A Morgan Stanley pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemző és befektetési részlegének helyzetértékelése szerint 2009-ben a globális felzárkózó térségen belül az egy kategóriába vett európai, közel-keleti és afrikai (EMEA) feltörekvő gazdaságok produkálták átlagosan a legmagasabb GDP-arányos államháztartási hiányt. Ezen belül is különösen a közép-európai költségvetések voltak kitéve a ciklikus visszaesés hatásainak.
A dubaji és a görögországi költségvetési és adósságproblémák felszínre kerülése utáni piaci dinamikákat tekintve azonban a Morgan Stanley elemzői úgy látják: "a piac figyelme teljesen téves módon irányult a forintra". A ház közgazdászainak megítélése szerint ugyanis a magyarországi költségvetés "szerkezetileg egyike az EU legjobb költségvetéseinek" - áll az elemzésben. Más nagy citybeli házak is hasonló következtetésre jutottak a súlyos görögországi költségvetési és adóssághelyzetet taglaló értékeléseikben.
A JP Morgan bankcsoport londoni részlegének minap kiadott összehasonlító elemzésében az állt: "történelmi perspektívában tekintve" talán a magyarországi költségvetési konszolidáció a legjobb követendő példa Görögország számára. Magyarország ugyanis valószínűleg Európa legambiciózusabb költségvetési korrekcióját hajtotta végre - ciklikus kiigazítással számolt GDP-arányos elsődleges államháztartási egyenlege évente átlagosan 3 százalékponttal javult az elmúlt három év során -, és "nagyjából ez az a szigorítási mérték", amelyre Görögországnak is szüksége lenne - írták a JP Morgan londoni elemzői.
A Morgan Stanley Londonban kiadott pénteki új elemzése szerint ugyanakkor Magyarország magas adósságállománya a piaci aggodalmak forrása, és az ország "gyenge költségvetési előtörténete", a közelgő választások piaci hatásai és a növekedési aggályok "jó eséllyel konzerválják a piaci beidegződést" legalább rövid távon. A ház ennek alapján a forint alulteljesítésére számít bármely olyan esetben, amikor költségvetési aggodalmak miatt kerül eladási nyomás alá a piac - áll az elemzésben.
Más nagy londoni házak legutóbbi elemzései szerint ugyanakkor a piac a Fideszt is rászorítaná a feszes költségvetés fenntartására, ha az ellenzéki párt jövőre kormányra kerül. |
A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege minapi felzárkózó piaci helyzetértékelésében azt írta: a nemzetközi hitelezők, és különösen a piac részéről megnyilvánuló nyomás jó eséllyel megakadályozná, hogy az új kormány visszalépjen a 2006 óta elért jelentős költségvetési kiigazítástól. A ház hangsúlyozta emellett, hogy az előző Fidesz-kormánynak "meglehetősen jó híre volt" az általa tanúsított költségvetési felelősség szempontjából.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő, amely a múlt héten megerősítette Magyarország közepes befektetői "BBB" adósbesorolását, ehhez fűzött elemzésében azt írta: véleménye szerint a 7 százalék körüli jövő évi GDP-arányos államháztartási hiányról szóló Fidesz-nyilatkozatok nagyobb valószínűséggel tekinthetők választások előtti politikai megnyilvánulásnak, semmint tényleges hiánycélnak.
A hitelminősítő megjegyezte: a Nemzetközi Valutaalap támogatási programjának meghosszabbítása előtt valószínűleg az ellenzékkel is folytak megbeszélések, és a Fidesz - jóllehet még nem fejtette ki egyértelműen költségvetési politikájának prioritásait és célkitűzéseit - "hagyományosan viszonylag konzervatív" költségvetési szempontból, emellett üzletbarát és kisméretű kormányt pártoló filozófiát vall.
MNB kamatdöntés: lemegy-e az utolsó feles?
Befektetők varázsgömbje: mi lesz velünk 2010-ben?
Az infláció gyengíti a forintot
Nem tesznek jót a tőzsdéknek a leminősítések
Befektetők jósdája: mit válasszunk 2010-ben?
Semmi kétség: tovább kell lazítani
Mélyebbre zuhanunk, de aztán irány felfelé
MTI, Privátbankár