A feltörekvő piaci devizák sérülékenységét egy charton is ábrázolták. A magasabb értékek nagyobb relatív érzékenységet jelentenek a rövidtávú makrogazdasági kockázatokra, mint pl. a kínai jüan leértékelése, az olajárak változása vagy a Fed kamatvágása. Narancssárgával a Fed kamatvágása iránti érzékenység mértékét jelölték, rózsaszínnel az olajárváltozásét, kék színekkel a kínai gazdaság illetve deviza iránti kitettséget. |
Az elemzésben az áll: a forint az egyik legkevésbé sérülékeny fizetőeszköz a feltörekvő piaci devizák között, és a visegrádi négyek devizái a jövőben is felülteljesítők lehetnek - derül ki az MTI szemléjéből.
Az ING elemzői négy makrogazdasági kockázat - a Fed kamatemelési ciklusának kezdete, az olajárak változása, a kínai gazdaság alakulása, és a dollár-jüan árfolyammal való együttmozgás - alapján vizsgálta a feltörekvő piaci devizákat, és megállapította, hogy a török líra és a cseh korona mellett a magyar forint a legkevésbé sérülékeny ebben a csoportban.
A feltörekvő piaci devizákkal kapcsolatban az elemzésben kifejtik: minél erősebb az adott ország kapcsolata az eurózónával, és minél kevésbé van kitéve a piaci kockázatoknak, annál biztonságosabb az adott ország fizetőeszköze. Az ING úgy véli, Lengyelország és Csehország kényelmesen beleillik ebbe a kategóriába, de Magyarország és Románia is közel van ahhoz.
Az euró forintárfolyama 2015-ben. Nem hagyta el magát a turbulenciában sem a magyar deviza. Friss árfolyamok >> |