzsok mellett tudott gyártani. A negyedév 11,4 százalékos marzsa jelentős visszaesés a tavalyi 19,2 százalékhoz képest.
A Tesla árcsökkentései igencsak betettek a cég működési profitmarzsának.
A menedzsment azonban hangsúlyozta, hogy az egész éves eladási számokat tartani fogják, benne a korábban kitűzött 50 százalékos növekedési ütemmel. Így várhatóan 1,8 millió Tesla-modellt értékesíthetnek az év végéig.
Csakhogy a kereslet kérdéses, mivel az előző negyedévben is nagyjából 18 ezer legyártott autót nem sikerült eladni – teszi hozzá a brókercég.
Olcsó-e a Volkswagen?
Fejlett piacokon ritka és fundamentálisan indokolatlan jelenséget vél felfedezni a Volkswagen-sztoriban a Hold Alapkezelő. Szerintük a Volkswagen elsőbbségi részvénye a versenytársakhoz képest olcsó, bár a vállalat jövőbeli eredményét az elektromosautó-piacra történő átállás fogja meghatározni. Következtetéseik szerint:
- A nagy autógyártók közül a Volkswagen forog a legalacsonyabb szorzószámokon.
- Fundamentálisan indokolatlan az elsőbbségi részvényeinek diszkontja.
- Az részvényárfolyamok által implikált jövőbeli várakozások pesszimisták, amelyek felülteljesítése korántsem lehetetlen.
- A Volkswagen eszközei külön-külön jelentősen többet érnek, mint a cég kapitalizációja.
- A Porsche AG részesedése révén a Volkswagennek rövid távon jelentős forrásbevonási lehetőségei vannak.
Milyen volt a BUX – hosszú távon?
Egyes időszakokban a BUX index felülteljesítette az amerikai vagy az európai részvénypiacokat, máskor nem. Megnéztük hosszú távon, tíz és húsz év alatt. Öt mutatót használtunk: a BUX-ot, az amerikai S&P 500 indexet, a német DAX-ot és a két európai mutató dollárosított értékét.
A tíz éves grafikonon az látszik, hogy a német és magyar mutató durván lemaradt az amerikaitól. A BUX pedig forintban még túl tudta ugyan szárnyalni a német DAX-ot, de közös nevezőre hozva – dollárban számítva – már jelentősen lemaradt tőle. Az alapvetően erősödő pályán levő dollár miatt pedig mindkettőjük lemaradása csak nőtt az amerikai piachoz képest.
A forinthozam keveset mond
A húszéves charton a BUX már forintban sem teljesíti felül a német mutató eurós értékét, de dollárban még inkább lemaradó. Persze lehet, hogy a következő években, már csak a piacok ciklikus természeténél fogva is, az európai vagy a magyar részvénypiac felülteljesíti majd az amerikait.
Nyilván nem célszerű forinthozamot hasonlítani össze dolláros vagy eurós hozammal, amikor a forint inflációja évi 24-25, a devizánk éves leértékelődése 4-7 százalékos. (Nem lenne más a sorrend akkor sem, ha euróban számoltunk volna.)
Leszálló ágban a bitcoin?
A múlt heti magasságokból napok óta esnek a vezető kriptovaluták. Ma a bitcoin másfél százalékkal 28 800 közelébe, az ether két százalékkal 1950-re ment le. Egy hét alatt a bitcoin 3,6 százalékos mínuszban, a sikeres rendszerfrissítést végrehajtó Ethereum érméje viszont még így is 1,6 százalékos pluszban áll.
Tévhitek a kriptovilágban
A kriptovilágban terjedő tévhiteket oszlatja a világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance a sajtóközleménye. Többek között azt, hogy a kriptovalutákat főleg bűnözők használják. Ez szerintük nagyrészt a témával kapcsolatos korai médiavisszhangra és a Silk Roaddal kapcsolatos sajtóhírekre vezethető vissza. A Silk Road online feketepiac azonban 2011 és 2013 között működött a dark weben.
A valóság ezzel szemben az, hogy a kriptót elsősorban hétköznapi emberek használják, és számos mindennapi tranzakció legitim eszköze. Csak a Binance-nek több mint 120 millió regisztrált felhasználója van.
Az elképzelés, amely szerint a kriptovaluta-szektor elsősorban a tiltott tevékenységek melegágya, erősen torz. Valójában a kriptotranzakciók és -befektetések túlnyomó többsége legitim és valós. A blokklánc-technológia új lehetőségeket nyitott a pénzügyi innováció előtt, a kriptovaluták térnyerése pedig csak az egyik aspektusa ennek a gyorsan fejlődő környezetnek – teszik hozzá.
Román kötvényeket vegyenek?
Érdemes kicsit elmerülni a román kötvénypiac rejtelmeiben – írja az Aegon Alapkezelő Total Return blogja. A múltban a befektetők fekete bárányként tekintettek ezekre a kötvényekre. A régióban ugyanis akkor egyedüliként 8-10 százalékos folyó fizetési mérleg hiányt és hasonló államháztartási hiányt produkált rendszeresen az ország. Azóta azonban sokat változott a világ és Románia is.
Nem is csoda, hogy a külföldi befektetők is ráharapnak a román kötvényekre.
Ma a román kötvények vannak legközelebb a piaci mutatók által számolt fair value-hoz. Míg a lengyel-magyar kötvényeknek lényegesen magasabb hozamot kellene biztosítaniuk, addig a román tízéves hozam ezen mutató alapján is tud még mérséklődni az év végéig. A román hozamgörbe a magyartól és a lengyeltől eltérően egészségesen emelkedő.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.