5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Csütörtökön is folytatta gyengülését a magyar fizetőeszköz. Ehhez hozzájárult az is, hogy az MNB ezúttal nem emelte a kamatokat.

A héten a jogállamisági eljárás megindításának hírére a forint kapott egy komoly gyomrost, ám az árfolyam stabilizálódni látszott Orbán Viktor azon kijelentésére, hogy az Európai Unióban és a NATO keretei között képzeli el Magyarország jövőjét. Az optimizmus csütörtökre viszont elillant, hiszen a magyar fizetőeszköz ismét lejtőre került, és délelőtt az euró ellenében az árfolyam a 382-es szint körül mozgott.

Megint rossz irányba megy. Fotó: Király Béla Privátbankár/mfor.hu
Megint rossz irányba megy. Fotó: Király Béla Privátbankár/mfor.hu

A csütörtöki gyengülésben persze az is közrejátszott, hogy a várakozásokkal szemben az MNB ma nem emelte az egyhetes betétek kamatát. Az elemzők prognózisa 30 bázispontos kamatemelésről szólt, amivel az utóbbi napok gyengülését követően stabilizálni lehetett volna a forint piacát. Miután péntek reggel közli a friss inflációs adatot az MNB, amely a várakozások szerint meglehetősen lehangoló lesz, a jövő héten a magyar jegybankra és persze a forint árfolyamára ismét komoly nyomás nehezedhet.

Eséssel zárt New York, emelkedés Európában

A Wall Street fő indexei estek szerdán a tech- és növekedési részvények vezetésével, miután a Fed márciusi jegyzőkönyvének megjelenése elbizonytalanította a befektetőket. Reális alternatíva ugyanis, hogy a következő egy évben akár több mint 1000 milliárd dollárral csökkenthetik a jegybank mérlegfőösszegét. A likviditást ráadásul nem csak ilyen módon, hanem újabb kamatemelések révén is szűkítheti a Fed, ami összességében a korábbi pénzbőséghez képest komoly visszafogást jelent. Ugyanakkor az amerikai jegybank valamilyen szinten kényszerpályán van, hiszen az infláció ott is évtizedek óta nem látott szinten van, amit nem nézhet tétlenül a Fed.

Szerdán a Nasdaq 2,2 százalékot esett, S&P 500 index 1 százalékot, míg a Dow Jones index 0,4 százalékot gyengült. Az amerikai piacokat követték reggel az ázsiai indexek, hiszen a japán tőzsde 1,7 százalékkal került lejjebb, a Hong Kong-i és a kínai tőzsdeindex 1 százalék felett esett, a dél-koreai piac mutatója pedig 1,4 százalékkal került lejjebb.

Árfolyam

A fentiek ellenére Európában nyugodtabb kereskedést láthatunk, a DAX 0,3 százalékos, míg a párizsi börze indexe fél százalékos erősödést mutat. Kakukktojásnak számít a londoni piac mutatója, az FTSE, amely mínuszban állt csütörtök délelőtt. Ennek hátterében az áll, hogy a Shell energiaipari óriáscég bejelentette, hogy az Oroszországból való kivonulásról szóló döntés miatt akár 5 milliárd dollár értékű is lehet a leírásuk, ami magasabb a korábban közzétettnél.

Az ukrán háborúra figyelnek a befektetők

A befektetők elsősorban továbbra is az ukrán háború fejleményeire figyelnek, és az annak kapcsán kirótt szankciókra. Az eddig meghozott gazdasági lépések számos szakértő szerint aligha fogják megtörni az oroszokat, ők azzal érvelnek, hogy a rubel árfolyama is visszaerősödött az ukrajnai invázió előtti szintre. Ráadásul az EU továbbra sem akar energetikai korlátozásokat bevezetni. Így pedig tényleg igaz az, hogy Putyin háborúját továbbra is a Nyugat finanszírozza, miközben Ukrajnát is ellátják fegyverekkel.

Az EU kül- és biztonságpolitikáért felelős biztosa, Josep Borrell jelezte, hogy az EU hamarosan jóvá hagyhatja ötödik szankciós csomagját Oroszországgal szemben. Ugyanakkor ez több területet biztosan nem fog érinteni, hiszen Magyarország mellett más országok sem feltétlen támogatnák az olaj- és gázimport korlátozását. A magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter csütörtökön ismét leszögezte azt is, hogy a nukleáris energiához kapcsolódó minden tevékenységnek mentességet kell élveznie a szankciók alól.

A szomszédos országban továbbra is heves harcok folynak, és a szakértők többsége annak ellenére elhúzódó háborúval számol, hogy Putyin állítólag a Győzelem napján, május 9-én szeretné – győztesen – befejezni a háborút.

Felfele kapaszkodik a magyar piac

A háború mellett több fontos makroadat lát és látott napvilágot csütörtökön. Ezek közül a német ipari termelés a vártnak megfelelően alakult. Délután fogják publikálni az amerikai munkanélküliségi mutatókat, amelyek önmagukon túlmutatóak lesznek, hiszen fontos jelzést küldhetnek a gazdasági növekedés (illetve annak lassulása) és az infláció kapcsán (a feszített munkaerőpiac bérinflációt hozhat). Emellett csütörtökön közlik az EKB legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét is.

A magyar piacon mindenesetre felfele kapaszkodnak a fontosabb részvények, igaz van honnan, hiszen szerdán beszakadt a BUX. Nemzetközi sajtótájékoztatóján ugyanis Orbán Viktor kilátásba helyezte, hogy megmaradhatnak az árstopok, ez az üzemanyagok esetében alkalmazottnál a Mol, míg a kamatstopnál az OTP számára volt rossz hír. Tetézte úgymond a bajt, hogy miközben minden elemző a költségvetés nehéz helyzetéről beszél, a magyar miniszterelnök leszögezte, hogy a lakosságot érintő megszorításokról szó sem lehet. Mindez pedig azt feltételezi, hogy a büdzsé rendbetételét újra szektoriális adókkal oldhatja meg a kormány.

Csütörtökön a BUX délelőtt bő másfél százalékos pluszban állt, a vezető részvények erősödtek. Az OTP 1,8 százalékkal ugrott meg, a Mol pedig 1,2 százalékkal erősödött. A Richter egy százalék alatti mértékű pluszban ált, míg a Telekom csupán 0,4 százalékkal erősödött. A választások után nagyot ugró részvények árfolyama csütörtökön is erősödött, a 4iG-é 2, míg az Opusé 1 százalékkal ment feljebb.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26950 26530 26950 +2,08% 0 0 12 186 856 480 HUF 2025-05-09 17:08:41
MOL 3068 3026 3068 +2,27% 0 0 1 635 645 780 HUF 2025-05-09 17:06:01
MTELEKOM 1650 1620 1654 +0,98% 0 0 1 466 929 726 HUF 2025-05-09 17:06:23
RICHTER 10850 10760 10880 0,00% 0 0 923 191 400 HUF 2025-05-09 17:05:08
OPUS 556 552 560 0,00% 0 0 30 540 746 HUF 2025-05-09 17:06:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nem csak Magyar Pétert, Mészáros Lőrinc cégének egyik vezetőjét is bennfentes kereskedéssel gyanúsítja az MNB
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:47
Lapértesülés szerint egy pécsi ügyvéd a jegybanki vizsgálat szerint kapcsolatban állt az Opus egyik vezetőjével, utóbbi szintén a vizsgálatban érintettek egyike. 
Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint az euróval szemben, érdemes megnézni, hol tart most
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:12
A dollárvétellel azonban most érdemes várni.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon jó hírek érkeztek Nyugat-Európából
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:45
Emelkedéssel zártak a vezető tőzsdék. Az arany és az olaj is drágult, a gáz viszont olcsóbbá vált.
Részvény / Deviza / Áru Vidám nap volt a pesti tőzsdén, megint összejött egy történelmi csúcs
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1333,65 pontos, 1,44 százalékos emelkedéssel 94 061,67 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:16
Végre érdemi erősödést láttunk.
Részvény / Deviza / Áru A Mol nagyobb, az OTP kisebb, az infláció szomorú meglepetést okozott
Eidenpenz József | 2025. május 9. 12:26
A Budapesti Értéktőzsde két zászlóshajója is jelentett, mindkettő pozitív fogadtatásra lelt. Az inflációt azonban inkább kellemetlen meglepetésként értékelték az elemzők. A forint átmeneti gyengülés után erősödni kezdett, a bitcoin százezer dollár felett forog, a hányatott sorsú ether pedig valósággal felrobbant.
Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Hogyhogy esik a bitcoin, ha az a digitális arany?
Eidenpenz József | 2025. május 8. 15:01
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG