Az új amerikai munkanélküliségi kérelmekről szóló adatok siralmasak lettek, a 6,65 millió fős történelmi rekord több mint kétszerese a múlt heti, szintén megdöbbenést okozó számnak. Ráadásul minden elképzelhető elemzői előrejelzést túlszárnyalt, azok mediánja (középértéke) csak 3,76 millió volt. “A nem létfontosságú üzletek, éttermek, kereskedelmi boltok bezárásának drámai hatása lett” – írtuk délután.
Némileg meglepő módon a borzasztó adat ellenére a tőzsdék pluszban járnak, csak átmenetileg estek le az indexek. Az USA-ban két százalék körüli pluszban járnak kevéssel hat óra után. Európában a német DAX és a francia CAC csak 0,3 százalékkal emelkedett, kisebb tőzsdék, mint a belga, osztrák, holland vagy olasz, másfél-két százalékos pluszt értek el. Csak Spanyolországban esett az index, ahol a járvány nagyon sok áldozatot szed.
Itthon a BUX index 0,7 százalékos emelkedését a Mol hat százalékos ugrása idézte elő, a papír pont 2000 forinton állt meg. Az OTP 0,3 százalékkal süllyedt (8815-re), a Richter 2,7 százalékkal esett (6210). A forint a tegnapi óriási gyengülés után, amelyet az MNB állított meg egy új betéti tender bevezetésével, ma viszonylag stabil. Jellemzően 263-364 volt az euró, de benézett rövid időre 360 alá is.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Itt a Trump-féle olajár-robbanás
Az olaj ára ma alaposan megugrott annak hírére, hogy – alighanem Donald Trump amerikai elnök közbenjárására – az orosz és szaúd-arábiai termelők tárgyalásokba kezdtek. Délelőtt még csak 6-10 százalék volt az emelkedés, azután Trump újra megszólalt. Állítólag az elnök telefonon beszélt a szaúdi herceggel. Már olyat tweetelt, hogy reményei szerint mennyivel csökken majd a napi olajtermelés. Erre az árak valósággal felrobbantak, a WTI 24 százalékkal 25,25, a Brent 23 százalékkal 30,50 dollárra ugrott. (Valójában ez a WTI májusi, ám a Brent júniusi határideje, így a kettő közötti különbség részben technikai.)
Kilőttek a nemesfémek, a bitcoin
Ez jó hatással volt a tőzsdeindexekre az USA-ban, hiszen az USA olajipara nagyon szenved az alacsony olajártól. Sok cég csődjétől tartanak, ami ráadásul még mindig nem feltétlenül csökkentené az olajkínálatot. Csőd esetén a hitelezők ugyanis rendszerint tovább működtetik a kutakat, amíg a cash flow pozitív, azaz a rövid távú bevételek meghaladják a kiadásokat.
A nemesfémeknek is jót tett a rossz munkanélküliségi adat, az arany 2,5, az ezüst négy százalékkal emelkedik. A bitcoin is 11 százalékkal ment fel, 6900 dollárra, az ether kilenc százalékkal ugrik ma.
Kávé és videochat, e kettő kell nekünk
A Luckin Coffee (NASDAQ: LK) részvénye 71 százékkal esett, azaz lényegében összeomlott az Investing.com szerint. A kínai kávéházlánc bejelentette, hogy felfüggesztette és vizsgálat alá helyezte a vezérigazgató-helyettest és visszavonta két utolsó negyedéves jelentését. A short ügyletekkel foglalkozó Muddy Waters Research januárban csalást kiáltott a céggel kapcsolatban, a társaság eladási számait szerintük mesterségesen felnagyították.
A Starbucks (NASDAQ: SBUX) viszont 2,8 százalékkal emelkedett annak hírére, hogy Kínában az emlíett jelentős versenytárs elhagyja a piacot. A Zoom Video (NASDAQ: ZM) viszont 5,2 százalékkal esett vissza az adatvédelmi politikájával kapcsolatos növekvő aggodalmak miatt. A cég az otthoni munkavégzés egyik nagy nyertese, az átlagos napi felhasználói szám 200 millióra nőtt a válság előtti tízmilliós maximumról. Az nem derült ki, hogy hányan használják a prémium, azaz fizetős szolgáltatást.