A várakozásoknak megfelelően nem változtatott a jegybanki alapkamat 5,25 százalékos mértékén a monetáris tanács hétfőn. A döntést megelőző az elemzők azt várták, hogy decemberre 5,0 százalékra süllyed az alapkamat. Az idén még lehetséges 25 bázispontnyi kamatcsökkentés feltétele azonban az lenne, hogy a kormány megállapodásra jusson a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val, valamint hogy a nemzetközi piacokra visszatérjen a kockázatot vállaló hangulat.
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere szerint az IMF szerepvállalást övező bizonytalanságok miatt egyelőre nincs realitása a további kamatcsökkentésnek. A szakember az elkövetkező hónapokban a bizonytalan környezet megmaradására számít, véleménye szerint az IMF-fel való megállapodás hiányában a piac feltehetően nagyobb forint és állampapír-piaci hozamkilengésekkel reagál majd a különböző hírekre. Hozzáteszi, hogy a kormány őszre ígéri a tárgyalások újrakezdését, vélhetően szeretnék elkerülni, hogy az önkormányzati választásokig újabb megszorításokat kelljen bejelenteni.
Az alacsony fejlett piaci hozamok mellett egyelőre rendkívül népszerűek a világban a magasabb hozamot biztosító fejlődő piaci állampapírok, és ez a magyar állampapírokat is támogatja. A külső környezet azonban rendkívül bizonytalan, a hangulat gyorsan változhat, hirtelen gyengülés esetén a piac lépésre kényszerítheti a kormányt, mint ahogy azt például Romániában láttuk - vélekedik Bebesy Dániel. A Budapest Alapkezelő szakembere úgy véli, az MNB csak legvégső esetben nyúlna a kamatemeléshez, ehhez feltehetően pánikszerű forint- és állampapíreladások kellenének.
Kovács Roland, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint a mostani kockázati és forint árfolyamszinteken semmi esetre sem volt indokolt a kamatcsökkentés, sőt a forint gyengülés miatt a monetáris szigorítás lehetőségével is számolni kellett a kamatdöntést megelőzően. Az elemző úgy véli, amennyiben újabb forintgyengülési hullám jön a következő napokban, akkor rövid időn belül akár emelkedhet is az alapkamat.
A legvalószínűbbnek azonban azt tartja, hogy a befektetők is hamarosan rájönnek, a kormányzat csupán időt szeretne nyerni az október 3-ára kiírt önkormányzati választásokig, hogy ne az előtt kelljen bejelentenie a szükséges megszorító intézkedéseket. Azokat az intézkedéseket, amelyekre szükség van ahhoz, hogy Magyarország tartani tudja az idei és a jövő évi hiánycélt a költségvetésben. Kovács Roland azt valószínűsítik, hogy októberben sor kerül a magyar kormány és a nemzetközi szervezetek között egy megállapodásra, amelynek keretében egy új futamidővel bíró hitelkeretet bocsátanak Magyarország rendelkezésére. "Meglátjuk, a piacon is elfogadják-e ezt a forgatókönyvet" - teszi hozzá az elemző.
Az AXA csoport szerint az MNB kamatvágási kampánya véget ért, egy újabb kamatvágás valószínűsége pedig rövid és középtávon is egyaránt minimálisra csökkent. Az MNB a július 19-i döntést követő kommentárjában ugyanis már arról is beszélt, elképzelhető, hogy adott esetben akár kamatemelésre is kényszerülhet. Ezen markáns kommunikáció után pedig azok a piaci szereplők, elemzők is kiárazhatják a monetáris lazítás esélyeit, akik a döntés előtt még optimistább kamatpályával számoltak - véli Orosz Dániel, az AXA szakértője.
A jegybanki kamatpályához kapcsolódó piaci várakozásokban egy 180 fokos fordulat játszódott le az elmúlt másfél hónap alatt, ami jól látszódik az eddig igen optimista külföldi elemzői házak már visszafogottabb nyilatkozataiban is.
Az IMF és EU által, a magyar gazdaság ás pénzügyi eszközök alá kifeszített védőhálót most "bizonytalan időre" leengedték. A hétfőn látott eladási hullám még közel sem tükrözi ennek a fejleménynek a teljes súlyát, mivel pillanatnyilag a globális piacokon sincs pánikhangulat. Egyelőre. A védőhálóra pedig nem is akkor van szükség, mikor viszonylagos nyugalom honol a piacokon, hanem akkor, ha a mutatványba véletlenül hiba csúszik. Az élénkülés korai fázisában lévő hazai gazdaság még mindig törékeny, a külföldi befektetők bizalma - az országkockázati felárakból megítélve - pedig már koránt sem olyan egyértelműen lelkesedő, mint hónapokkal ezelőtt. A múlt csütörtökön lezajlott hosszú, magyar kötvényaukciókon látott kedvező kereslet és kockázati éhség csupán egy pillanatnyi állapotot tükrözött, ami nagyon gyorsan változhat. Akár egyik hétről a másikra. Így nagyon fontos, hogy a Magyarország finanszírozhatóságába és az ország fiskális egyensúlyának fenntarthatóságába vetett bizalom, ha kell, hétről-hétre megerősítésre kerüljön. Amíg azonban marad a bizonytalanság és torlódnak kérdőjelek nagy az esély arra, hogy a magyar-kapcsolt eszközöket a befektetők lecsatoltan, elszigetelten és magasabb kockázati prémiummal diszkontálva kezeljék - véli az AXA szakértője.
MTI, Privátbankár