December közepén érkezett a hír: a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Konzum jelentős, 24,85 százalékos tulajdonrészt szerezhet a CIG Pannónia biztosítóban. Ezzel párhuzamosan a CIG is tulajdonosa lesz a Konzumnak, 6,16 százalékos mértékben. Az ügylet véglegesítéséhez a részvényesek mellett az MNB felügyeleti jóváhagyása is szükséges - az ügyletről itt számoltunk be részletesen. A bejelentések és a várható árfolyamhatások miatt december 12-én fel is függesztették a Konzum és CIG papírok kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén.
Hogy utána mi jött, az nem meglepő - de miért emelkedett az árfolyam előtte?
Ahogy az lenni szokott, Mészáros Lőrinc megjelenése a felfüggesztés feloldása után azonnal ralit indított el a CIG papírjainak árfolyamában: december 11-én még 365 forinton zárt a részvény, december 27-én viszont már 498 forintot ért - ez 36 százalékos emelkedést jelent jó két hét alatt.
Ezt már megszokottnak nevezhetjük, a gond inkább azzal van, ami a bejelentés előtti időszakban történt: a Magyar Nemzeti idézi Dióslaki Gábort, a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének elnökét, aki már akkoriban elmondta, hogy a bejelentést megelőző napi 7 százalékos árfolyam-emelkedés megérne egy vizsgálatot a MNB részéről.
Egyelőre csak adatokat gyűjtenek
A Zoom.hu úgy értesült, hogy ennek apropóján a feljelentéseiről ismert ifj. Tényi István az MNB piacfelügyeleti osztályához fordult közérdekű bejelentéssel. Az MNB Tényi Istvánnak adott válaszában közölte, hogy a “jegybank monitoring rendszer is észlelte a CIG Pannónia Nyrt. részvényeinek forgalmának növekedését. Az MNB ez alapján megkezdte az adatgyűjtést, annak megállapítása érdekében, hogy a bennfentes kereskedelem gyanúja megalapozott-e”. Ez tehát még nem jelenti azt, hogy eljárás indulna, csak az adatgyűjtési fázis kezdődött meg a felügyeletnél.