Van egy jó hírünk, meg egy rossz – mondhatnánk a mai tőzsdenapról. A jó hír az volt reggel, hogy a kínai kormány adócsökkentésekkel készül a gyengélkedő gazdaság élénkítésére. A rossz hír, hogy este jön a Brexit-szavazás a brit parlamentben, és ennek kimenetele, az utána következő lépések teljesen bizonytalanok.
E kettősség rángatta ma leginkább az európai tőzsdei árfolyamokat, némi hullámvasutazás után azonban a végére az optimisták kerekedtek felül. A német index 0,3, a francia 0,5, a brit 0,6 százalékkal emelkedett. Az angol font azonban nagyot gyengült, főleg a dollárhoz képest.
Az USA-ban is érződött a kínai hírek hatása, valamint a Netflix eredménye volt pozitív katalizátor, a részvény hét százalékkal száguld. A bankok az elsők között jelentettek a gyorsjelentési szezonban, a nap elején süllyedtek, de aztán magukhoz tértek. A Citigroup négy, a JPMorgan több mint egy százalékos pluszban van. Az S&P 500 egy, a Nasdaq indexe már másfél százalékos emelkedésben.
Kettő fel, kettő le
Budapesten a BUX 0,2 százalékkal süllyedt, az OTP harmad százalékkal 11 600 forintra ment le. A Mol háromnegyed százalékkal 3178-ra esett, a Richter és a Telekom ehhez hasonló mértékben, de felfelé mozdult el.
További árfolyamok itt láthatók
A Plotinus megint limittel ment fel és 30 ezer forintra ért. Nagyot erősödött ma a dollár, vagy inkább gyengült az euró, 1,1390 a keresztárfolyam. A forint is nagyot gyengült, 323,15 az euró, ami másfél forinttal magasabb a tegnap estinél.
Olaj fel, arany le
Az arany és az ezüst a dollárerősödés miatt eseget, az olaj viszont több mint két százalékos pluszban van, aminek Kína lehet a fő oka.
Brazíliában költségvetési válság van, amit nyugdíjreformmal kíván orvosolni a nemrég hivatalba lépett szélsőjobboldali elnök. A brazil index azon kevesek egyike, amely esik. A másik a görög volt, ott is megint erősödnek a kételyek az országgal kapcsolatban.