Régi módszer, nagy lehúzás
A szabványosított piacok (érték-, árutőzsdék) többségében átálltak a sokkal hatékonyabb elektronikus kereskedési rendszerre, hisz a számítógépes algoritmus bárhány üzletet meg tud kötni lényegében azonnal, a lehető leghatékonyabb módon. Nem véletlen, hogy a tőzsdetermek, ahol pezsgő élet zajlott, kiürültek.
A londoni aranypiacon eddig nem akarták feladni a hagyományokat. Mindössze annyi történt, hogy telefonon is kötöttek, sőt az utóbbi időben chatszobákban is (esetleg skype-on, vagy hasonló alkalmazásokon). A lényeg azonban maradt: ott a rengeteg megbízás, tetszés szerint kötik meg őket, az ár manipulálható, van bőven mit zsebre tenni, ha vissza akarnak élni a rendszer kínálta lehetőségekkel.
Csökkenő forgalom
Ez egyrészt már a szabályozó hatóságokat is zavarja, másrészt a forgalom egyre nagyobb hányada áramlik Sanghajba és New Yorkba. Egyelőre még ugyan Londonban zajlik a legnagyobb forgalom, 4,62 milliárd unciával, ami a teljes piac 46,3 százaléka, de az arány csökken. New York a forgalom 42 százalékával közelíti Londont, Sanghaj 5,1 százalékot képvisel, az indiai Mumbai 2,8, Tokió 2,7 százalékot hasít ki a piacból.
Változások
Ezek alapján a legnagyobb piaci résztvevő úgy döntött, hogy létrehoz egy manapság elfogadott kereskedési, jelentési és elszámolási rendszert, lényegében olyan lesz, mint egy normál tőzsde. Egyidejűleg egy másik szervezet, az aranykitermelőket képviselő World Gold Council a London Metal Exchange-en, vagyis a fémtőzsdén új határidős kontraktusok bevezetésére készül, melyek jobban megfelelnek a kereskedési igényeknek.
Átlátható piacot akarnak
Miután az arany az egyik legkedveltebb befektetési célpont és egyben kereskedési, mondhatni spekulációs eszköz lett a devizákhoz hasonlóan, a hatóságok egyre inkább odafigyelnek rá. Minden olyan piacot górcső alá vesznek, ami nem olyan átlátható, mint egy normál tőzsde, különösen azután, hogy pár éve néhány bank a meghatározó bankközi kamatszinteket manipulálta.
Az egyik legnagyobb amerikai arany feldolgozással foglalkozó cég, a dallasi Elemetal LLC kereskedési vezetője a Bloombergnek azt nyilatkozta, hogy egy tőzsdeszerű kereskedési rendszer sokkal kedvezőbb a hozzájuk hasonló, az arany kitermelésével és feldolgozásával foglalkozó cégeknek. Sokkal jobban követhetők az árak, és sokkal kedvezőbben lehet kötni, ha a vételi és az eladási ajánlatok minden résztvevő számára láthatók a monitoron.