Ulrich Kater |
A német belpolitikai fejlemények a legcsekélyebb mértékben sem befolyásolják az eurózóna körüli helyzetet, nagyon lassan, de nagyon biztosan mennek a dolgok az egységes európai kormányzás irányába. Ez a határozott véleménye Németország egyik legnagyobb befektetői csoportjának, a takarékpénztárak és más intézményi kliensek összességben 160 milliárd eurónyi vagyonát kezelő Dekabank irányító pénzügyi tanácsadójának, a csoport első számú közgazdászának, Ulrich Katernak.
A szakember az alapblog.hu-nak adott interjút; ebben elmondta, minden jelentős parlamenti párt, a győztesek és a vesztesek egyaránt elkötelezett hívei a szociális piacgazdaságnak. Ez a fogalom és ennek a tartalma alapvetően eddig is meghatározta a német politikai életet, ezt teszi ezután is. Úgy látja azonban: Angela Merkel számára az egyedül kínálkozó út az effektív kormányzáshoz, ha beemeli koalíciós partnerének a szociáldemokratákat.
Kater szerint a sokak által javasolt közös eurókötvény-kibocsátás egyelőre súlyos németországi és európai jogi akadályokba ütközik, ezen az állapoton pedig csak hosszú idő alatt lehet változtatni. Viszont az idő és főként a roppant erejű Európai Központi Bank mégiscsak a válságból való ütemes kilábaláson dolgozik.
Pillanatnyilag az látszik, hogy semmi sem sürgeti a közös, európai, pénzügyi kormányzat létrejöttét. A megfontoltság, a körültekintés, a felelősségtudattal párosuló politika tetszik a piacoknak - az eurózóna ténylegesen gyógyul, a nemzetgazdaságok állapota határozottan javul - véli Kater.
A Dekabank fő közgazdásza szerint a közeljövőben semmiféle monetáris szigorítás nem várható, a kamatok maradnak a nulla szint körül. Ebben a környezetben ők főként amerikai, ázsiai és európai részvényekbe fektetik hatalmas pénzeiket, a mi térségünkben igazából csak Lengyelországban bíznak, Magyarországban pedig a legkevésbé.
"Egy befektető számára mindig elsődleges mérlegelési szempont, hogy az adott piac mennyire stabil politikailag. Magyarország a térség azon országa, amellyel kapcsolatban aggodalmaink vannak, makrogazdasági és politikai értelemben egyaránt. Hadd fejezzem ki magam a következőképpen: Magyarország nem tartozik azon piacok közé, amelyeket túlsúlyoznánk" - mondta az Alapblognak Ulrich Kater.
A teljes interjút itt olvashatja >>