Az év befektetése
A GoPro tavaly júniusban debütált, és rögtön óriási árfolyam növekedés kerekedett benne. 23 dolláron bocsátották ki, és az első 5 tőzsdenap 50 dollárig száguldott a papír! Ha valaki lemaradt a jegyzésről, de az első kereskedési nap elején bátran belevett 30 dollár körül, akkor is 60 százalékos nyerőt tehetett zsebre mindössze 4 nap alatt. De ha volt türelme kiülni az első korrekciót, és őszig várt, akkor bőven volt ideje 80 dollár fölött realizálni.
GoPro árfolyama a tőzsdére vezetés óta |
A cég kisméretű, nagyfelbontású, széles látószögű kamerákat gyárt, melyek a mozgást, rázkódást is jól bírják. Nemcsak a részvény, hanem maga a termék is hamar közismert lett: síelők, biciklizők, szörfözők kezdték előszeretettel használni, de kisebb drónokra is rászerelték, hogy felülről beláthassanak vele egy várost vagy tájat. Sőt, sok internetes videót készítő stúdióban is megjelent az eszköz.
A cég tehát valóban komoly újítást hozott, az ötlet zseniális volt, és ügyesen meg is valósították. Ilyenkor szokott felmerülni a kérdés, hogy a kialakult kezdeti monopol helyzetét meg tudják-e tartani a jó ötlettel, vagy a konkurencia is rákap az adott termék gyártására, esetleg továbbfejlesztve, olcsóbban előállítva azt. Ha az utóbbi történik, az ötletgazda cég óhatatlanul nehezebb helyzetbe kerül, és részt kell vennie a kialakuló, esetenként gyilkos versenyben. Ha ebben nem tud helytállni, könnyen marginálissá válhat, vagy el is vérezhet.
Leselkedő óriás
Tőzsdei társaságnál ezért különösen résen kell lenni a befektetőknek ilyen esetben. Eddig a GoPro-nál nem jelentkezett komoly konkurens, de most megjelent egy, nem is akárki, hanem a világ legnagyobb cége, az Apple. Pontosabban csak annyi történt, hogy az Apple levédetett néhány szabadalmat a GoPro által gyártotthoz hasonló termékekre, pl. egy távirányítós kamerára.
Ez önmagában még nem jelent semmiféle veszélyt, hisz sok cég sok szabadalmat bejegyeztet. Gond akkor lehet, ha az óriás vállalat ténylegesen is kifejleszt ezekből olyan eszközt, ami a vásárlók szívét megdobogtatja. Ez most még csak egy lehetőség, de a részvényesek máris megriadtak tőle: a GoPro a hír hatására 12 százalékot esett, visszatesztelve azt a bizonyos 50 dolláros árat, amit az induláskori felpattanásban elért.
Akcióban a shortosok
A hírek szerint a bejelentésre nem csak hogy eladták sokan részvényeiket, hanem short pozíciókat is felvettek, arra játszva, hogy a cégbe vetett bizalom most komolyabban meg fog rendülni. Ez pedig igen veszélyes dolog, különösen egy olyan papírnál, ahol a közkézhányad 60 százalékára rúg a short állomány. A shortosok reményei táplálja az is, hogy február közepén lejár a régi részvényesek eladási tilalma, vagyis akkor rengeteg, eddig nem forgalmazható részvény kerül a piacra. Kérdés, hogy ez elég lesz-e ahhoz, hogy a sok shortos zárjon, vagy pedig Apple ide, eladási tilalom lejárat oda, a rengeteg esésre játszó végül felkergeti az árat kényszerű zárásaival.
Izgalmas időszak elé néz a részvény. Az pedig, hogy az Apple tényleg betör-e a piacára, esetleg kiszorítja-e, csak hosszabb idő után fog kiderülni. Addig még valószínűleg jó pár kört futhatnak a papírban a vállalkozóbb kedvű befektetők.