A globális pénzügyi piacok továbbra is az amerikai elnökválasztást követő várakozásokkal vannak elfoglalva. Az az egyre erősödő szemlélet, hogy az Egyesült Államok fiskális politikája lesz a növekedés első számú motorja a központi banki mennyiségi lazítási programok helyett, erősítette a dollárt és emelkedést indított el a részvénypiacon és a kötvények hozamaiban - véli a Saxo Bank elemzője, Ole Sloth.
Ahogy azt a Privátbankárral is megosztotta, az erősödő dollár egyre inkább negatívan hat az árupiaci szektorra. Ugyanakkor az infrastrukturális beruházások növekedésére vonatkozó várakozások (és itt nem csak Kínáról van szó) és az Opec november 30-i ülésével kapcsolatos optimizmus (miszerint megállapodás születik a kitermelés csökkentéséről) jelentős támaszt adott mind az ipari fémeknek, mind pedig az energia-szektornak.
USD/HUF havi árfolyam - Kövesse a részvény-, deviza- és árupiaci folyamatokat a Privátbankáron. |
Rázós időszak Európában
A következő napokban az olasz népszavazás felé fordul a figyelem: ha december 4-én a szavazók elutasítják Matteo Renzi miniszterelnöknek az ország vezetésének átalakításáról szóló terveit, akkor Olaszország a politikai bizonytalanság új korszakába léphet. És röviddel ezután, december 14-én jön a Fed Nyíltpiaci Bizottságának kamatdöntése, december 14-én – eseménydús időszak elé nézünk.
A nemesfémek a legnagyobb vesztesei a dollár, a részvények és a kötvényhozamok erősödésének. Csökkent az arany és az ezüst vonzereje azok szemében, akik alternatív, biztonsági befektetést keresnek. Az arany fontos technikai szintet (1172 USD/uncia) ért el pénteken, majd visszapattant onnan. Ha az arany eléri az 1203 USD/uncia szintet, az annak jele lehet, hogy elkezdődhet egy konszolidáció, míg az 1172-es szint letörése további gyengülés felé nyithatja meg az utat.
Ami a közeljövőt illeti, nem vagyunk meggyőződve arról, hogy a dollár tovább erősödik és a kötvényhozamok tovább nőnek 2017 januárja után is. Ha valóban megáll a dollár erősödése és a kötvényhozamok növekedése, és az infláció továbbra is nő, az komoly támaszt adhat a nemesfémeknek.
Sor kerül a befagyasztásra?
A szakértő szerint az Opec-tagállamok meg fognak állapodni a termelés csökkentéséről (gyakorlatilag rá vannak kényszerülve), de hogy milyen mértékben és milyen körben (Irán részvétele a megállapodásban a nagy kérdés), az továbbra is bizonytalan, és ez a bizonytalanság tartja sávban az olaj árát hónapok óta.
Részletesen elemezte nekünk az olajpiaci helyzetet Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. elemzője. Részletek >>>
Egy sikeres megállapodás valószínűleg 50 dollár fölé vinné az olaj hordónkénti árát, míg egy sikertelen, vagy nem túl jelentős eredményeket felmutató Opec-ülés következtében visszatérne az olaj a 45 dollár/hordó szint alá. Ha pedig Oroszország és más, Opec-en kívüli termelők is részt vállalnának a termelés csökkentéséből – napi félmillió hordós csökkentés már jelentősnek számítana -, akkor jó eséllyel egy erős támasz képződne az 50 dollár/hordó szinten.