6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OPEC váratlan kitermelés-csökkentése vegyes hatásokkal járt eddig, az olajtársaságok részvényei szárnyalnak, de az inflációs félelmek erősödésén keresztül sok más részvény esik. A forint stabil, a BUX felülteljesítő. Bivalyerős az euró, de a dollárt is korai lenne temetni. Két éve nem látott jó negyedévet zárt a bitcoin, feltűnően olcsó a magyar részvénypiac.

Az európai tőzsdék indexei többnyire emelkednek, Párizsban 0,4, Londonban 0,7, Milánóban 0,5 százalékkal, de Frankfurtban egy helyben topog a mutató. A német ipart az olajár emelkedése nyomaszthatja.

Az amerikai határidős indexek csökkentek, a jen pedig gyengült reggel, mivel a kereskedők az OPEC+ váratlan termeléscsökkentési bejelentése után újból az inflációs kockázatok miatt aggódnak. Az S&P 500 a múlt héten 3,5 százalékkal ugrott, ami november óta a legnagyobb heti emelkedés volt. Pénteken az indexnövekedést még az is fűtötte, hogy a Fed által is erősen figyelt PCE inflációs ráta az USA-ban 5,0 százalékra csökkent.

Itthon a BUX index felülteljesítő, 1,2 százalékkal megy fel, ugyanennyivel drágul a Mol is. Az OTP és a Telekom 0,8, a Richter 1,7 százalékkal javít. Az AutoWallis és az Opus közel két százalékkal feljebb van.

Árfolyam

Az euró/forint 379,0, ami 0,7 forintos csökkenést jelent péntek estéhez képest. A hollandiai földgáz ára három százalékkal emelkedett 49,20 euróra.

Nagy meglepetés az olajpiacon

Az OPEC+ szervezet meglepetésszerűen bejelentette, hogy több mint napi egymillió hordóval csökkenti a kőolajkitermelését. Ezzel feladta korábbi ígéreteit, amelyek szerint stabilan tartja a kínálatot. Ez pedig új kockázatot jelent a világgazdaság számára – értékelte a Bloomberg. Ugyanis ez már jelentős csökkentés a piacon, ahol az év második felében még szűkösnek tűnt a kínálat.

Az olaj határidős árai a hétfő reggeli nyitáskor nyolc százalékos szárnyalást is produkáltak, jelenleg bő öt százalékkal vannak feljebb. Ez pedig világszerte fokozza az inflációs nyomást, ami arra kényszerítheti a központi bankokat, hogy hosszabb ideig tartsák magasabban a kamatlábakat, és fékezzék a gazdasági növekedést. A Fehér Ház szerint az újabb csökkentések meggondolatlanok voltak.

Kilőttek az olajtársaságok Európában

A váratlan fejlemény segített a kontinensünk nagy olaj- és gázipari vállalatainak. A Shell, a BP, a TotalEnergies és az Eni részvényeinek árfolyama egyaránt négy százalék körüli mértékben emelkedett. Ezzel szemben a légitársaságok szenvednek, mivel a magasabb nyersolajárak valószínűleg megterhelik az eredményüket. Az IAG, az Air France KLM és az easyJet részvényei egy százalék körüli csökkenést mutatnak.

Rossz negyedéve volt a BUX-nak

Az első negyedév egyébként szép emelkedést hozott Európában, a német DAX 12 százalék feletti, a CAC 40 pedig 13 százalékos nyereséggel zárta ezt az időszakot. A magyar BUX index viszont az év eleje óta 2,8 százalékot esett (43 552 pontról 42 318-ra).

Mekkora kárt okoz vitánk az EU-val?

A német DAX index értékeltsége átlagosnak mondható az elmúlt 17 év két évre előremutató P/E értéke alapján. Eközben az értékeltségek a régiós piacokon átlag alattinak, míg az amerikai piacok esetében átlag felettinek mondhatók – írja az Erste Befektetési Zrt. összefoglalója.

Itthon viszont egészen érdekes helyzet alakult ki. A BUX a legrosszabbul teljesítő index volt az említettek közül. A történelmi csúcstól való elmaradása majdnem 25 százalékos.

Ha a P/E értékeltséget nézzük, akkor a BUX történelmi minimumon van. A BUX után következő második leggyengébb index a lengyel WIG.

A hasonlóság a két ország között pedig elsősorban az uniós pénzek körül vitában nyilvánul meg.

Ez a „kis vita” például Prágával összehasonlítva legalább tíz százalékkal értékeli le a piacunkat, s valószínűleg az egész gazdaságot teszik hozzá.

Új Tesla-rekord

A Tesla 422 875 autót szállított ki világszerte az első negyedévben, ami rekordot jelentett. Ehhez hozzájárulhatott, hogy csökkentette az árait, hogy az emelkedő kamatok és a gyorsuló infláció által sújtott vásárlóknak kedvezzen. A Tesla nem részletezi az eladásokat régiók szerint, de az USA és Kína a legnagyobb piacai. Az eladások túlnyomó többségét a Model 3 szedán és az Y crossover adta.

A Tesla az év elején csökkentette az árakat, hogy növelje a keresletet, miután a negyedik negyedévi szállítások csalódást okoztak a befektetőknek. Ez Kínában árháborút váltott ki, ami azzal fenyeget, hogy néhány versenytárs kiszorul a piacról – tette hozzá a Bloomberg.

A bitcoin és az ether árfolyama hosszú távon. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether árfolyama hosszú távon. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Két éve nem látott jó bitcoin-negyedév

A bitcoin 2021 márciusa óta a legjobb negyedévét érte el, mintegy 70 százalékos nyereséggel. Ma reggel esett, majd magához tért, most alig változik. Az első számú kriptopénz áprilisban az elmúlt tíz évből hatban nyereséget ért el, átlagosan több mint 17 százalékos hozammal. Ráadásul az elmúlt tíz évben április volt a legjobb hónap az év első felében és a harmadik legjobb hónap az egész évben a bitcoin számára – írja a Binance.

Az áprilisi szezonalitás kedvez a bitcoinnak és a részvényeknek.

A Wall Street irányadó indexe, az S&P 500 az elmúlt évtizedben átlagosan 2,6 százalékos hozamot ért el áprilisban, és tízből nyolcszor zárt pluszban.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Bivalyerős az euró

Az Investing.com által számított euróindex, az Inveur történelmi csúcsára ért 122,75 pontnál. Egy másik euróindex, az EX jelzésű viszont mintegy tíz százalékra van a 2008 körül elért csúcsától és az idén is volt valamivel feljebb pár héttel ezelőtt. Az EX a dollárhoz, a svájci frankhoz, az angol fonthoz és a japán jenhez képest méri az euró erejét. Az előbbiben viszont van még ezeken kívül norvég és svéd korona is.

Az Investing.com euróindexe.
Az Investing.com euróindexe.

Akárhogy is nézzük, az euró semmiképpen sem gyenge, a sorozatos válságok ellenére is jól tartja magát. Aki ilyet tartott, hosszú távon jól járt.

Korai lenne a dollárt temetni

A dollár temetéséről jelentjük – írja a Holdblog.

Hogy még nem kezdődött el! A meghatározó pénzügyi rendszer, a SWIFT devizasúlyai alapján biztosan nem. Még munka lesz – ha lesz – letaszítani a dobogóról a dollár-euró-font triumvirátust.

Amint az ábrájukról kiderül, a dollár részesedése a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerben két év alatt mintegy 38-ról 41 százalékra nőtt. Az euróé kis mértékben, 37-ről 36-ra csökkent. A kínai jüané nem változott, és mindössze 2,2 százalékos.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26850 26300 27490 -3,21% 0 0 17 170 357 520 HUF 2025-05-23 17:14:05
MOL 3112 3082 3144 +0,45% 0 0 2 334 987 302 HUF 2025-05-23 17:06:26
MTELEKOM 1730 1704 1768 -2,04% 0 0 2 302 793 848 HUF 2025-05-23 17:05:22
RICHTER 10310 10150 10400 +0,10% 0 0 2 618 504 420 HUF 2025-05-23 17:05:28
OPUS 558 550 569 -1,93% 0 0 84 850 598 HUF 2025-05-23 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Budapestet is beterítette a Trump-hullám
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 19:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 31,16 pontos, 0,03 százalékos csökkenéssel, 95 426,77 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Továbbra is messzi álom a 400-nál olcsóbb euró
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 18:47
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Rossz idők jöhetnek a forintra
Eidenpenz József | 2025. május 23. 12:39
A tőzsdék várakozó állásponton vannak, jó és rossz hírek is érkeztek, Donald Trump megint keménykedni látszik Európával. A BUX közel van eddigi csúcsához, az OTP úgy esik, hogy valójában emelkedik, a forint alig esett a rossz hírekre. Nagy hackertámadás volt egy blokkláncon, kriptót bocsátanának ki az amerikai bankok.
Részvény / Deviza / Áru Nehéz elhinni, hogy tényleg ennyit kell fizetni egy euróért
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 07:50
Vegyesen alakult péntek reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Ellustult a forint – nézze meg az árfolyamot!
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 18:51
Nem volt jó napja csütörtökön a forintnak.
Részvény / Deviza / Áru Nem sikerült jól a csütörtök Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 18:23
Sok volt a mínusz a napi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon belehúzott a BYD riválisa
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 12:56
Jól megy a szekér az Xpengnél. 
Részvény / Deviza / Áru Trump miatt gyűlnek a sötét viharfelhők – széttépik a bitcoint a kisbefektetők
Gáspár András | 2025. május 22. 12:42
Az egyébként is masszív amerikai államadósság tovább hízhat, ha elfogadják Trump elnök javaslatát. A kötvényhozamok emelkednek, a tőzsdék esnek – a bitcoin pedig újabb történelmi csúcsot ütött, főleg a kisbefektetők rohamának köszönhetően.
Részvény / Deviza / Áru A forint elvesztette az éjszakát
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 06:37
Kevesebbet ér egy forint. 
Részvény / Deviza / Áru Euró, dollár, svájci frank – mi volt ma a nyerő választás?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 18:53
Az euró drágább lett, de azért lehetett nyugati devizát venni olcsóbban is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG