Fotó: EPA / David Chang |
Már az ázsiai piacok sem úszták meg 1,4 százaléknál kisebb mínusszal, de a legnagyobbat zakózott hongkongi tőzsde 2,35 százalékos veszteséggel zárt. Az európai piacok már keményebb mínuszokat voltak kénytelenek elszenvedni, a legnagyobbat, közel 3,6 százalékost a francia börze, míg a frankfurti 3,1, a londoni 2,3 százalékost. Ehhez képest a délután kinyitott amerikai tőzsdék befektetői örülhettek a 0,6 (Dow Jones) és 1,3 százalékos (Nasdaq) közötti negatívumokkal. Legalábbis a kereskedés első óráiban, hogy később merre mozdulnak az árfolyamok, az csak később derül ki.
A legnagyobb veszteségeket Európában a kereskedelmi ellentétek elmélyülésének leginkább kitett ágazatok, a nyersanyagipari és az autóipari szenvedték el, az ágazati mutatók négy százalék körüli gyengülésével. A Valeo és Faurecia autóipari beszállító vállalatok részvénye egyaránt több mint hét százalékkal gyengült. Az osztrák Andritz gyárépítő vállalat részvénye közel hét százalékot veszített.
A kereskedelmi aggodalmak mellett a vállalati eredménybeszámolók mozgatták az árfolyamokat pénteken. A Royal Bank of Scotland részvénye hat százalék felett erősödött várakozáson felüli negyedéves eredményének köszönhetően. A francia Credit Agricole részvénye öt százalékkal gyengült nyeresége 15 százalékos csökkenése miatt.
Az olajár az előző napi nagy zuhanás után felfelé korrigált, az európai kereskedési idő végén a Brent hordónként 62,23 dolláron állt a globális kereskedelemben 2,86 százalék emelkedéssel, a WTI ára pedig 2,84 százalékkal 55,48 dollárra emelkedett. A Brent ára csütörtökön hét százalékkal, három éve a legnagyobb mértékben, a WTI ára nyolc százalékkal, négy éve a legnagyobb mértékben esett az amerikai elnök kínai importvámok megemelését kilátásba helyező bejelentését követően.
Az eurót 0,18 százalékkal jegyzik erősebben 1,1103 dolláron, az arany ára 1,58 százalékkal unciánként 1455,05 dollárra emelkedett.