A délelőtti pozitívabb hangulat után délutánra Európában elromlott a befektetők kedve, Amerikában viszont eléggé biztató a helyzet este hat körül a tőzsdéken. Az S&P 500 részvényindex 0,5 százalékkal, a Nasdaq Composit 0,8, a Dow Jones ipari átlag pedig 0,4 százalékkal emelkedett. A német DAX és a francia CAC 40 0,6 százalékos eséssel zárt, a brit FTSE-100 pedig 0,8 százalékkal ment le.
Alapvetően két erő harcol egymással a tőzsdéken, az optimisták a kormányzati és jegybanki gazdaságélénkítés nyomán várható fellendülésben bíznak. Miközben a pesszimisták inkább a vírus terjedését figyelik aggodalommal. Reális veszélynek látszik, hogy legalább a gazdaság egy részét újra le kell zárni, ha a járvány ismét erőre kap. Zuhantak például az amerikai légitársaságok részvényei, mivel egy részleges mozgási korlátozás is nagy károkat okozhat nekik.
Az OTP volt az erős
Itthon a BUX index csak 0,2 százalékkal esett, amiben az OTP-nek volt nagy szerepe. A bankrészvény 1,4 százalékkal drágult 11 600 forintig, míg a Mol 1,2 a Richter 1,7 százalékkal esett. A Magyar Telekom 1,7 százalékkal ment fel, a forint pedig gyengült. Az euró ára most este 347 forint, ami egy forinttal több a tegnap esti értéknél. Nagyobbat esett az Opus árfolyama, három és fél százalékkal. Pedig a társaság továbbra is szorgalmasan veszi saját részvényeit.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Németországban hirtelen megugrott a koronavírus-esetek száma egy húsfeldolgozó üzemben történt tömeges fertőzések miatt. Brazíliában átlépte az 50 ezret a halottak száma, világszerte pedig a félmilliót. További jelei vannak Kaliforniában a második hullám megindulásának, ott az új esetek rekordszintre emelkedtek. Floridában és még mintegy 20 további amerikai államban szintén nagyon magas a fertőzések száma.
Egyre kevesebb olajkút működik
Szépen emelkedett ma az arany árfolyama, a nemesfém 1771 dollárnál jár, nagyon közel az áprilisban elért nyolc-kilenc éves csúcshoz. A kőolaj is felfelé tart 1,2 százalékkal emelkedik, amivel az amerikai típusú WTI újra 40 dollár fölé jutott. Az olajpiacnak jót tett az a hír, hogy a működő amerikai olajkutak száma ismét nagyot esett.
Kilőtt a Virgin Galactic
Nagyot ugrott a Virgin Galactic űrvállalkozás részvényeinek árfolyama, mintegy 14 százalékkal ment feljebb. A cég ugyanis megegyezett a NASA-val arról, hogy programot indítanak a Nemzetközi Űrállomásra vágyó űrturisták számára. A cég ehhez társul a Johnson Space Center nevezetű vállalkozással, amely azonosítja a szóba jöhető alanyokat, akik jegyet válthatnak ezekre az utakra, és előkészíti a kiképzésüket.
Emlékeztetnek rá, hogy ezen a piacon azért több szereplő is van, például az Amazonhoz kötődő Blue Origin, vagy az Elon Musk-féle SpaceX. A NASA mostanában ezekkel a magánvállalkozásokkal szorosan együttműködik, támaszkodik rájuk.
A Virgin Galactic egyébként kalandos utat járt be mostanában. Az év elején volt 40 dollár közelében is, majd leesett tíz dollárra. Jelenleg 17 dollár körül jár. A technológia-rajongó kisbefektetők egyik kedvenc részvénye. Fő tulajdonosa, Richard Branson maga is lenyomta az árat nemrégiben, amikor bejelentette, hogy egy nagyobb részvénycsomagot piacra dob a vállalatcsoport megmentése érdekében.