A konszolidált árbevétel 2012 első negyedévében 2,9 százalékkal 146,6 milliárd forintra emelkedett az előző év azonos periódusához képest, főként az új energia-üzletág bevételei nyomán – írja az Equilor a Magyar Telekomról. 2012 egészére azonban 1,7 százalékos visszaesést várnak az elektromos áram- és gázüzletágtól megtisztított árbevételben. Jövőre további 0,3 százalék lehet a visszaesés, amit főként a mobil és vezetékes telefon-előfizetők számának csökkenése okozhat.
Idén 32,5 milliárd forint különadót fizethet
Magyar Telekom-részvény részlete. |
Mivel az új energia-üzletág csak kis mértékben segíti a társaság profitabilitását és a magas nyereséghányaddal működő hangszolgáltatás forgalma erodálódik, ezért a fedezeti hányad a tavalyi 72,0 százalékról 2016-ig 66,5 százalékra csökkenhet. A Széll Kálmán Terv 2.0-ban életre hívott új telefonadó hátrányosan érinti a Magyar Telekomot, mivel piacvezető a szektorban. Számításaik szerint idén 32,5 milliárd forint extra adót fizethet a cég, ebből 24,5 milliárd Ft a régi telekomadóból, nyolcmilliárd Ft pedig az új, percenként és SMS/MMS-enként két forintos telefonadóból jön össze.
Becslésük szerint jövőre 19 milliárd forintra rúghat az extra adóterhelés, mert a telekomadó megszűnik. Véleményük szerint a Telekomnak lehetősége lesz általános áremelésre (az új adó áthárítására), de az előfizetők lemorzsolódása ezáltal gyorsulhat.
Akár 55 forint osztalékot is fizethetne
Számításuk szerint idén 27,5 milliárd forintra csökkenhet a társaság által megtermelt készpénz (free cash flow), főként a 21 milliárd forintra rúgó amerikai tőzsdefelügyeleti és igazságügyi minisztériumi (SEC/DOJ) büntetés és a két különadó együttes hatása miatt. Jövőre viszont a megtermelt készpénz visszaemelkedhet, így akár 55 forint részvényenkénti osztalék kifizetésére is lehetőség lenne.
Ennek ellenére az Equilor konzervatív és arra számít, hogy 50 forinton marad az osztalék szintje, mivel a menedzsment valószínűleg óvatos lesz a jelenlegi gazdasági környezetben. Az új telefonadót ugyanis valószínűleg nem tudja teljesen az ügyfelekre hárítani, és az új bevételi források jelentősen kisebb profithányada vélhetően nem tudja majd ellensúlyozni a kieső nyereséget. Nem szabad elfeledkezni az új, állami mobilszolgáltatóról sem, mely szintén ronthatja a Telekom jövőbeli piaci pozícióját.
Nincs potenciál a részvényárfolyamban
Az eurózóna felől érkező kockázatok, a hazai makrogazdasági folyamatok, valamint a Magyar Telekom 430 forintra kalkulált méltányos árához viszonyított csekély diszkontja miatt megerősítik a cégre korábban is adott hosszú távú „tartás” ajánlásukat.