A forint nyaralósan kezdte a heti kereskedést. Nem sokkal 11 óra után az euróért 391,30 forintos kértek, a dollár árfolyama pedig 361 forint felett járt. Ez nem jelent számottevő változás a reggeli és a péntek esti szintekhez képest.
Az equiloros szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy
visszakorrigált a forint. Az euró-forint jegyzése visszatért a 389-390-es támaszzóna közelébe, melyre a következő napokban kiemelten érdemes figyelni, az első rövid távú ellenállást az 50 napos mozgóátlag jelenti 391,93-nál.
Lendület és kivárás
Az ázsiai tőzsdeindexek meredek emelkedőre léptek július utolsó csonka hetének első napján, miután a befektetők arra számítanak, hogy az amerikai Fed szerdán kezdődő ülésén biztató célzásokat tesz a kamatcsökkentésre. Az élen a megtépázott technológiai szektor cégei meneteltek. A piaci szereplők úgy vélik, hogy a Fed nem fogja csökkenteni alapkamatát, ám a bank döntéshozói tesznek majd célzásokat arra, hogy ez mikor várható a következő hónapokban. Az erősödésből kimaradtak a kínai börzék, mivel a világ második legnagyobb gazdaságának megítélése továbbra sem javul. A tokiói, a szöuli és a hongkongi irányadó mutató is 1-2 százalékos pluszt hozott össze.
A befektetők bevásároltak a Microsoft, az Apple, és a Meta részvényeiből azt követően, hogy az elmúlt heteket a cégeken elért nyereségük zsebre tételével töltötték. Ezek a vállalatok a héten adják közre második negyedéves gyorsjelentésüket, ami elmozdíthatja a tőzsdéket a további hegymenet felé vagy éppen ellenkezőleg. A következő napokban beszerzőimenedzser-index adat várható, ami mutathat valamit arról, merre tart az ázsiai ország gazdasága. Az elmúlt napokban halvány adatok láttak napvilágot, és az amerikai elnökválasztás keltette bizonytalanság sem tesz jól a befektetők hangulatának. A győztestől függ, hogy tovább romlik-e az USA és Kína kapcsolata.
Az ázsiai erősödést megelőzően vasárnap az amerikai tőzsdeindexek határidős jegyzései érezhetően növekedtek. A Dow Jones és az S&P-500 előretekintő adata 0,2-0,2 százalékkal, a Nasdaq-100-é 0,3 százalékkal ment fel. Ezt megelőzően vegyes hetet zártak a börzék. A Dow ugyan 0,8 százalékkal erősödött, ám az S&P ugyanennyivel gyengült, a Nasdaq pedig 2,1 százalékkal esett vissza. Ugyanakkor a kisebb cégek papírjait tartalmazó Russell-2000 index 3,5 százalékkal nőtt, ami arra utal, hogy a befektetők ezekben látnak bővülési potenciált azt követően, hogy a tech óriások nagyot futottak, ám az óriások menetelése várhatóan nem fog folytatódni.
A legfontosabb európai tőzsdeindexek ugyanakkor vegyesen kezdték a hetet. A londoni FTSE 0,8 százalékos erősödése mellett a frankfurti DAX mindössze 0,1 százalékos pluszt ért el, ám a párizsi CAC pedig 0,3 százalékkal gyengült a hétfői kereskedés első harmadában. Közben a BUX is erősödött, szerény mértékben 0,3 százalékkal. A vezető papírok közül az OTP 0,5, a Mol 0,1, a Richter 0,2 százalékkal drágult, de a Magyar Telekom 0,2 százalékkal gyengült.
Még hátrányban az olaj
Az olaj enyhén drágult azt követően, hogy az izraeli megszállás alatt lévő Golán-fennsíkon egy futballpályán egy rakétacsapás megölt 12 tinédzsert és gyermeket – jelentette a Reuters. Izrael és az USA a Libanonban megtelepedett, iráni támogatást élvező Hezbollah terrorszervezetet okolja a támadásért, amit az tagad. A Brent július 29-én reggel 0,5, a WTI 0,4 százalékkal drágult. Az előbbi hordójáért 81,63 dollárt, az utóbbiért 77,59 dollárt kellett adni. Ez ugyanakkor messze nem volt elég ahhoz, hogy ledolgozza a megelőző hét veszteségeit. A Brent összesen 1,8, a WTI 3,7 százalékot vesztett értékéből, mert az olajpiaci kereskedők a kínai gazdaság gyengélkedése miatt nem számítanak a kereslet erősödésére.
Az elmúlt hetekben a piaci szereplők reménykedő hangulatban olvasták a híreket az Izrael és a Hamász közti békemegállapodás lehetőségéről, ám az előbbi fél változtatásokat akar, ami késlelteti a tűzszünet feltételeiről és az izraeli túszok elengedéséről szóló egyezség megkötését. Eközben kiderült, hogy Kína az idei első felévben 11 százalékkal kevesebb fekete aranyat importált, mint az előző év azonos időszakában. Az utóbbi hír hatása felülírta az előbbiét.
A földgáz ára valamivel 32 euró/MWh felett ingadozik az európai gáztőzsdén. Szakértők szerint ez a piac sérülékenységét jelzi annak ellenére, hogy a kereslet gyenge. Ha valaki rákeres az „aranyra” a Google-on, akkor az olimpiai aranyérmesekről szóló híreket olvashatja elsőként. Ami a tőzsdei jegyzést illeti, az arany ára július negyedik hetében csökkent, miután gyenge volt a fizikai kereslet a nemesfém iránt a kínai piacon – derült ki a Mint hírportál cikkéből. A jegyzés 4,5 százalékkal esett. Az arany ára 2345 és 2405 dollár/uncia között ingadozással kezdte július utolsó hetének első napját. (Via Reuters, Investing.com, CNBC)
A kriptodevizák is erősödtek. A bitcoin több mint 3 százalékos pluszt könyvelhetett el, de az Ethereum sem panaszkodhat a közel 2 százalékos drágulásra.
Még jobb teljesítményt nyújtott a Solana több mint 4 százalékos áremelkedésével. Az XRP-nek viszont be kellett érni alig több mint 1 százalékos többlettel.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.