MTI Fotó: Illyés Tibor |
A tegnap délutáni jó amerikai makroadatok nyomán késő este is tartott az ütemes árfolyam-emelkedés Amerikában, az S&P 500 index 2,4, a Nasdaq technológiai tőzsde indexe 2,9 százalékkal ment fel. Átlag felett, négy százalékkal drágult az Apple és ismét 100 dollár felett jegyezték, öt százalékkal ment fel az Amazon, 4-6 százalékkal az amerikai nagybankok és hasonló mértékben a Ford is.
A jó hangulathoz hozzájárulhatott, hogy ma ugyan esik az olaj, de tegnap ezt emelkedés előzte meg, összességében viszonylag stabilnak mondható az árfolyam. Kínától pedig továbbra is élénkítő lépéseket várnak, ahogy azt hétfőn már meg is szellőztették, kilátásba helyezve a bankok kötelező tartalékrátájának csökkentését. (Ez a hitelezést lenne hivatott élénkíteni.)
Ázsiában a japán és kínai részvényindexek négy százalék körüli mértékben mentek fel, az sem zavarta a befektetőket nagyon, hogy a Moody’s rontotta a kínai államadósság kilátásait. Európa is szerény pluszban nyitott, ami még fokozódott is. A kezdeti fél százalékos indexemelkedés egy százalék körülire emelkedett tíz órára, a német DAX index átlépte a 9800 pontot, az EuroStoxx 50 európai blue chip-index pedig a 3000-es határt 1,1 százalékos növekedéssel.
Budapesten is 1,1 százalékkal emelkedik a BUX index, ennek pont dupláját, 2,2 százalékot adott a Mol részvénye. Az olajipari részvény 14 510 forintra ugrott rövid idő alatt. A hét végén gyorsjelentést készítő OTP 0,9 százalékkal drágult és stabilan hatezer felett mozog, a Richter 1,3 százalékkal ment fel. A Magyar Telekom a tegnapi szintet kerülgeti 441-443 forintnál.
A forint kezdetben kissé gyengült, az euró 50 fillérrel 310,20-ra ment fel, de tíz után nem sokkal már vissza is tért 310 forint alá. A dollár viszonylag erős, 1,0860 az euróval szemben, ami jót tesz az európai exportőröknek és hozzájárulhat kontinensünk tőzsdéinek jó teljesítményéhez.
Európában jól húz az autóipar, legyen szó a német gyárakról vagy a Fiat Chryslerről, 3-4 százalékkal emelkednek a részvények.