Kellemes meglepetés érhette az elmúlt hónapokban azokat az adósokat, akik júliusban a 180 forint fölötti svájcifrank-árfolyam idején vettek fel kölcsönt a bankoktól. A svájci valuta árfolyama ugyanis azóta 160 forint alá esett, ez a változás pedig a törlesztőrészleteket is érinti. Egy 180 forintos svájcifrank-árfolyam mellett fölvett ötvenezer forintos törlesztőrészletű hitel havi költsége a forinterősödés hatására akár 43-44 ezer forintra is mérséklődhetett. De aki lemaradt az árfolyammélypontról, az is hét-nyolc százalékkal kevesebbet fizethet most, mint a nyáron.
A bankok az adósságot devizában tartják nyilván, és a törlesztőrészleteket is devizában számítják ki, majd az aktuális árfolyamon átváltják forintra. Ha valakinek például száz svájci frank volt a törlesztőrészlete, az júliusban 18 ezer forint fizetnivalót jelentett, most viszont már csak 16 ezer forintot kell majd fizetnie. |
Az alacsony törlesztőrészlet azonban emelkedhet, a svájci jegybank december közepén ugyanis negyed százalékponttal két százalékra emelte a frankkamat sávközepét, az elemzők pedig újabb kamatemelésekre számítva jövő év végére két és fél százalékos svájci kamatot jósolnak. "A kamatemelés nem volt váratlan. A piaci szereplők számoltak vele árazásaik során, és mindez már korábban megjelent a bankközi kamatokban" - mondta Komócsi Sándor, a HVB Bank ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy egy átlagos hitel esetében negyed százalékpontos kamatemelés csak néhány száz forintos változást jelent a törlesztőrészletekben.
A mostani törlesztőrészlet-zuhanás nem érinti azokat, akik a nyári forintgyengülés idején a kiszámítható részletfizetést ígérő fix törlesztésű devizakölcsönöket választották. Ezeknek a hiteleknek ugyanis nem a törlesztőrészlete, hanem a futamideje csökkenhet, ha a svájci frank árfolyama a forinthoz képest továbbra is a mostanihoz hasonló szinten marad. Aki ötmillió forintot vett fel júliusban, amikor a legmagasabb volt a svájci frank árfolyama, körülbelül 27,5 ezer frankot adott érte. Most ugyanennyi frank kevesebb mint 4,4 millió forintot ér, ezt az összeget pedig ugyanakkora részletekkel négy-öt évvel rövidebb idő alatt is vissza lehet fizetni.
Bármilyen jól járt volna is, a lakosság nem használta ki a nyárközepi forintmélypontot. Az MNB statisztikái szerint az emberek inkább megijedtek a gyenge forinttól, és éppen júliusban, a legmagasabb svájcifrank-árfolyamnál vették fel a legkevesebb svájci frank alapú hitelt.
Legfrisebb devizaárfolyamok
A karácsony slágere az áruhitel volt
Rosszabbul fogunk élni, mint egy éve - de megéri?
Javított a magyar kilátáson az S&P