7p

Ronda vámokra megint csúnya esés a válasz a tőzsdéken, főleg Európában. A BUX még viszonylag jól tartja magát, a vámháború miatt gyengélkedik viszont a forint. Indulhat a devizaháború is, az elnök most a devizagyengítőknek üzent hadat. Trumpék a saját sírjukat ássák? Percekig volt újra 80 ezer dollár a bitcoin.

Ismét csúnya mínuszban vannak a tőzsdék, Frankfurtban, Londonban és Párizsban 2-3 százalékos, Zürichben és Stockholmban 4-5 százalékos az indexek esése. Miután kedden az Egyesült Államok vezető indexei mérsékelt mínuszban zártak, a szerdai határidős mutatók újabb kisebb-nagyobb süllyedést jeleznek előre. Az S&P 500 index egyébként közel egy éve először zárt 5000 pont alatt (lásd az ábrát).

A vámháború mindent visz, ismét elmérgesedni látszik a helyzet, miután életbe lépett egy sor, nemrég bejelentett tarifa. Kínára már összesen 104 százalékos vámot vetett ki a Trump-kormányzat, amelynek szakmai hozzáértését egyre többen vonják kétségbe. Már Elon Musk, Trump egyik jobbkeze is, aki csúnya szóváltásba keveredett Peter Navarro kereskedelmi és ipari főtanácsossal.

Az amerikai S&P 500 index. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az amerikai S&P 500 index. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A BUX index 1,8 százalékos mínuszban van, bár reggel még csúnyábban nézett ki. Az OTP 1,2, a Mol 1,9, a Richter 2,1, a 4iG 1,3, a Telekom 1,4 százalékkal esik.

Az euró ára 408,60, 1,6 forinttal van a kedd esti felett, de nagyjából megegyezik a kedd napközbeni értékekkel. Reggel viszont volt 409,30 is. A vámháború miatt a kőolaj ára tovább zuhant, már a Brent ára is közelíti a 60 dolláros szintet. Több mint két százalékkal drágul viszont az arany és az ezüst, a menedékeszközök.

A vámháborúban esik (el) a forint

Folytatódik a forint gyengülő trendje, a bizonytalan nemzetközi piaci hangulat nem kedvez a régiós devizáknak. Így a dollár gyengülése ellenére is újabb, több hónapos csúcsokat jelöl ki az EURHUF – írta a K&H Értékpapír.

Míg kedden relatíve stabil volt a forint a nemzetközi piacok nyugodtabb állapota mellett, szerdán már nem, 409 körül mozgott az EURHUF – írta az Erste Befektetési Zrt. Itt is azt emelték ki, hogy ezúttal a dollárral együtt gyengül a magyar deviza.

A vámháború hullámai határozzák meg a hazai fizetőeszköz sorsát tették hozzá.

Önmérsékelték a Telekomot, az OTP-t

“A magyar gazdaság fellendítése iránti elköteleződését kifejezve” a Magyar Telekom nem hajtja végre a 2024-es évre vonatkozó, 3,7 százalékos inflációkövető díjkorrekciót fogyasztói körében és legalább 2026 első félévének végéig nem emeli a fogyasztók már meglévő csomagjainak havidíját – közölte a társaság. (Valójában a cégeket nemrég kormányzati oldalról zsarolták meg, amit a tőzsde szemmel látható eséssel honorált – a szerk.)

Árfolyam

Emellett a vállalat a “változó ügyféligényekre reagálva” megújítja mobilportfólióját, melyben a korábbinál rugalmasabban kombinálható elemek jelennek meg. A cég továbbra is folytatja gigabites hálózatának fejlesztését, valamint lakosságszámarányos, kültéri 5G-lefedettségének növelését.

Kedden bejelentette az OTP is, hogy a kormány “felhívására” reagálva lépéseket tesz a bank a banki díjak csökkentése érdekében. A 4iG is hasonló bejelentést tett, amely szerint távközlési cégei eltekintenek a díjemeléstől.

Vámháborúra devizaháború?

Új front, vagy új háború? Donald Trump amerikai elnök bírálta a más országok által bevezetett “nem monetáris kereskedelmi akadályokat”, még a vámoknál is rosszabbnak nevezve azokat. Szerinte az ilyen korlátozások akadályozzák az amerikai termékek bejutását a külföldi piacokra, és Kínát emelte ki, mint az egyik legnagyobb szabálysértőt.

Trump azzal vádolta Kínát, hogy ellopja az amerikai szellemi tulajdont és manipulálja a valutáját a vámok ellensúlyozására. “Ezt nem szabadna megtenniük, a játékot nem így kellene játszani” – tette hozzá.

Eközben több gazdasági szakember is úgy véli, hogy Kína válaszlépései között valószínűleg szerepel majd a devizája leértékelése. (E téren a múltban sokszor önmérsékletet tanúsított.)

Kezdődik, apa, kezdődik?

Az Indiai Központi Bank (RBI) szerdán egymás után másodszor csökkentette az irányadó repókamatlábat, és megváltoztatta monetáris politikai irányvonalát – írta a Reuters. Jelezte, hogy további csökkentéseknek is van helye, mivel az újabb amerikai vámok miatt a lassuló gazdaság fellendítésére törekszik. Új-Zéland után India lett a második, ahol a széles körű kereskedelmi vámok bejelentése óta kamatot csökkentettek.

Ez azért érdekes, mivel sokan arra számítanak, hogy a vámháború recessziót okoz, ezt pedig a központi bankok – az Egyesült Államokban is – kamatcsökkentéssel próbálják majd korrigálni. Igaz, ez ellen hat, hogy a vámok inflációt is gerjesztenek, aminek viszont a magasabb kamat lenne a bejáratott ellenszere.

A részvénypiacok szempontjából a kamatcsökkentés kedvező hatású ugyan, a vámok és a recesszió viszont a vállalatok forgalmának és nyereségének visszaesése miatt erősen kedvezőtlen. Vélhetően ezt látjuk most megjelenni a tőzsdei árfolyamokban, miután az amerikai vezetés makacsul eltökéltnek látszik a magas vámok fenntartásában.

Csak percekig volt 80 ezer a bitcoin

Bár kedden a bitcoin rövid időre ismét visszahódította a 80 ezer dolláros szintet, az újabb vám-recessziós-inflációs-politikai aggodalmak miatt itt is fordulat jött, ahogy a részvénypiacokon. Szerda délelőtt a bitcoin 2,3, az ether 5,7, a solana 0,9 százalékos mínuszban tartózkodik 24 órás visszatekintésben. (Ez 77 ezer, 1480 és 107 dollár körüli árakat jelent.)

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Trump adta, Trump elvette? Október végén-november elején, az elnök választási győzelme előtt még 70 ezer dollár körül ingadozott a bitcoin, a jelenleginél mintegy tíz százalékkal alacsonyabban. Trump kriptókkal kapcsolatos választási ígéreteinek egyelőre csak egy része vált valóra, ekkora vámháború-őrületre pedig senki sem számított.

Trumpék a saját sírjukat ássák?

Egy népszerű közösségimédia-poszt szerint az elmúlt hónapokban a Trump család a saját sírját ásta pénzügyileg, mert:

  • 500 millió dollárt gyűjtött össze befektetőktől, ígéretet téve arra, hogy saját kriptóérmét (tokent) indít.
  • 210 millió dollár értékben vásárolt ethert 3000 dolláros szinten. (Most 1480, azaz a fele az árfolyam.)
  • Sok-sok millió dollárt veszítettek Donald Trump vámjai miatt, amelyek mind a kriptós szektort, mind a tőzsdéket beomlasztották.

Mások azonban nem felejtik el, hogy január végétől a TRUMP és MELANIA érmék kibocsátásából vélhetően több százmillió dolláros, esetleg a milliárdos nagyságrendet is elérő bevételt is elértek. Igaz, ezek árfolyama azóta töredékére esett, viszont kibocsátásuk nem került semmibe, és jelentős mennyiséget adtak el belőle az elején, a “hype” (mánia) napjaiban. Ezen kívül sok hosszú távú fejlemény várható még az amerikai kriptovaluta-szektorban, például új jogszabályok és szolgáltatások megjelenése.

Vendégmunkásokon keresett a Pensum Group

Tavaly a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó Pensum Group árbevétele közel duplájára, míg adózás utáni nyeresége több mint a háromszorosára ugrott – közölte a cég. A társaság egy részvényre jutó nyeresége több mint a háromszorosára, 123 forintra ugrott. A Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett vállalat

a romló gazdasági környezet ellenére rekorddal zárta a tavalyi évet, így a tulajdonosok részvényenként 35 forint osztalékot kaphatnak.

A magas eredmény szerintük a “strukturális átszervezések miatt javuló hatékonyságnak„, valamint a “harmadik országbeli munkavállalók kölcsönzéséből származó dinamikus bevételnövekedésnek” köszönhető. A cég 2025-ben további növekedéssel számol, amit “akvizíció is támogathat”.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24350 23600 24350 +3,40% 0 0 11 885 259 700 HUF 2025-04-15 17:14:47
MOL 2836 2820 2896 -1,39% 0 0 2 710 993 630 HUF 2025-04-15 17:13:19
MTELEKOM 1632 1616 1642 +1,12% 0 0 761 529 716 HUF 2025-04-15 17:05:24
RICHTER 10440 10260 10450 +1,56% 0 0 806 443 430 HUF 2025-04-15 17:05:29
OPUS 530 527 536 -1,12% 0 0 58 489 586 HUF 2025-04-15 17:06:57
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kíváncsi, mi van a forinttal? Nézze meg, mi történt kedden!
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 18:44
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt rossz napja a pesti börzének
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 17:56
A nemzetközi tőzsdékkel együtt emelkedett a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Visszavonulót fújt a Pfizer
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 12:55
A fogyókúrás gyógyszer fejlesztése nem úgy sikerült, ahogy szerették volna. 
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolog történt az OTP-vel, tőzsdei kanárik a szénbányában
Eidenpenz József | 2025. április 15. 12:33
Ismét szépen emelkednek a tőzsdék Európában és Magyarországon is. A forint stabil, az OTP kapott egy bókot. Donald Trump valószínűleg a vámokkal kapcsolatos problémát sem érti, aminek súlyos következményei lehetnek, a tőzsdei reakció csupán kanári a szénbányában. A dollár most az új kriptovaluta?
Részvény / Deviza / Áru Bezsebelt egy szép nagy piros pontot az OTP
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:11
Itt az új minősítés, jobb a korábbinál. 
Részvény / Deviza / Áru Így néz ki forintlejtő
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 06:41
Március vége óta fokozatosan gyengült a forint az euróval szemben. 
Részvény / Deviza / Áru Nem ébred fel a rémálomból a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 18:41
Nem lehet jó hírt mondani a forintról, nem sikerült visszatalálnia 410 alá az euróval szemben.
Részvény / Deviza / Áru Jó volt a hangulat Budapesten, nem panaszkodtak a befektetők
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 18:19
A Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, a BUX hétfőn 1,19 százalékos emelkedéssel, 85 957,65 ponton zárt.
Részvény / Deviza / Áru Trump kezében a forint, sok a vásárló, ám a menedék is csúcsformában van
Csernátony Csaba | 2025. április 14. 12:06
Az amerikai kormány jelezte, hogy a félvezetőkre és a mobiltelefonokra vonatkozó részleges kivétel a vámok alól nem végleges, amivel elvette a befektetőktől a biztosnak hitt kapaszkodót a vámviharban.
Részvény / Deviza / Áru Vannak ám, akik jól megszedték magukat az ugráló piacokon – így kell?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 09:48
Jönnek a bankok, vagyonkezelők negyedéves jelentései.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG