Ma reggel folytatódott a tőzsdéken a pénteki negatív trend. Az elsőként kinyitott ázsiai börzék indexei 1-1,5 százalékos mínuszban álltak kora délelőtt. Ausztrália viszont 7 százalékkal magasabban zárt az előző napjához képest, mivel az ottani befektetők most éppen optimistán álltak hozzá a koronavírus terjedéséről napvilágot látott friss számokhoz. Mindenekelőtt ahhoz, hogy – ha hinni lehet a pekingi számoknak – Kínában ma reggelre sikerült 2 500 fő alá szorítani a kezeltek számát, mindössze 31 új beteget regisztráltak.
Ezzel azonban az auszik egyedül voltak. Az ázsiai negatív hangulat ugyanis átragadt az európai részvénypiacokra is, a vezető barométerek kivétel nélkül pirosban pompáztak: a frankfurti DAX közel 0,7, a londoni FTSE-100 és a francia CAC-40 1,5-1,5 százalék feletti mínuszban állt fél órával a nyitást követően. S a határidős árfolyamok alapján a múlt hétvégi európai szintű óraátállítás miatt magyar idő szerint ismét délután fél 4-től este 10-ig üzemelő amerikai tőzsdék is a negatív tartományban kezdhetnek.
A BUX közel 1 százalékos mínuszban tartózkodott fél órával a tőzsdenyitást követően. A vezető részvények közül a Richteré 1,6, a Molé 1,1, az OTP-é 0,1 százalékkal gyengült, míg a Magyar Telekom papírjai stagnáltak.
Új mélyponton az olaj árfolyama. Egy rövid időre még 20 dollár alá is benézett az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) árfolyama, ez 18 éve nem látott alacsony szint. Később valamelyest visszakapaszkodott, ám kora délelőtt még mindig több mint 5 százalékos bukóban, hordónként 20,4 dollár körül állt. Az északi-tengeri Brent-típus még jobban, 7 százalékot meghaladóan olcsóbbodott, s ára 23 dollár felé közelített. A koronavírus-járvány miatt a globális olajkereslet 25 százalékkal eshet vissza – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt. –, ráadásul az Oroszország és Szaúd-Arábia közötti árháború miatt túlkínálat is van az olajpiacon, mely egyes előrejelzések szerint elérheti a 25 millió hordót naponta. Figyelmeztető, hogy Jason Bordoff, az Obama-kormányzat volt energiaügyi főtanácsadója szerint még soha nem történt meg, hogy elfogyjanak a tárolókapacitások, és erre most reális esélyt lát. Emiatt továbbra is nyomás alatt maradhatnak az árak mindaddig, amíg a nagyobb iparági szereplők jelentős termeléscsökkentést nem hajtanak végre.
Az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) 1650 dollár közelében tartózkodik, amelyet az utóbbi napokban gyengülő dollár is segített. Más kérdés, hogy ma fordult-e trend, a zöldhasú mind az euróval, mind az angol fonttal szemben erősödött, az uniós pénz egysége 1,10, míg az EU-ból távozó szigetországé 1,23 dollárt ért.
A forint viszont gyengült, az euróval szembeni árfolyama hétfőn kora délelőtt a 358-as szint közelében tanyázott, s elemzők nem tartják kizártnak, hogy a következő hetekben 360 fölé mehet.
Ma a következő hírek, fejlemények mozgathatják a pénz- és tőkepiacokat.
Kínai monetáris dollármilliárdos pumpa
A pekingi jegybank 50 milliárd jüant áramoltat a kínai bankrendszerbe, ez 7,1 milliárd dollárnak felel meg. A lépés a bankközi kamatokat 2,4-ről 2,2 százalékra vitte le. A jegybank hangsúlyozta, hogy elegendő likviditást nyújt a reálgazdaság számára, miközben arra is ügyel, hogy az infláció ne legyen túl magas. Miután a koronavírus-járvány globálisan elterjedt, a kínai gazdaság számára nem kizárólag a termelés korábbi leállása, és annak újraindítása jelent problémát, hiszen komoly visszaesés várható a globális keresletben.
Euróövezet: kétszámjegyű deficit jön?
Sorra jönnek ki a fiskális programok a koronavírus miatt leült gazdaságok élénkítésére. A költekezés hatására a Jeffries elemzője szerint az euróövezet költségvetési hiánya az idén 17 százalékos lehet, de még a konzervatívabb Morgan Stanley is 10 százalék körüli decifittel számol. Ezt azonban a Berkeley Economics elemzője szerint pozitívumként kell értékelni, mondván, ha egy ország vagy térség költségvetési hiánya az idén egyszámjegyű marad, az azt jelenti, hogy nem költött elég pénzt a válságkezelésre. Csak viszonyításként: 2008-ban az euróövezet költségvetési hiánya 6,2 százalékra ugrott az előző évi 0,7 százalékról.
Fontos makrogazdasági adatok
Közülük is kiemelkedik a már ma délután napvilágot látó németországi éves márciusi inflációs mutató, amely a piaci várakozások szerint 1,3 százalék lehet, szemben a februári 1,7-tel. Ezen kívül még az Eurózóna 11 órakor publikálandó fogyasztói bizalmi indexre érdemes figyelni.