6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Mintha nem lenne elég a vámháború, ami magasabb inflációt és alacsonyabb növekedést hozhat, most még a devizáknál is újabb frontot nyitott az amerikai elnök. Ez viszont erősítheti az eurót és vele a forintot is. Nem voltak meggyőzőek a magyar gyorsjelentések. Három dolog is lefelé húzza az olajat. Sok hónapos mélyponton az éter, pedig sorra megszüntetik a kriptós cégek elleni eljárásokat.

A DAX index a hétfői csodálatos, főleg a hadiiparban érdekelt cégeknek köszönhető, 2,6 százalékos emelkedése nagyobb részét visszaadta kedden, több mint két százalékos mínuszban áll. Az EuroStoxx50 index is hasonló képet mutat, a francia index azonban csak 1,3, a brit pedig 0,3 százalékkal megy le. Az amerikai határidős indexek a hétfői nagy esés után nagyjából stagnálnak.

A hangulatot főleg az amerikai elnök által bevezetett vámok rontják le, amelyek életbe lépnek, és az érintett országok, Kanada és Kína hasonló válaszlépéseket jelentettek be. Bár még sok elemző reménykedik abban, hogy a tárgyalások folytatódnak, és a vámok mégsem maradnak sokáig. (A tankönyvek tele vannak olyan fejezetekkel, amelyek szerint a kölcsönös vámok mindkét félnek kárt okoznak és visszavetik a növekedést.)

Az euró/forint és a dollár/euró (az EUR/USD reciproka). Miféle önálló magyar gazdaságpolitika? Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint és a dollár/euró (az EUR/USD reciproka). Miféle önálló magyar gazdaságpolitika? Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A BUX index is 1,8 százalékkal esik, az OTP 2,6 százalékos süllyedése húzza le legjobban. A Mol 1,2, a Richter 1,4 százalékkal lett olcsóbb, a Telekom 0,6 százalékkal javítani tud. Az euró jelenleg 398,70, mintegy 50 fillérrel van a hétfő esti érték alatt. Az olajár mintegy egy százalékkal szánkázott lejjebb, a hollandiai földgáz kettővel.

Vámháború után devizaháború?

Donald Trump amerikai elnök valutamanipulációval vádolta Japánt és Kínát, mely szerint mindkét ország mesterségesen túl alacsonyan tartja valutáját. Ez a kommentárok szerint azzal fenyeget, hogy a vámpolitika mellett új frontot nyit a Trump és a világ többi része közötti kereskedelmi háborúban. Az euró ennek nyomán 1,0522 amerikai dollárra erősödött.

Árfolyam

A forint a múltban gyakran az euróval együtt erősödött vagy süllyedt (vagyis a dollár erősödése gyengítette, a gyengülése erősítette), most is ez látszik. (Lásd a fenti grafikont.) Az euróárfolyam forintban délelőtt a 398-as szintet is súrolta.

Nem voltak meggyőzőek a magyar gyorsjelentések

Pénteken nyitás előtt érkezik az utolsó hazai nagy cég, az OTP gyorsjelentése. Ezzel lezárul a magyar blue chipek idei első jelentési szezonja, ami inkább vegyes eredményeket hozott – írta a K&H Értékpapír.

  • A Magyar Telekom igen erős számokat tett közzé a múlt héten.
  • A Richternél viszont már nem volt ilyen egyértelmű a felülteljesítés, amit az óvatosabb árfolyammozgás is tükröz.
  • A Mol sem volt képes áttörő eredményeket hozni a negyedik negyedév során.

A BUX így nem igazán tudott elmozdulni a 86 000-89 000 pontos szintekről, oldalazás jellemezte már az utóbbi heteket is – tette hozzá a brókercég.

Gáz lesz a gazdaságban?

Tegnap láttak napvilágot az ISM beszerzésimenedzser-indexek az USA-ban, és nem volt bennük köszönet – írta az Erste Befektetési Zrt. Sokan már az amerikai gazdaság stagflációjáról beszélnek. Az újabb rossz adatnak betudhatóan az atlantai Fed gazdasági növekedésre vonatkozó modelljének számai is tovább csökkentek.

Egyre inkább bajok vannak a növekedési kilátásokkal.

Nyilván a vámok bevezetése sem segít, a gazdaságot hűti, az inflációt meg fokozza. A tőzsdén az a részvényekre szóló eladási opciók vásárlása is növekszik, védekezésül egy potenciális nagyobb esés ellen.

Három dolog is lefelé húzza az olajat

Az olajárak csökkenését főként három tényezővel magyarázzák a külföldi sajtóban.

  • Az amerikai-orosz közeledés miatt nőtt annak a valószínűsége, hogy lazítanak az orosz olajexport elleni szankciókon, ez pedig növelheti a kínálatot.
  • Egy másik aggodalom szerint Donald Trump elnök vámháborúja csökkenti majd a gazdasági növekedést, ami visszavetheti az olaj iránti keresletet.
  • Ráadásul az OPEC+ szervezet is szeretné növelni a termelését áprilistól.

Sok hónapos mélyponton az éter

A kriptodevizák mostanra visszaadták a vasárnapi ugrás zömét vagy egészét, amikor Donald Trump elnök nyilatkozatai a magasba repítették az árfolyamokat. Kedd hajnalban az ether súrolta a 2000 dollárt is, ami mintegy 16 hónapja nem látott mélypont. A bitcoin azonban csak 83 ezer dollárig ment le, míg február végén volt 78 ezer közelében is.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Kriptó-csúcstalálkozót rendez az elnök

Vasárnap este az elnök azzal verte fel az árakat, hogy bejelentette, stratégiai kriptovaluta-tartalék létrehozására hozott utasítást, amelyben többféle vezető kriptovaluta lenne benne (ötöt említett). De a meredek emelkedés csak pár óráig tartott, és mára visszatértek az árfolyamok a korábbi szintekre.

Kína állítólag aktívan foglalkozik azzal Donald Trump bejelentése nyomán, hogy szintén bitcoin-tartalékot hozzon-e létre – írta a Bitcoin Magazine. A Fehér Ház egyébként bejelentette, hogy március 7-én „kriptovaluta-csúcstalálkozót” rendeznek.

Megszüntetik a kriptósok elleni eljárásokat

Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) hivatalosan is visszavonta a Kraken kriptotőzsde ellen indított perét, „bírság, a bűnösség beismerése vagy a platform üzleti tevékenységének megváltoztatása nélkül” zárták le az eljárást. Lezárták az – „Unatkozó Majmok Yacht Klubja” NFT-sorozatról híressé vált – Yuga Labs elleni vizsgálatot is, ami megerősíti azt, hogy az NFT-k nem értékpapírok. Ez a döntés jelentős eredmény az egész NFT-közösség számára.

Ezek a döntés a Coinbase, a Consensys és az Uniswap ellen indított ügyek megszüntetésének sorát követik, és jelzik, hogy a felügyelet (vélhetően elnöki nyomásra – a szerk.) tényleg felhagy korábbi, kriptovaluta-ellenesnek tartott gyakorlatával.

Amerikai törvényhozók Ritchie Torres és Tom Emmer által vezetett csoportja bejelentette egy új kriptopénz-bizottság létrehozását, amelynek feladata a digitális eszközöket támogató jogszabályok kidolgozása lesz.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26700 26410 26890 +1,60% 0 0 8 791 470 100 HUF 2025-05-05 17:13:03
MOL 3004 2998 3062 -0,33% 0 0 1 525 731 608 HUF 2025-05-05 17:13:01
MTELEKOM 1704 1700 1720 +0,95% 0 0 1 177 574 846 HUF 2025-05-05 17:10:44
RICHTER 10900 10870 11070 +0,93% 0 0 1 953 531 420 HUF 2025-05-05 17:05:27
OPUS 548 548 559 -0,36% 0 0 63 672 289 HUF 2025-05-05 17:05:19
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ellenáll a forint az esőnek: jó ránézni az árfolyamra
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 18:55
Kevéssé változott, kissé erősödött a forint árfolyama hétfő délutánra a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol részvényesei nem örülhettek hétfőn
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 17:27
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 860,29 pontos, 0,93 százalékos emelkedéssel, 93 056,72 ponton, új történelmi csúcson zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Valami egészen furcsa történik a forinttal – itt a magyarázat!
Csabai Károly | 2025. május 5. 12:17
A hazai fizetőeszköz a gyenge makrogazdasági adatokkal dacolva immár több mint egy hete erőt mutat. De az irányt kereső pénz- és tőkepiacokon a Budapesti Értéktőzsde is virul. A kitermelésemelés hírére az olajárak zuhannak, és a gáz is kevesebbe kerül. A nemesfémeket viszont Trump a Kínával kapcsolatos újabb durcás bejelentése még tovább drágította. Eközben a kriptoeszközök vegyesen mozognak.
Részvény / Deviza / Áru Nehéz megszokni, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 08:27
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Megbillent a techvilág
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 15:26
Mozognak a papírok. Nem mindegyik jó irányba.
Részvény / Deviza / Áru Megszimatolták a békülést, levegőhöz jutottak a tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 12:40
Emelkedtek az indexek pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Százmilliárdos pénzeső a magyar tőzsdei cégeknél
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 11:42
Idén összesen 713 milliárd forint osztalékot fizetnek ki a legnagyobb magyar tőzsdei cégek a részvényeseknek.
Részvény / Deviza / Áru Lélektani határ felett ragadt a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 08:57
A május sem hozott szerencsét a magyar fizetőeszköznek. 
Részvény / Deviza / Áru Szerda estére elfáradt a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:07
Majdnem 405 forintot is elkértek napközben egy euróért. 
Részvény / Deviza / Áru Arra ment a pesti börze, amerre a többiek
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:02
A nemzetközi kedvezőtlen hangulatot követte a magyar tőzsde.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG