A politikai helyzetnek köszönhetően a török gazdaság állapota 2013-ban sokat romlott. Elsődlegesen a belföldi eseményeknek tudható be, hogy a líra napról napra új mélyponton van a főbb devizákkal szemben valamint hogy a kötvényhozamok és a részvénypiacok a válság alatti szintekhez értek. Mi következhet 2014-ben? - teszi fel a kérdést a Privátbankár.hu bloggere, MarginCall.
A szakember felidézi: 2013 első felében még két felminősítés érkezett Törökországra, a hitelminősítők befektetési kategóriába helyezték az országot. A 2009-es válság óta az egyik legjobban teljesítő gazdaság, melynek következtében a három fő hitelminősítő rengeteg alkalommal felfelé módosított. Aztán májusban tüntetések kezdődtek Isztambulban a Gezi Park-nál, amely az amerikai eszközvásárlási program lehetséges kivezetése miatti aggodalmakkal párosult. A szíriai atomfegyverek okozta piaci pánikot szintén megsínylette a török piac, az év végén pedig egy belpolitikai korrupciós botrány messze nem látott mélységbe taszítja a török piacokat.
A gazdaság helyzete nem rossz
Ami a makrogazdasági helyzetet illeti: a folyó fizetési mérleg hiánya 60 mrd dollárt tesz ki, míg a gazdasági rövid távú (egy éves) finanszírozási igénye 170 mrd dollár. A sok negatív mellett azonban számos pozitív fundamentumot lehet látni, amellett hogy Törökország köti össze Európát Ázsiával, folyamatos közeledés figyelhető meg Nyugathoz, továbbá befektetésre ajánlott kategóriában található - sorolja MarginCall. Emellett a GDP alapú költségvetési hiány idén -1,3% és jövőre is -2,0% lehet (a csökkenés az állami ösztönzés miatt valószínű). Ez messze az európai országok átlaga felett van, ahogy a GDP alapú államadósság is azok alatt, 36%-on.
A pénzpiacokon vegyes a kép
Ami a részvényeket illeti: már az egyes mutatók szerint is (P/E) alulértékeltnek tekinthetők és jóval a könyv szerinti értékük alatt forognak, ami azt jelenti, hogy előbb vagy utóbb vonzóvá fognak válni. A kötvénypiac már nem ennyire egyértelmű, a belpolitikai problémák pedig a devizapiacot rázzák meg a legjobban. A volatilitás extrém módon megnövekedett és a jegybank intervenciói nem tűnnek sikeresnek.
Mitől oldódhat meg a helyzet?
Három fő tényezőre érdemes figyelmi, ami elhozhatja a sokak által várt fordulatot - további részletek és folytatás a MarginCall blogján >>