16:10
16 óra után 316 fölé került a jegyzés.
15:45
Már a 316 forintot közelíti az euró jegyzése a bankközi devizapiacon. Az ukrán-orosz hírek mellé érkezett egy amerikai makroadat is.
Friss árfolyamok >> |
Az idei második negyedévben az Egyesült Államokban a bruttó hazai termék (GDP) gyorsabban nőtt, mint azt korábban jelezték, és a következő negyedévekben is nagyobb lehet a növekedés üteme - az amerikai kereskedelmi minisztérium 4 százalékról 4,2 százalékra emelte a 2014-es második negyedéves amerikai GDP-növekedés becsült ütemét.
Ha az amerikai gazdaság a vártnál jobban áll, akkor a monetáris szigorítás, azaz a kamatemelés is hamarabb kezdődhet meg a vártnál, ami erősíti a dollárt, és nem jó hír a feltörekvő devizáknak.
14:35
Az elmúlt egy órában kissé megnyugodtak a kedélyek, miután Porosenko kijelentését az ukrán elnöki hivatal úgy korrigálta, hogy orosz csapatok hatoltak be Ukrajnába (tehát nem invázióról beszélt az elnök, bár a "finomított" kijelentés sem jelent sokkal jobbat).
Az euró árfolyama egy darabig 314 forint alatt mozgott, fél 3-kor viszont újra 314,30 környékére szökött fel a jegyzés - nincs nyugalom a piacon.
13:00
Nagyszabású katonai segítséget kért Ukrajna csütörtökön az Európai Uniótól a "leplezetlen orosz invázió" miatt. Ezt az AFP francia hírügynökség közlése szerint az EU mellé akkreditált ukrán nagykövet, Konsztyantin Jeliszejev közölte.
Az euró jegyzése közben 314 forintra csökkent, a napi csúcs eddig 314,70 forintnál volt kora délután.
12:25
Porosenko: megkezdődött az orosz invázió
A helyzet délben fordult rosszra, miután az orosz-ukrán feszültség fokozódásáról érkeztek hírek.
A szakadárok egyik vezetője, a Donyecki Népköztársaság miniszterelnöke elismerte, hogy 3-4 ezer orosz katona harcol a felkelők oldalán, önként, szabadsága idején - az orosz katonaanyák szövetségének elnöke viszont 15 ezer Ukrajnában harcoló oroszról tud, akik között odavezényelt sorkatonák is vannak.
Az ukrán elnök pedig délben azt közölte: megkezdődött az orosz invázió.
Közben a forint még tovább gyengült. a 314-es szint nem fogta meg az esést, 315 felé közelít az euró fél 1-kor.
Augusztus 8-án járt utoljára ilyen magasságban a jegyzés. Friss árfolyamok >> |
Címlapképünk forrása: Canada at NATO twitter >>
12:00
Szerdán külön utat járt a forint a Commerzbank elemzése szerint: míg a zloty gyengült, addig a forint erősebb szinteken bár, de tovább oldalazott, a 313-as szint környékén. Hazai adatok hiányában a hangulat alakulása és a külföldről érkező makroadatok alakíthatják az árfolyamot.
A nap első felében szerdával ellentétben ma már nem tud szembemenni az árral a forint: a többi feltörekvő devizával együtt a magyar is gyengül, az euró jegyzése 314-ig kúszott fel - visszaadtuk tehát a tegnapi erősödést, sőt: egy hete nem jártunk ilyen "messze" a 313-as szint környékétől.
Makroadatok is lesznek, nem csak háború
Délután az Egyesült Államokból érkeznek fontos, a gazdaság állapotáról árulkodó adatok: az előzetes GDP-adat, a munkanélküli segélyért folyamodók száma és a folyamatban lévő ingatlanértékesítések száma is nyilvánosságra kerül.