Enyhe mínuszban vannak a tőzsdeindexek a világ nagy részén, a német, francia, holland és belga indexek 0,3-0,5 százalékkal süllyednek kevéssel fél tizenegy után. Kicsit nagyobb az esés Olaszországban és Londonban, egy százalék körüli. Az amerikai határidős részvényindexek is szerény mínuszban vannak, a tegnap esti jól sikerült zárás után.
Budapesten fél százalékos mínuszt jelez a tőzsdemutató, alig valamivel nagyobbat, mint Varsóban. Az OTP húzza le a piacot, 1,7 százalékkal, 11 270 forintra süllyedt. A Mol egy százalékkal, a Richter csak egytized százalékkal emelkedik. A Magyar Telekom is negyed százalékkal lett drágább.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A CIG Pannónia három százalékkal, 175 forintra drágult. Nagy tőkeemelést határozott ugyanis el a társaság még korábban, 6,3 milliárd forinttal, 9,4 milliárd forintra nő az alaptőkéje. Úgy, hogy a 33 forintos névértékű részvények névértéke 100 forintra nő. Az alaptőke-módosítással kapcsolatban a részvényeseknek nincs teendőjük, az a részvények számát sem érinti – jelentették be.
Kitartóan gyengül a forint
A forint árfolyama egy hetes folyamatos gyengülés után még mindig nem nyugodott meg. Az euró ma a 357 forintot ostromolja, újabb 80 fillérrel feljebb van, mint tegnap. Az MNB múlt heti, meglepetésszerű kamatcsökkentése óta devizánk lassan, de biztosan araszolgat lefelé. Kissé drágult az arany és az ezüst, egy százalék körüli mértékben süllyed az olaj árfolyama. Jól áll a réz, amely gyakran a gazdasági növekedési kilátásokat követi, viszonylag jó negyedévet fog zárni. Ebben azonban az is benne van, hogy Dél-Amerikában nagyon súlyos a járványhelyzet, ahonnét a világ termelésének nagy része származik.
Hong Kong rezignáltan tudomásul vette?
A tőkepiacok bizonytalanságát okozhatja az, hogy Kínában elfogadták az ellentmondásos “Hongkong-törvényt”. Ezzel ismét nőtt a valószínűsége annak, hogy az Amerikai Egyesült Államok megtorló lépéseket alkalmaz. Emellett ezzel tönkretehetik a város pénzügyiközpont-jellegét. A hongkongi Hang Seng tőzsdeindex ma alig változott, úgy tűnik, az információ már beépülhetett az árakba. A Shanghai Composite index viszont 0,8 százalékkal emelkedett, jó volt a hangulat Japánban, Koreában és Indiában is.
Mi lesz veled, turizmus?
Egy másik, a bizonytalanságot növelő tényezőnek a Bloomberg az utazások és a turizmus kérdéseit jelöli meg.
Az Európai Unió valószínűleg meg fogja hosszabbítani az Amerikai Egyesült Államokból érkezőkre vonatkozó beutazási korlátozásokat, legalább két héttel. Minden bizonnyal egészen addig, amíg az amerikai hatóságok úrrá nem lesznek a Covid-19 járványon. Viszont az EU július 1-jétől megszünteti a kínai beutazókra vonatkozó tilalmakat, azzal a feltétellel, hogy Peking is hasonló lépést rendel el.
Kontinensünkön belül is ellentmondásos a helyzet, például Görögország továbbra sem engedélyezi a Nagy-Britanniából és Svédországból érkező közvetlen repülőjáratokat, előreláthatólag legalább július 15-éig. A turizmusról, az utazási korlátozások fokozatos megszüntetéséről délelőtt itt írtunk.
Rossz negyedévre csodás negyedév jött
A világ részvénypiacait ábrázoló MSCI All Country World Index ebben a negyedévben mintegy 18 százalékkal mehet fel a Bloomberg szerint, ha nem történik ma jelentősebb elmozdulás. Ez 11 éve nem látott ugrás lenne, persze egyben a 2008 óta nem látott legrosszabb negyedév (az idei január-március) borzasztó rossz adatát követi - írta a Bloomberg.com.
Angela Merkel német kancellár a hétvégén támogatásáról biztosította az Európai Unió tervezett Covid-19 gazdasági ösztönzőcsomagját. A beszédet ráadásul a francia elnök, Emmanuel Macron társaságában tartotta. Nagy-Britanniában pedig azt várják, hogy a miniszterelnök ma infrastruktúra-fejlesztési programot indít.