Csak valami különleges "gyógyszer" segíthet a forinton
Az eurót 306,00/25 forinton jegyezték délután négy órakor a budapesti bankközi kereskedelemben a kedd délutáni 308,00/30 forint után. Szerda reggel még 309,50 forinton is született kötés, délután pedig 302 forint közelébe is elment az árfolyam.
A dollárt 243,60/75 forinton jegyezték a keddi 244,20/45 forint után. Az euró gyengült a dollárral szemben a nemzetközi devizapiacokon: az EKB szerdára 1,2596 dollárban állapította meg az euró referenciaárfolyamát a keddi 1,2634 dollár után. A nemzetközi devizapiaci jegyzés szerdán délután megközelítette az 1,254-et is.
A svájci frankot 206,74 forinton jegyezték szerdán délután a nemzetközi devizapiacon, a keddi zárás 209,62 forint volt. Az MNB szerdai hivatalos jegyzése 206,83 forint, a keddi 208,28 forint volt. A japán jen jegyzése a nemzetközi devizapiacon 2,6108 forint volt szerda délután, a keddi zárás pedig 2,6539 forint. A hivatalos MNB-jegyzés (100 jen) 263,37 forint, kedden 264,32 forint.
A térség devizái által követett irányt továbbra is a lengyel zloty árfolyamának alakulása szabja meg. A zloty átmenetileg erőteljes árfolyamjavulást ért el a nap folyamán, amit a lengyel kormány és a lengyel jegybank részéről elhangzott "verbális intervenciónak" tulajdonítanak a kereskedők. Hangsúlyozták viszont, hogy a forint az elmúlt időkben megszokottnál kevésbé követi a zloty mozgását.
Verbális intervenciónak tekinthető nyilatkozatok hangzottak el a cseh és a román jegybank elnökök és a bolgár miniszterelnök részéről is. "Nem szokványos" piaci beavatkozást kért a forint védelmében a jegybank elnökével és a pénzügyminiszterrel kedden folytatott megbeszélésein a magyar miniszterelnök is.
Joaquín Almunia uniós gazdasági biztos aggodalmát fejezte ki a kelet- és közép-európai devizák árfolyamának esése miatt, és hangot adott az unió készségének segítségnyújtásra. Intette azonban az érintett országok hivatalos köreit, hogy tartózkodjanak meggondolatlan, a befektetői hangulatot rontó nyilatkozatok tételétől.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint, mivel a forint a régiós devizákra nehezedő nyomás miatt gyengül, a szokásos pénzpiaci eszközökkel - kamatemeléssel vagy intervencióval - nem lehet megállítani a folyamatot.
Az elemző kifejtette: a kamatemelés a gazdaság számára "nem lenne jó válasz". A devizatartalékok csökkentése sem biztos, hogy jó lépés lenne, egyrészt az IMF nem nézné jó szemmel, másrészt ezzel az éven belül lejáró nemzetgazdasági adósság fedezésére szolgáló eszközöket kockáztatnánk. Az elemző úgy vélte, esetleg a visegrádi országok közös fellépése hozhatna megoldást a problémára.
A megkérdezett kereskedők általában is közös fellépést várnak a közép- és kelet-európai országoktól, valamint útmutatást a "kamatfegyver" esetleges bevetéséről.
A bankközi forintpiacon az egynapos finanszírozási (o/n) kamat változatlanul a jegybanki alapkamat alatt, 9,00/20 százalék körül alakul, a távolabbi lejáratok iránt továbbra sincs érdeklődés. Az állampapírok másodpiacán 40-60 bázispontos hozamemelkedés következett be.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Egyetlen mentsvárunk maradt: kamatemelés
Gyurcsány: rajta emberek, ne féljünk!
Nobel-díjat érdemel, aki megmenti Magyarországot
Négy éve van még a forintnak
MTI