A póker az egyik legnépszerűbb kártyajáték a világon. A lényege, hogy a játékosok a kezükben, vagy az asztalon lévő kártyákból a legjobbat kihozva elvigyék az asztal közepén lévő kasszát (angolul pot-ot). Ezt elméletileg a legjobb lapkombinációval tehetik meg, tehát minden játékosnak arra kell törekednie, hogy a saját kezében legyen a legjobb.
A pókerben a szerencsefaktor 80%-ra tehető, míg a tudás 20%-ot tesz ki. Éppen fordítva, mint a tőzsde esetében, ahol a tudásé a 80%, a szerencséé pedig a 20. Ennek ellenére nagyon hasonló döntési mechanizmusok játszanak kulcsszerepet mindkét tevékenység folytatása közben.
Amikor döntést hozunk egy pókerpartin vagy egy tőzsdei befektetésnél, mindkét esetben két alapvető emberi tulajdonság, a félelem és a kapzsiság vezérel minket. Az elszenvedhető vereségtől való félelem és a „nehogy lemaradjak” effektus áll szemben egymással. Mindkét tevékenység esetében az embert külső ingerek érik. A póker esetében helyben, adott pillanatban kialakult ingerekről beszélünk, míg a befektetések esetében olyan külső ingerekről, amelyek nagyban befolyásolják döntéseink helyességét. Ezektől az ingerektől nem, vagy csak kis mértékben tudjuk magunkat függetleníteni.
A racionális döntés
Az emberi elme alapvetően alkalmatlan a tőzsdei spekulációra, mivel az ember - teljes joggal - ragaszkodik a pénzéhez. Érzelmek fűzik hozzá, ezért szinte lehetetlen a tőzsdézés szempontjából vett racionális döntések meghozatala. Azért szükséges hangsúlyozni a tőzsdézés szempontjából vett racionális döntéseket, mert a tőzsdén kívüli életben és a tőzsdei életben a racionális és az irracionális dolgok fordítottan vannak jelen.
Az életben racionális döntéseket hozó emberek általában a tőzsdén is megpróbálnak ugyanígy gondolkodni. A tőzsdén azonban ez nem fog működni: a tőzsdén kívüli racionális döntésekhez viszonyítva az értékpapírpiacon irracionális döntéseket kell hozni, hogy sikeres üzletek szülessenek. Ez fordítva is igaz, tehát a tőzsde szempontjából racionális döntés a való életben irracionális döntésnek tűnhet.
Ideig-óráig az ember meg tud változni, de folyamatosan a saját elméjével kell harcolni ahhoz, hogy sikeres legyen a befektetése. Ez többnyire nem szokott működni. Ez ellen minden idegsejtje tiltakozik az emberi szervezetnek, amit hosszabb ideig nem is lehet kibírni. Amint azonban a döntési mechanizmus az egyéntől átkerül egy szakértőkből álló csapathoz, onnantól kezdve megszűnik az érzelmi kockázat.
Vegyünk egy példát az életből!
Megvesszük a részvényt, majd esni kezd az árfolyam. Az emberek többsége a kivárás mellett dönt és nézi, ahogy elfogy a pénze.
A legrosszabb helyzetben, amikor a befektetőt minden oldalról negatív hírek érik (a médiából azt hallja, hogy mindennek vége, a szomszéd a nehéz hónapokra gondolva mindenből bespájzol, satöbbi), egy olyan pánikreakció lép életbe, ami a még meglévő vagyonunk megvédésére sarkall. Azt mondja a belső hang, hogy el kell adni, amíg még nem késő - és a befektető el is fogja adni részvényeit, amit természetesen később meg fog bánni. A döntést csak egy pillanatnyi kihagyás eredményezte. Amennyiben nem figyelne a rá folyamatosan ható külső ingerekre, nem lépne, és ez lenne olykor a helyes. Önnel is megtörtént már?
Az ügyfélnek akkor kell meghoznia a legfontosabb döntést, amikor kiválasztja azt a szolgáltatót, ahol jól, az ő elvárásainak megfelelően kezelik a pénzét. Természetesen ennek is van kockázata, de jóval kisebb, mint a saját döntéseknek. Ez hamar kiderül… Az első két-három elszámolásnál az eredményekből le lehet vonni a következtetést, és meg lehet hozni a szükséges döntést. Egyértelműen eldönthető, hogy jó irányba halad-e a szekér vagy nem: megfelelő szakemberek kezelik-e, megfelelő eredmények mellett a portfóliót vagy nem. Mert ha nem, fel lehet bontani a szerződést.
Milyen lehetőségek közül választhat, ha részt akar venni a Solar Capital portfóliókezelésében?
1. Limit
LIMIT: A Limit Texas Hold’emben a licitálás előre meghatározott összegekben lehetséges. Az első három közös lap, a flop előtt és után minden tét és emelés a nagyvakkal megegyező egységenként lehetséges. A turnön és a riveren a tétek és emelések összege ennek a duplája. A Limit Hold’emben egy-egy játékos minden egyes licitkörben legfeljebb négyszer licitálhat. Ebbe beleszámít (1) a tét, (2) az emelés, (3) a visszaemelés és (4) a tetőzés (az utolsó emelés). |
A portfólió befektetési politikája
Azoknak az ügyfeleknek ajánljuk, akik egyáltalán nem szeretnének semmilyen tőkeáttételes pozícióba keveredni, és a hazai piacokat részesítik előnyben a nemzetközivel szemben. A hazai piacon a napi elmozdulási határnak köszönhetően bizonyos szintű védettséget élveznek a befektetők, a nemzetközi piacon viszont mindenki a határtalan elmozdulás lehetőségének van kitéve. Azoknak érdemes ezt a konzervatívabb befektetési formát választani, akik csak a pénzeszköz erejéig fektetnének be, leginkább a hazai piacokon. A kisbefektetők általában ezt a befektetési környezetet értik „tőzsdézés” alatt.
Aki a banki kamatokon felül szeretne extra profitot elérni, annak kockázatot kell vállalnia – attól függetlenül, hogy Limit, Pot limit vagy No limit kategóriában gondolkozik. A módozatok között csak a kockázatvállalás mértékében van különbség.
2. Pot Limit
POT LIMIT: Pot Limit Hold’emben a minimális tét a nagyvak értéke, azonban a játékosok ennél többel is licitálhatnak, a pot mértékéig. Minimális emelés: legalább az adott kör előző tétjével vagy emelésével megegyező összeg. Ha például az első cselekvő 5 dollárral nyit, a második játékosnak legalább ennyivel kell emelnie (vagyis a teljes licit 10 dollár lesz). Maximális emelés: a pot összege, ami az aktív pot, az asztalon lévő licitek és az emelő játékos számára előbb megadandó előző licit összege. |
A portfólió befektetési politikája
A Limithez képest bővebb, a később ismertetett No Limithez képest korlátozottabb lehetőségekkel találkozik a befektető. A kisebb kockázatvállalási hajlandóság miatt bizonyos ügylettípusokat nem alkalmazunk.
Nem szerepelnek a nagy tőkeáttételes pozíciók, amikből esetlegesen komolyabb veszteség származhatna, így viszont az extrém hozam lehetőségét is kizárjuk. Cserébe az ügyfél nagyobb biztonságban érezheti magát. Ebben a kategóriában a devizaügyletek sem szerepelnek.
Befektetési lehetőségek
- Európai részvények (EON, VW, RWE, Commerzbank, BHP Billiton, Barclays, Vodafone stb. - több ezer részvény)
- Amerikai piacok (Caterpillar, IBM, Alcoa, Mc’Donalds, Walt Disney stb. - több ezer lehetőség)
- A világ 70 tőzsdéjének részvényei
- Az ETF-ek adta lehetőségek (brazil index, árupiaci ETF - olaj, kukorica, földgáz, stb. -, számos más lehetőség)
3. No Limit
NO LIMIT: No Limit Hold’emben a minimális emelés a nagyvak értékével megegyező, azonban a játékosok annyival licitálhatnak, amennyivel csak szeretnének – akár az összes zsetonjukkal. No Limit Hold’emben a minimális emelés legalább az adott kör előző tétjével vagy emelésével megegyező összeg. Ha például az első cselekvő 5 dollárral nyit, a második játékosnak legalább ennyivel kell emelnie (vagyis a teljes licit 10 dollár lesz). |
A portfólió befektetési politikája
A No Limit befektetőjeként válogathat minden, a nemzetközi gazdaságot érintő befektetési lehetőség között, a nemzetközi árupiaci termékek és devizapiaci műveletek hozamából, eredményeiből, teljesítményéből részesülhet. A portfólió a korlátlan lehetőségek tárházat nyújtja a befektetőknek. A befektetők pénze jellemzően olyan indexekbe, nemzetközi részvényekbe és árutőzsdei termékekbe kerül befektetésre, amelyek többnyire tőkeáttételes konstrukciók. Ez nem azt jelenti, hogy minden esetben ilyen eszközök kerülnek a portfólióba, de a lehetőség erre is adott. Hangsúlyos szerepet kap a short pozíció is, amennyiben a piac úgy kívánja. Ebben a konstrukcióban a befektető tehát éppúgy tud hozamot elérni esés esetén, mint emelkedő piac esetében. A No Limit portfóliót azoknak a befektetőknek ajánljuk, akik tudják, hogy a hazai lehetőségek mellett a nemzetközi lehetőségeket maximálisan kihasználva akár extrém hozamokat is el lehet érni megfelelő kockázatkezeléssel.
Befektetési lehetőségek
- Árupiacok (olaj, ezüst, arany, földgáz, cukor, kávé, kukorica stb.)
- Devizapiacok ( EUR/USD, USD/JPY, EUR/HUF stb.)
- Részvényindexek
- Minden, ami a Limit és a Pot Limit kategóriába tartozik
Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, jelentkezzen e-mailben, és munkatársaink felveszik önnel a kapcsolatot!
(x)