Cikkünk a napi Privátbankár Dealbook - hírlevelünk alapján készült. Részletek>>> |
Észbontó lendülettel kezdődött a nap az ázsiai tőzsdéken. A hangulatot már tegnap megalapozta, hogy az S&P 500 index a New York-i tőzsdén 5 éves csúcsot döntött a pozitív amerikai makroadatok után. Éjjel aztán ismét jelentősen gyengült a japán jen az euróval és a dollárral szemben, utóbbival szembeni keresztárfolyama átmenetileg átlépte a 90-es szintet. A tokiói tőzsde csaknem 3 százalékkal emelkedett, a Sony árfolyama 12,1 százalékkal ralizott.
Nagyban segítette a hangulat javulását a kínai GDP adat, amely a vártnál nagyobb, 7,9 százalékos növekedést mutatott a tavalyi negyedik negyedévről. Nem csak a GDP-adatot közölték, a kiskereskedelmi, az állóeszköz-beruházásokról és az ipari termelésről szóló adat meghaladták a várakozásokat és az előző adatokat.
A dollár gyengülése nagyjából az európai nyitás után megtorpant, ahogy a nagy tőzsdei lendület is. Fontos európai hír nem jött, viszont az amerikai General Electric jó gyorsjelentése csak ideig óráig tudta fellendíteni a piacokat.
Az amerikai tőzsdenyitás után közzétett Michigan fogyasztói bizalmi index meglepően nagy visszaesést mutatott januárról, ez egyelőre megpecsételte az ingatag piaci kedvet, megint erősödött a kockázatkerülés.
A forint euróval szembeni árfolyam 291 - 294 forint között csapkodott, határozott irány itt sem volt, az elmúlt napokban kitaposott ösvényen maradt a hazai deviza, enyhe erősödést mutatva.
A BUX 0,4 százalékkal emelkedett, 19585 pontra, a vezető részvények a stagnáló Mol kivételével drágultak. Az OTP 0,3 százalékkal, 4670 forintra, a Richter 1 százalékkal nőtt, 37450 forintra, a Magyar Telekom pedig 407 forinton fejezte be a napot, 0,5 százalékkal drágábban, mint tegnap.