Beszállt a kínai kormányzat, és nagy összeget, közel húszmilliárd dollárt csoportosított át részvényvásárlásra. Hétfőn ugyanis évtizedek óta a legrosszabb év első tőzsdenapja volt, a kínai részvények hét százalékos esése például 590 milliárd dolláros veszteséget okozott. Ennek köszönhetően reggel minimális nyereséggel zártak a kínai részvénypiacok.
Ettől azonban nem biztos, hogy teljesen meg lehet nyugodni és hátra lehet dőlni. Lejár egy részvényeladási tilalom is, amit a nyáron a nagybefektetőkre kényszerítettek rá. A Bloomberg grafikonja szerint pedig még mindig a világ legdrágább részvénypiaca a kínai az árfolyam/nyereség hányados (P/E) alapján. Háromszor olyan drága, mint például az amerikai.
Felülteljesítő volt a BUX
A világ tőzsdéi mindenesetre megnyugodtak, a főbb európai indexek 0,2-0,7 százalékos emelkedéssel zártak. Az amerikai indexek magyar idő szerint hat előtt pár perccel még nem igazán tudták, hogy merre induljanak el.
A BUX index, amely hétfőn kevésbé esett európai társainál, kedden megint felülteljesített, egy százalékkal ment feljebb. A legnagyobb mértékben a Richter emelkedett, amely hétfő reggel kedvező előrehaladásról számolt be az egyik termékével kapcsolatban. A papír 1,7 százalékkal 5490-re emelkedett. A Mol és az OTP 0,7-0,8 százalékkal drágult, a Magyar Telekom egy forinttal, negyed százalékkal ment fel.
További árfolyamok>>>>>>> |
Kilőhet a Richter és jól járhat az OTP
A KBC Equitas hírlevele szerint a Richter technikai képe alapján akár egy komolyabb árfolyammozgás sem zárható ki a közeljövőben. Az általuk idézett Concorde Értékpapír szerint pedig OTP részvényének értékéhez pedig akár 226 forintot is hozzáadhat az új lakások építését támogató program, ugyanis ezzel gyorsulhat a jelzálog-hitelezés Magyarországon, akár már 2016 második félévétől.
A Concorde-nál 5994 forintra emelték az OTP célárat, míg az alulsúlyozási ajánlást egyenlő súlyozásra változtatták. Ám a bankrészvény már ma is 5985 forinton zárt.
Óriási összegek forognak kockán a Volkswagennél
A Volkswagen ellen megindította az eljárást az illetékes amerikai hatóság, elvileg akár 80 milliárd dollárt is követelhetnek rajta, többet, mint amennyit az egész VW a tőzsdén összesen ér. Bár mindenki úgy gondolja, hogy ennél jóval kevesebbet fognak végül kiróni, az is könnyen lehet, hogy sokkal többet, mint amennyit eddig becsültek az elemzők.
Az is látszik, hogy az utóbbi időben kicsit megfeledkeztek a kockázatokról a befektetők, a cég elsőbbségi részvénye 92,5 euró körüli őszi mélypontjáról 45 százalékot emelkedett, 135 euró körül volt az év végén. Most viszont két nap alatt esett vagy tíz százalékot a hírek hatására, 120 euró közelébe.
Ilyenkor drágulni szokott az olaj
Az olaj a Szaúd-Arábia és Irán közötti, vagy még inkább a szunnita és síita országok közötti erős feszültség ellenére is esni tudott ma, 1-2 százalék közötti mértékben. Az ilyen geopolitikai feszültségek máskor az olaj árának elszabadulását jelentették volna, most azonban a túlkínálat miatt ez nem következett be.
A Bloomberg szerint ráadásul így még kisebb az esélye annak, hogy az OPEC-en belül félre tudják tenni az ellentéteiket a különböző országok, és a közeljövőben a termelés csökkentéséről állapodjanak meg. Bár volt olyan elemző is, aki azt mondta, hogy ha komolyabb erőszak törne ki, például a szaúd-arábiai síita kisebbség fellázadna, az nagyobb hatással lenne az olajárra.
Olajoshordók puskaporral
A térség egy puskaporos hordó, Irán és Szaúd-Arábia Jemenben és Szíriában már hosszabb ideje „proxy war”-t vív, azaz szövetségeseiken keresztül lényegében háborúzik egymással.
Az arany és az ezüst kissé emelkedni tudott, nyilván a feszültségek miatt is, a dollár pedig ütemesen erősödött az euróhoz képest, 1,0736-ra esett az árfolyam. Erősödött viszont a menedékdevizának számító jen.
Jól teljesítettek a feltörekvő piaci devizák, a forint is. Az euró 0,8 forinttal 313,60-ra esett, a dollár viszont átlépte a 292 forintos határt.