Az Európai Bíróság jóváhagyta hétfőn az Európai Bizottság azon döntését, amellyel megtiltotta a frankfurti tőzsdét üzemeltető Deutsche Börse (DB) és a New York-i tőzsdét is működtető NYSE Euronext (NYSE) fúzióját.
A DB és a NYSE 2011 februárjában jelentette be egyesülési szándékát, a Bizottság azonban 2012 februárjában versenyjogi aggályokra hivatkozva megvétózta a tervezett fúziót, amelynek értékét több mint 10 milliárd dollárra becsülték.
Az egyesülés eredményeként a világ legnagyobb tőzsdeüzemeltető vállalata jött volna létre: a Deutsche Börse részvényesei az évi 20 ezer milliárd dolláros forgalommal bíró új vállalat 60 százalékos tulajdonhányadával rendelkeztek volna, míg a New York-i székhelyű multinacionális vállalat tulajdonosai 40 százalékos részesedést kaptak volna.
Az uniós versenyügyi biztos szakértői csapatának annak idején elsősorban az a piaci dominancia szúrt szemet, amelyre az egyesült értékpapír-forgalmazó vállalat opciós és más származékos termékeknél tett volna szert. A bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a fúziós projekt valószínűleg jelentős mértékben korlátozná a hatékony versenyt.
Az Európai Bizottság most üdvözölte a bíróság döntését. Fontos, mert megerősítette, hogy ez a fúzió felszámolta volna az egészséges versenyt a pénzpiacokon, másrészt igazolja az unió végrehajtó szervének az egyesülést megtiltó döntését - mutatott rá a brüsszeli Bizottság a döntést kommentáló közleményében.
Az ügy azonban még nem zárult le teljesen: a Deutsche Börse két hónapon belül fellebbezést nyújthat be a bíróság döntése ellen - igaz, hogy már csak a jogi kérdések területén.