Bár a Fed szerdai 25 bázispontos kamatvágása megfelelt a piaci várakozásnak, az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény rendkívül héja – szigorú – üzeneteinek hatására régen nem látott mértékben estek a vezető tőzsdeindexek szerdán az Egyesült Államokban. Az S&P 500 index 2,95, a Dow Jones 2,58, a Nasdaq Composite 3,56 százalékos csökkenéssel zárt.
A rossz hangulat átragadt a világ többi részére is. A csütörtökön elsőként kinyitott ázsiai börzék barométerei közül a tokiói Nikkei csökkent a legnagyobb mértékben, 0,69 százalékkal, nem sokkal végzett jobban a 0,56 százalékot visszakozott hongkongi mutató, míg a sanghaji 0,36 százalékos mínuszban zárt.
Európa ezúttal gyengébben teljesít, igaz, nem annyira, mint az USA. A vezető tőzsdeindexek közül a frankfurti DAX 0,97, londoni FTSE 1,17, a párizsi CAC-40 1,14 százalékos bukóban volt nem sokkal 11 óra után.
Budapest inkább a távol-keletiekhez állt közelebb, legalábbis ami a BUX-ot illeti. Annak 0,37 százalékos esését kizárólag az OTP Bank részvényeinek 1,15 százalékos hátraarca okozta. A Mol stagnált, míg a Richter 0,48, a Magyar Telekom pedig 0,16 százalékos pluszt szedett magára.
A Fed héja üzeneteinek hatására nagymértékben erősödött a dollár. A közleményben az adatvezérelt üzemmódot hangsúlyozták – tekintett vissza csütörtök reggeli hírlevelében az Equilor Befektetési Zrt. Amely szerint ennél sokkal fontosabb kérdés volt, hogy miként változnak az előrejelzések és a Dot Plot ábra. Az idei évi növekedévi várakozást 2-ről 2,5, a jövő évit 2-ről 2,1 százalékra emelték. A PCE-magárindex emelkedése a korábban várt 2,6 százalék helyett 2,8 százalékos lehet az idei évben, jövőre változatlanul 2,2 százalék. A jegybankárok kamatvárakozásait tükröző Dot Plot ábra jelentősen, 50 bázisponttal tolódott felfelé, jövőre mindössze 50 bázispontos kamatvágásra számítanak a döntéshozók, míg 2026-ban további 50 bázispontos csökkentést tartanak reálisnak. Jerome Powell FED-elnök a sajtótájékoztatón többször hangsúlyozta, hogy az inflációs célok tartós elérése érdekében egyelőre restriktív területen kell tartani a kamatszintet. A munkaerőpiaccal kapcsolatban elmondta, hogy az fokozatosan lehűlt, az inflációs cél eléréséhez már nincs szükség további változásra, jelenleg onnan nincs keresleti oldali infláció. Hozzátette, hogy nincs előre meghatározott kamatpálya, a jegybankári várakozások nem egyfajta tervet jelentenek. A Fed ismét az inflációra fókuszálhat, a következő kamatvágáshoz az infláció további csökkenésére lehet szükség. A piaci árazások szerint tovább csökkent a kamatvágási várakozás, jelenleg már csak összesen 30 bázispontos csökkentést mutatnak a jövő év egészére.
A szigorú hangvétel és prognózis hatására másfél százalékkal erősödött a dollár az euróval szemben, egészen 1,035-ig, ami több mint kétéves csúcsot jelent. Csütörtök reggel korrekciót láttunk, 1,040 körül járt a keresztárfolyam. Délután pedig az amerikai munkapiaci és konjunktúra adatok kerülnek a fókuszba.
A dollárerősödés hatására a forint ismét lecsorgóban van. A szerdán megkezdett gyengülése csütörtökön is folytatódott, aminek következtében csaknem másfél nap alatt például az euróval szemben nem kevesebb mint öt egységgel került lejjebb, délhez közeledve az uniós pénzért 414 forintnál is többet kellett leszurkolni a bankközi devizapiacon.
A héten már csak a hazai bérdinamikáról kapunk információt, ezt leszámítva az Erste Befektetési Zrt. elemzői szerint a nemzetközi hullámokkal sodródhat a hazai fizetőeszköz.
A Fed döntését követően viszont kilőttek az amerikai kötvényhozamok, a magasabb kamatpályával kapcsolatos hírek értelemszerűen a hosszabb oldali kamatvárakozásokat is megemelik – ezt már a K&H Értékpapír Zrt. elemzői közölték. A kétéves hozam 4,3 százalék fölé emelkedett vissza, de a tízéves már 4,5 százalék felett jár, utoljára májusban láthattunk ilyen magas szinteket.
Ellökték az aranyat
A nemesfémek is gyengülnek, az arany egy hónapos mélypontra ment le, unciáját (1 uncia=31,1035 gramm) csütörtök délelőtt a szerda záráshoz képest 0,83 százalékkal magasabban, 2631 dolláron jegyezték. Az ezüst még nagyobbat zakózott, a 2,59 százalékos gyengülése következtében benézett a 30 dolláros lélektani szint alá.
Az általános piaci zuhanásból az energiaárak sem maradtak ki. Igaz, a két fő olajtípus csak szerény veszteséget hozott össze. Az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) jegyzése 0,03 százalékkal, 70,56 dollárra, míg az északi-tengeri Brenté 0,1 százalékkal, 73,33 dollára ment le.
A szigorúbb amerikai monetáris kondíciók fenntartása negatív hatással lehet az üzemanyagkeresletre – vélik az Erste elemzői.
Jóval testesebbet szánkázott lefelé a nemzetközi gázügyletek elszámolásánál irányadó TTF- fajta, amely közel 1 százalékkal lett olcsóbb, 40,6 euró a rotterdami árutőzsdén.
Csupán a kriptópiacon lehetett látni zöldben pompázó eszközt. Ez nem más, mint a bitcoin, amely 0,93 százalékkal kilőve, 102 ezer dollár felett tanyázott. Ezzel szemben e szegmens másik nagyágyúja, az ether jegyzése 0,3 százalékkal, 3688 dollárra csökkent.
Tovább szenved az elektromosautó-piac
Novemberben 1,9 százalékkal 1,06 millióra csökkent az EU-ban eladott új autók száma – hívja fel a figyelmet az Erste. Franciaországban 12,7 százalékkal zuhantak az értékesítések, Németországban pedig stagnáltak. A nagy piacok közül egyedül Spanyolországban tudott 6,4 százalékkal bővülni az értékesítés. A tisztán elektromos autók értékesítése 9,5 százalékkal 131 ezerre csökkent, piaci részesedésük az új autókon belül 15 százalékra esett. Németországban és Franciaországban is 20 százalék fölötti visszaesés következett be. A Tesla eladásai 40 százalékot zuhantak az EU-ban év/év alapon.
Magasabb sebességfokozatban a Renault
A tőzsdei cégeket érintő hírek közül a K&H azt tartotta érdemesnek kiemelni, hogy a Renault részvényei szerdán 6 százalékkal emelkedtek, mivel a Honda és a Nissan lehetséges egyesülése a francia autógyártó számára is kedvező. Japán második és harmadik legnagyobb autógyártója tárgyalásokat kezdeményezett a két cég közötti kapcsolat elmélyítéséről, beleértve egy lehetséges összeolvadást is, miközben egyre nagyobb nyomás alatt van a két gyártó a Tesla és a kínai riválisok miatt. A Renault a Nissan közel 20 százalékát tulajdonolja közvetlenül, ezzel a Nissan legfőbb részvényese a francia autógyártó.
Mesterségesintelligencia-megoldásokról tárgyal az Apple
Méghozzá azok integrálásáról a Tencenttel és a ByteDance-szel – osztotta meg reggeli hírlevelében az iparági forrásokból származó értesülést az Equilor. Az amerikai cég az idei hónapban kezdte meg az OpenAI által fejlesztett ChatGPT integrálását a készülékeibe. Azonban ez a megoldás nem használható Kínában, ezért a cupertinoi vállalat a helyi szereplők mestereséges intelligencia megoldásait szeretné ötvözni a saját rendszereivel. Kezdetben a Baiduval álltak kapcsolatban, azonban a tárgyalások zátonyra futottak, többek között olyan témák miatt, hogy használhatóak-e az iPhone-ok adatai a Baidu mestersége intelligenciájának tanítására. A verseny eredménye azért is fontos, mert a kínai AI színtér kezd meglehetősen zsúfolt lenni, miután több tucat LLM AI modellt indítottak útjára a nagy techcégek és különböző start up-ok. Egy Apple-partnerség jelentős lökést adhatna az egyik szereplőnek. Ellenben, ha nem sikerülne megegyezni, és az Apple AI megoldás nélkül maradna Kínában, az komoly versenyhátrányt jelentene a helyi mobilgyártókkal szemben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)