A feldolgozóipari adatok alapján egyre inkább az USA teljesít a legjobban, Európát és Kínát, Japánt, Németországot is megelőzve. Az Egyesült Államokban választások lesznek, Obama népszerűsége historikus mélypontokat kerülget, de nem lesz hagyományos választási év, nem lehet elengedni a költségvetést, mint máskor.
Már megint nő a lakossági eladósodottság
A lakossági fogyasztás növekedése besegítene a gazdasági növekedés helyreállításában, de ez a növekedés még olyan költségvetési intézkedésekből származott, amiket a korábbi években hoztak, mint az adókedvezmények, illetve hitelekre támaszkodik.(Ha nem is olyan jelentős mértékben, mint a válság előtt.) A fogyasztás jobban nő, mint a lakosság jövedelme, ami még okozhat problémákat.
A dollár jelentős erősödéséhez ment keresztül az utóbbi időben, a növekedésnek az export által vezérelt részét ez jelenleg rosszul érinti. Az utóbbi időben kis korrekció indult meg az euró/dollár árfolyamban. Aki él és mozog, mindenki shortolja az eurót az USA-ban, ezért lehet, hogy megáll az árfolyam esése, de az emelkedést is gyorsan megállították.
Mi lesz, ha tovább erősödik a dollár?
Ha bekövetkezik, amit jósolnak, hogy 1,20 lesz az euró/dollár keresztárfolyam, azaz erősödik a dollár, az az USA exportjára és növekedésére nézve komoly hátrány lehet. A Fed, mivel az infláció növekedésétől nem tartanak, várhatóan gondolkodás nélkül kész lesz újabb mennyiségi lazításra, lesz QE3, annak ellenére, hogy kérdéses, mennyit használtak ezek a lazítások eddig a gazdaságnak.
Az Európai Unióra térve, Háda Bálint szerint agy valószínűséggel előbb fogunk látni egy erőteljes brit távolodást az Uniótól vagy kilépést, mint egy görög csődöt. Attól nem kell tartani, hogy Görögországot engednék teljes mértékben csődbe menni, mert az rossz precedenst teremtene, és senki számára sem jelentene jó megoldást. Jövőre is eurót kell majd váltanunk Görögországba – mondja Háda Bálint.
A hitel még mindig leginkább alma
Az USA-ban sem és Európában sem indul be a hitelezés, a bankok bizalmi válsága tovább tart, az EKB által kihelyezett pénzeket a bankok jórészt visszaviszik az EKB betétjeibe, a betétállomány új és új csúcsokra ér. Az EKB várhatóan tovább halad az úton, amit az új elnök hozott magával, és inkább a növekedést fogja támogatni, kevésbé az infláció ellenes harcot, mint amit Trichet, az előző elnök képviselt. Vita van arról, mennyire növelje az EKB a pénzkibocsátás mértékét.
Németország kis recesszióval megúszhatja 2012-t, tavaly az utolsó negyedévben éppen súrolta a recesszió szélét. A kínai gazdasági növekedés tovább csökkenhet, bár igyekszik elkerülni a visszaesést különböző élénkítő intézkedésekkel. Évi nyolc százalék alatti gazdasági növekedés már túl nagy munkanélküliséget okozna, így várhatók újabb ösztönző intézkedések.
A mezőgazdaságtól inkább ne várjunk csodákat
Magyarországot illetően a Quaestornál is úgy gondolják, hogy az IMF-el való megállapodás természetesen döntő jelentőségű lesz. A finanszírozással nincsen gond, csak annak költségeivel, azt remélik, hogy a megállapodás március közepére össze is jöhet. Nem véletlen, hogy 15-20 milliárd euróról szóló megállapodások jelentek meg, hiszen a megállapodás 3-4 évre is szólhat.
A leminősítések viszont nem jelentenek újabb problémát, aki le akart minket minősíteni, már megtette. Ha a külföldiek által tartott állampapírok állományát nézzük, akkor látjuk, hogy ez nem rosszabb, mint ami a válság előtt volt.
Az ipar mellett nagymértékben a hazai mezőgazdaság járult hozzá tavaly a növekedéshez, de ez időjárásfüggő is, az idén a mezőgazdaság valószínűleg már nem tudja megmenteni a gazdasági növekedést. Nagy kérdés a forintárfolyam, és az, hogy Németország mennyire csúszik recesszióba. Magyarország alacsony növekedésű ország lesz az idén, ha egyáltalán pozitív lesz a növekedése.
A jegybanki tartalékot inkább ne
A jegybank tartalékainak adósságtörlesztésre való felhasználását Háda Bálint nem tartja célszerűnek, mert bármikor jöhetnek olyan sokkok, amelyek a finanszírozást kétségessé teszik. Persze ezen a finanszírozáson sokat javíthat az IMF védőhálója.
Év végére a hazai állampapírpiac enyhe hozamcsökkentést áraz, de az év közepéig még emelkedhetnek a hozamok - mondta. Valószínűleg ez annak köszönhető, hogy a befektetői kör az IMF-megállapodás kapcsán most kissé hosszabb távra gondolkodik.
Mol és Richter igen, OTP nem annyira
Ami a részvénypiacot illeti, az amerikai vállalatok mutatói jók, magas az egy részvényre jutó eredmény, a készpénztermelő képesség. Az év első felében így felülteljesíthetnek más piacokat, például Németországot. A német részvénypiac fellendülésére elsősorban akkor lehet számítani, ha Ázsiából gazdaságélénkítő lépések érkeznek. A részvénypiacok kockázatossága jelenleg nem túl magas, a VIX index mélypontok közelében van.
A magyar részvények közül elsősorban a Molt kedvelik, de az első negyedévben a Richtertől is sokat várnak, egyrészt a forintárfolyam miatt, másrészt bejelentést várnak a kutatási projektek oldaláról. Az OTP volatilitása a másik két papírét meghaladhatja, egyébként a 2012-es év nem valószínű, hogy sokkal jobb lesz a banknak, mint a 2011-es volt. A gazdasági környezet sokkal kedvezőbb a Mol és a Richter számára, mint az OTP számára.
Ha 285-re ér az euró, öveket becsatolni
Az euró/forint terén a legoptimistább forgatókönyvük 285-290 forint valamikor az év folyamán, ha ezt eléri a jegyzés, akkor ez akár vízválasztó is lehet. Ha innét folytatódni fog az erősödés, akkor ez kedveződolgokat jelent az országkockázat szempontjából. Ha innét ismét 300 forint felé megy, akkor az ismét a külső vagy belső problémák felerősödésére utal.
Ami a svájci frankot illeti, amíg nincs új vezetője a jegybanknak, a hedge fund-ok megpróbálhatják az 1,2-es határnak nekivinni a jegyzést. Erős a nyomás az 1,20-as gát 1,30-ra, vagy esetleg 1,40-re vitele érdekében az alpesi országban, például a szakszervezetek, munkáltatók oldaláról, az 1,3 esetleg reálisan megtörténhet valamikor az év során. Ez a frankárfolyamra a mi nézőpontunkból is kedvezően hat.
Nem eshet már sokat az arany
Az olyan menekülődevizák, mint a svájci frank vagy a norvég korona, nem tudják kielégíteni azt a keresletet, amit nagyobb tőkemenekülés indukál, ezért a dollár szerepe magas maradhat,. Az aranyról úgy gondolják, hogy nem azért esett vissza, mert megváltozott volna a vele kapcsolatos hangulat, így tovább emelkedhet vagy legalábbis nem számolnak jelentősebb további visszaeséssel.