A WIIW aktuális prognózisa szerint a tíz új európai uniós tagország 2012-ben összességében a GDP 2,4 százalékával növekszik majd az idei három százalék után. Az intézet ezzel lefelé korrigálta várakozásait, ugyanis idén júliusban még 3,7 százalékos növekedést valószínűsített. A legnagyobb veszélyt az euróövezeti válság fertőzése jelentheti szerintük. Az export oldaláról középtávon nem várható nagyobb impulzus, csak a belföldi kereslet és a befektetések lehetnek a növekedés forrásai. A feltételeket rontja, hogy a kormányok mozgástere szűk és a hitelpiac is beszűkül. Recesszióval ennek ellenére nem számol a WIIW.
Mi bezzeg nulla körül maradhatunk 2015-ig
Az elemzők hangsúlyozták, hogy - Magyarország kivételével - a térségbeli országok államadóssága a GDP hatvan százaléka alatt van, ezzel jobb helyzetben vannak, mint az euróövezet országai. Hozzátették: a pénzügyi piacok ugyanakkor "nem csak a tényekre reagálnak, hanem más tényezőkre is". Az elemzés pillanatfelvétel alapján készült, és nagy az esélye annak, hogy később ismét lefelé kell korrigálnia prognózisát az intézetnek.
Csúnyán beszélni nem kellett volna
Richter Sándor elemző újságírói kérdésre kifejtette: az idei államháztartási adatok ugyan jók, de ezt nem lehet úgy kommunikálni, mintha minden rendben volna. Ha ezeknek az egyszeri adatoknak a tartósságát nem biztosítják, akkor 2013-tól "automatikusan problémák jelentkeznek". Továbbra is szükség van az egészségügyi rendszer és az önkormányzati pénzügyek reformjára, fenntartható finanszírozására - vélekedett. "Ha egy kormány mintegy másfél éven át csaknem minden második héten ellenségnek nevezi nyilatkozataiban a Nemzetközi Valutaalapot (IMF), sok nemzetközi megfigyelő számára nagyon nehezen érthető, hogy egy nappal később mégis bejelentik a tárgyalásokat" - mondta. Peter Havlik elemző a sajtótájékoztatón kiemelte: nem számít arra, hogy közvetlen veszély fenyegetné az osztrák bankokat a térségbeli kitettségükből fakadóan.
Még boldogok lehetnek viszont az észtek
A jelentős makrogazdasági kiigazítást követő fellendülés után a külső gazdasági környezet helyzetének romlása miatt 2012-ben lassulhat a GDP-növekedési ütem Észtországban - írja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Észtországról készült, a négyes cikkely szerinti éves ország-értékelésében. Az észt gazdaság kilátásaira nehezedő negatív kockázatok között említik a kivitel növekedésének lassulását, továbbá az euróövezeti üzleti hangulat általános romlását, ami Észtország erős gazdasági fundamentumai ellenére hatással lehet az országra. Az IMF szerint a tallinni államháztartási helyzet továbbra is stabil, jóllehet a döntéshozóknak 2012-ben korlátozniuk kell a gazdaságösztönző kiadásokat.
Az IMF 7,5 százalékos idei GDP-növekedést és 3,1 százalékos jövő évi bővülési ütemet vár. Az - Európai Unió módszertana szerint számított - infláció a 2011. évi 5,1 százalékról 3,1 százalékra mérséklődik 2012-ben, a munkanélküliségi ráta pedig 13,5 százalékról 11,5 százalékra csökken. Az IMF az idei 0,3 százalékos többlet után 2,3 százalékos jövő évi költségvetési hiányt vár.
A lengyelek is visszavettek magukból
Míg a WIIW még 3,3 százalékos növekedést vélelmezett Lengyelországnál, maguk a lengyelek már jóval pesszimistábbak, a lengyel költségvetési tervezet várhatóan 2,5 százalékos GDP-növekedéssel számol. A nemrég újraválasztott kormány az euróövezeti adósságálság mélyülése miatt arra kényszerült, hogy három forgatókönyvet készítsen a következő évre. A jelenleg legvalószínűbb szerint a GDP 2,5 százalékkal nő a korábban várt négy százalék helyett. (Más szakértők eddig is három százalékkal számoltak.) A kormány másik két verziója 3,2 százalékos növekedés, illetve egy százalékos zsugorodás. A lengyel kabinet decemberben fogadja el a végleges tervezetet.
A lengyel kormány várakozásai szerint az infláció növekedése 2,8 százalékra lassul az idei évi 4,1 százalékról. A munkanélküliség a jövő év végén 12,3 százalék lesz, alig kisebb az idei év végére várt 12,4 százaléknál.